Sobota, 23. 2. 2013, 18.22
6 let, 8 mesecev
Zeliščni vrt na okenski polici
Zelišča so duša jedi, še posebej sveža. V zimskem času jih lahko gojimo kar na notranji okenski polici.
Zelišča, ki jih uporabljamo v kulinariki, jedem dajejo svojo pravo moč, če so sveža. Pozimi jih v lončkih, koritih ali zabojčkih lahko gojimo kar na notranji okenski polici. Zahtevajo svetel, ne prevroč prostor, vlažen zrak in zemljo, bogato z organsko snovjo.
Posode, v katerih gojimo zelišča, morajo biti dovolj globoke, najmanj 20 centimetrov. Pri lončkih za gojenje dišavnic se lahko odločite med plastičnimi in glinenimi. Ti imajo bolj prepustne stene za vlago, zaradi česar se zmanjša možnost prenamočenosti zemlje in s tem gnitje korenin. Vendar je treba zelišča v glinenih lončkih zalivati bolj pogosto.
Na dno posode, ki naj ima na dnu luknjo, položimo drenažo v obliki peska, črepinj ali glinopora, ki omogoča, da bo voda nemoteno odtekala. Nad njo pa bogato prst.
V lončkih je mogoče vzgajati sladko in grmičasto baziliko, koriander, navadni komarček, majaron, kraški šetraj, kaduljo, rožmarin, meto, pehtran, origano, peteršilj, žajbelj, drobnjak, koper, krešo, čilije in lovor. Zrasle ne bodo tako visoko in košato kot na prostem, a kljub temu bodo izboljšale jedi ter hkrati polepšale domovanje.
Dišavnice zalivamo podnevi in po potrebi, najbolje je s prestano vodo. Bazilika, majaron, origano in timijan potrebujejo veliko svetlobe in sonca, drobnjak, peteršilj in meta pa hladnejšo lego ter manj neposrednega sonca. Za zelišča, ki potrebujejo neposredno sonce, so primernejša okna, ki gledajo na jug, jugovzhod ali jugozahod. Lončke vsak dan nekoliko obrnite, da bodo stebla rasla pokončno.
Zelišča se razlikujejo tudi po trajanju, enoletna so bazilika, koriander, koper in majaron. Dvoletni je na primer peteršilj. Trajnice so drobnjak, navadni komarček, luštrek, rožmarin, kadulja, pehtran, majaron in meta.