Četrtek, 23. 11. 2017, 4.07
7 let, 1 mesec
Gostilna pri Kuklju: dolenjsko kosilo pri Trubarju
V Velikih Laščah je ena najbolj klasičnih domačih gostiln na Dolenjskem, ki v skladu z duhom časa doživlja različne spremembe.
Zanimivo je opazovati, kako se lokali v zadnjem času prilagajajo delovnemu času sodobnega človeka. V Velikih Laščah so recimo ob gostilni odprli pekarno in slaščičarno in ker tam ponujajo tudi jedi na žlico, bi temu lahko rekli celo bistro, ki seveda diktira poslovanje nekoč osnovnega lokala. Kar je gostilna pri Kuklju nekoč gotovo bila.
Gostilna pri Kuklju
Trubarjeva cesta 31, 1315 Velike Lašče
Telefon: 01 7889 098
No, gostilna je še vedno osnova, a med tednom so zaprti ob ponedeljkih in torkih, potem pa do sobote sprejemajo goste le do treh, pol štirih. In če so v soboto odprti ves dan, so ob nedeljah na voljo le do pete ure popoldne. Ekipa je vprežena v pekarno, povedo. In gostje to očitno razumejo.
Ponudba se v tem času ni veliko spremenila, pravzaprav so le nekoliko preuredili notranjost ter sanitarije, a še vedno nimajo vinske karte. V osnovi ponujajo štiri menije. Dolenjsko kosilo s tremi hodi (juha, meso s prilogami in sir z medom) za 15 evrov, nedeljsko kosilo (juha, mesnina s prilogami in sladica) za 17 evrov, trško kosilo, kjer za 10 evrov dobite govejo juho in svinjski kare, ter brezmesni meni, kjer za 15 evrov ponudijo zelenjavno juho, postrv s prilogami in jabolčno rezino. Poceni? Recimo.
Goveji jezik z bučnim oljem
Prav vsega, kar skriva jedilni list, za časa našega srečanja niso imeli. Od hladnih jedi je bil tako na voljo le razsoljen junčji jezik, ki so ga opremili s porom (ali je šlo tanko rezano čebulo) in bučnim oljem. Za osem evrov. Zraven so ponudili sladek mošt, ki ga vipavska klet stisne iz grozdov sauvignona. Kasneje smo se ob hitrem pregledu hladilnika (imeli so skoraj vsa cenejša Ščurkova vina, nekaj tudi na kozarec, še vina kleti Vina Koper, Martinčičev Cviček in modro frankinjo, pa še nekaj primerkov Verusa, Steyerja, Kupljena in Šturma), odločili za Ščurkovo Belo brajdo (28 evrov). Je pa zanimivo, da se na tem koncu dolenjske dežele ne odločijo za promocijo novih dolenjskih vinarjev. Pa pustimo to.
Pri Kuklju se pri kruhu vsekakor pozna, da imajo v hiši lastno pekarno.
Na mizi je bil dober, domač kruh s poudarkom na legendarnem pisanem kruhu, ki so ga pri hiši pekli - če govorimo samo o našem spominu - že pred tremi desetletji. Zdaj pa podpira še eno zelo znano jed gostilne v Velikih Laščah – telerflajš, po naše govejo juho z mesnim zavitkom. Izjemna juha, v krožniku pa bi bila zlahka dva mesna zavitka. Sedeli smo pod kipom, portretom prvega slovenskega literata Primoža Trubarja, ki ga je ustvaril Mirsad Begić, in pomalicali tudi gobovo juho, prevladovali so jurčki, ki je ne gostijo z moko, ampak s smetano.
Telerflajš - goveja juha z mesnim zvitkom
Pri Kuklju se radi pohvalijo s svojimi praženimi telečjimi jetrci (9 evrov), ki jih podložijo s konkretno količino čebule in praženim krompirjem. Da bi jed popestrili, smo se omastili še z zeljnato solato z bučnim oljem. Na drugi strani so bili prašičkovi medaljoni, ob katerih so kot priloga kraljevali hišni, še vedno slastni gluhi štruklji.
Telečja jetrca s praženim krompirjem ...
... in prašičkovi medaljoni z gluhimi štruklji
Lahko bi rekli, da smo pri Kuklju tisti četrtek dobro jedli, morda pa bi lahko, ker vemo, da znajo, ponudili še kakšno bolj avtohtono jed. A zdi se, da so v zadnjem času veliko energije vložili v svojo pekarsko in slaščičarsko dejavnost, kar pa seveda pomeni, da smo na mizo dobili izjemno, krepko pehtranovo potico. Tako krepko, da smo ponujene zavitke, "ledeno breskev", kopico tort in ene najboljših krofov pri nas tokrat preskočili.
Pehtranova potica
Povzetek
Gostilna, ki je predvsem sobotna, nedeljska in praznična in ki ponuja razmeroma poceni kosila z izjemnimi juhami, mesom in prilogami. Vse bolj pa so v ospredju tudi sladice. Del ponudbe je vezan na lokalno izročilo.
Vinsko ponudbo predstavljajo predvsem Ščurkova in Martinčičeva vina, zraven je še par štajerskih kapljic.
Ocena
Rubrika Ocenili smo ni plačana. Izbor restavracij je prepuščen uredništvu in ocenjevalcu Mihi Firstu, ki restavracije obiskuje nenapovedano.