Ponedeljek, 20. 5. 2013, 13.56
1 leto, 6 mesecev
Boste letos poskusili narediti bezgovo marmelado?
Bezeg je uporaben v celoti. Uporabljamo lahko namreč prav vse od listov do poganjkov, cvetov in jagod. Najprej zgodaj spomladi naberemo mlade poganjke in liste, pozneje pa že cvetove, za katere je pomembno, da jih nabiramo ob sončnem vremenu.
Najbrž je še najbolj znana uporaba bezga v obliki bezgovega soka, našli smo pa tudi nekaj preprostih receptov za popestritev dnevne kuhinje.
Očiščene bezgove cvetove prelijemo z vrelo vodo in pustimo namočene 24 ur. Potem precedimo, dodamo citronsko kislino in sladkor ter mešamo tako dolgo, da se raztopi. Sok nalijemo v vroče steklenice ter jih shranimo v hladnem in temnem prostoru. Količino sladkorja in citronske kisline lahko prilagajamo svojemu okusu.
Najprej gladko razžvrkljamo mleko, moko, jajca in sladkor. Testo naj počiva vsaj 30 minut. Bezgove cvetove splaknemo pod tekočo hladno vodo, jih otresemo in temeljito posušimo. V posodi segrejemo olje. Suhe bezgove cvetove sproti pomakamo v pripravljeno testo in jih spustimo v vročo maščobo, v kateri jih zlatorumeno ocvremo. Ocvrte cvetove položimo na papirnato brisačo, da se nekoliko odcedijo, in jih po potrebi posladkamo s sladkorjem v prahu.
Bezgove jagode osmukamo, jih operemo, damo v posodo in zavremo. Ko jagode popokajo, jih pretlačimo skozi cedilo, da odstranimo čim več koščic, ki so v jagodah. Spet zavremo za deset minut ter šele nato dodamo limonin sok in sladkor. Lahko dodamo še malo želirnega sladkorja ali sredstva, ki postopek pospeši. Približno deset minut po tistem, ko zavre, prenehamo kuhati in nadevamo v kozarce. Kozarce damo v temen prostor in pustimo, da se hladijo kakšen dan ali dva. Marmelado lahko še popestrimo, in sicer dodamo jabolka in/ali hruške ter približno tretjino predpisane količine bezgovih jagod. V tem primeru najprej skuhamo neolupljena jabolka in/ali hruške, nato dodamo bezgove jagode in vse skupaj prekuhamo.