Sreda, 10. 5. 2017, 10.08
9 mesecev, 2 tedna
Sanjska mansarda: veliko je odvisno od svetlobe
V današnjem času, ko je pot do lastnega doma še posebej težavna, je preureditev mansarde vse pogosteje rešitev stanovanjske problematike.
Mansarda zahteva drugačno načrtovanje
Vendar pa mansarda zaradi svoje posebne zasnove, ki lahko ustvari čisto drugačno občutenje prostora kot klasična etaža, zahteva tudi nekoliko bolj premišljeno in natančno načrtovanje, da dosežemo dobro izkoriščenost prostora.
Nekaj pravil, kako do najprimernejše mansarde:
Odprta zasnova prostora
Velika prednost in posebnost mansarde je njena zasnova, ki omogoča ureditev velikih in odprtih prostorov.
Strešno okno ali frčada?
Strešno okno je že po svoji legi obrnjeno naravnost k izvoru svetlobe. Vertikalna okna v frčadi pa zaradi konstrukcije frčade dovajajo v prostor veliko manj svetlobe. Pri enako veliki stekleni površini je prostor s strešnim oknom vsaj 30 odstotkov bolje osvetljen. Izdelava frčade zahteva gradbeno dovoljenje, ves poseg pa je vsaj trikrat dražji od vgradnje strešnih oken.
Prostor odprt do slemena
Tako kot odprta zasnova prostora nam mansarda omogoča tudi odpiranje prostora proti slemenu, kar je spet ena od prednosti mansarde, ki jo je dobro izkoristiti.
Ustrezna izkoriščenost prostora
Nizke predele pod strešino lahko veliko bolje izkoristimo, če vanje namestimo vgradne omare, police ali kakšen drug kos pohištva. S tem zapolnimo nižji, manj uporaben del prostora, hkrati pa prostor, kjer je stojna višina ustrezna, razbremenimo pohištva ter ga s tem naredimo bolj odprtega in prehodnega.
Pravilna vgradna višina okna
Pomembno vlogo ima višina kolenčnega zidu, ki naj bo tako visok, da bo višina vgradnje strešnega okna v mansardi med 90 in 110 centimetri na spodnjem robu in med 190 in 210 centimetri na zgornjem robu okna.
S tem bo omogočen pogled iz mansarde tudi v sedečem položaju. Poleg razgleda pa so okna, na dosegu roke tudi preprostejša za uporabo in vzdrževanje.
Ustrezna naravna osvetlitev
Poševna lega strešnih oken omogoča, da je vpadni kot svetlobe, ki prihaja v prostor v mansardi, večji v primerjavi z etažami z vertikalnimi okenskimi odprtinami. Mansarda tako ponuja neskončno možnosti načrtovanja naravne osvetlitve prostora, ki je rezultat ustreznega števila, velikosti in razporeditve fasadnih in strešnih oken.
Poleg dejstva, da s primerno naravno osvetlitvijo prihranimo pri porabi električne energije za umetno razsvetljavo, ta pomembno vpliva tudi na človekovo zdravje in počutje, zato naj bo načrtovanje naravne svetlobe sestavni del načrtovanja mansarde.
Koliko svetlobe?
Količina svetlobe, ki jo v posameznem prostoru potrebujete, je odvisna od njegove namembnosti. Za bivalne prostore, kot so kuhinje, jedilnice in dnevne sobe, potrebujete po slovenskih predpisih vsaj 20 odstotkov okenskih površin glede na tloris prostora. Pri tem pa ne smete pozabiti, da nekateri prostori, kot na primer otroške sobe, potrebujejo več svetlobe, saj otroci v njih preživijo veliko časa.
Okna, ki so obrnjena na jug in zahod, zajamejo največ toplotne energije. Več kot je oken, več toplotne energije pride v prostor. Jeseni in spomladi lahko tako ogrevamo prostore brez dodatnih grelnih teles. Pozimi pa je ta energija samo še dodatek preostalemu ogrevanju.
Stopite v virtualno mansardo
Za lažjo predstavo so v podjetju Velux pripravili aplikacijo, ki vas ponese v virtualni svet mansard. Sprehajate se lahko po prostorih štirih različnih mansard v Sloveniji.
Naročite si brezplačna virtualna očala na spletni strani in stopite v prijetne mansarde.
Nekaj primerov, kako lahko uredite svojo mansardo, da bo iz nje nastalo pravo sanjsko stanovanje: