Sreda, 31. 7. 2013, 10.30
8 let, 9 mesecev
Na Švedskem prodaja digitalne glasbe cveti. Kaj pa pri nas?
Pri nas glasbo in filme prek spleta po podatkih statističnega urada kupuje le okoli dva odstotka prebivalcev.
Švedska, kjer je med drugim doma tudi spletna glasbena storitev Spotify, se tako uvršča v svetovni vrh, v državi pa glasba na fizičnih nosilcih predstavlja le 25 odstotkov vse prodaje. Preostalih pet odstotkov predstavlja glasba, ki si jo uporabniki v obliki datotek shranijo na računalnik, je statistike Švedskega združenja glasbene industrije GLF pred kratkim povzela francoska tiskovna agencija AFP.
Spletna prodaja glasbe in filmov v Sloveniji je skromna. Celovitih podatkov o tem sicer ni, na voljo pa so podatki iz zadnje ankete statističnega urada iz leta 2012, ki kažejo, da je glasbo na spletu v zadnjih 12 mesecih vsaj enkrat kupilo le dva odstotka Slovencev. Sem sicer spadajo tako predvajanje glasbe prek spleta, prenos glasbenih datotek na računalnik kot tudi nakupi fizičnih nosilcev prek spleta.
"Sicer se naše glasbene založbe že odločajo za izdajanje albumov v obliki pretočnih vsebin, res pa je, da na tem področju še nismo povsem v koraku z možnostmi uporabe novih digitalnih tehnologij," so zapisali na ministrstvu za kulturo.
Pri Združenju skladateljev in avtorjev za zaščito glasbene avtorske pravice Slovenije (Sazas) so glede prodaje glasbe prek spleta odgovorili, da je "zaradi nelegalnega trga nemogoče podati kakršnokoli oceno o dejanski količini prodane glasbe v Sloveniji, naj gre tako za klasične nosilce zvoka kot za digitalne oblike koriščenja glasbe".