Ponedeljek, 30. 10. 2023, 8.30
8 mesecev, 2 tedna
Vam nepravilna izbira vzmetnice krati spanec?
Eden od najpomembnejših dejavnikov za dober spanec je udobje vašega ležišča. Malo je drugih izdelkov, ki lahko tako pomembno vplivajo na naše zdravje in srečo. Zato je pomembno, da investirate v najboljše mogoče ležišče in ga zamenjate v skladu s strokovnimi smernicami. Kdaj pa morate zamenjati vzmetnico?
Spanje mora biti kakovostno
Spanje je eden najpomembnejših vidikov našega zdravja. Brez kakovostnega spanca se naše telo ne more zdraviti in pomlajevati, možgani pa težko obdelujejo čustva in shranjujejo spomine.
Vzmetnice in ležišča so vredna temeljitega premisleka pred nakupom. Ležišče nam pomaga lajšati ali preprečevati pojav težav s hrbtenico, še posebej v predelu vratu in križa. Udobno ležišče hrbtenici zagotavlja kar največjo sprostitev in jo optimalno podpira. Pri izbiri bodite zato pozorni na material in trdoto ležišča. Pretrdo ali premehko ležišče hrbtenici ne zagotavlja zadostne podpore, niti ne omogoča pravilnega položaja hrbtenice med ležanjem. Najbolje je, da pred nakupom ležišče temeljito testirate v različnih spalnih položajih in tako ugotovite, ali vam ustreza.
Kako ugotoviti, da je čas za menjavo
Če vam ležišče ne pomaga več pri mirnem spancu, ga morate zamenjati. Ni samo enega načina, da bi z gotovostjo ugotovili, ali je čas za novo ležišče ali vzmetnico, vendar na splošno velja, da če razmišljate o novi postelji, se verjetno izplača investirati prej kot pozneje. V normalnih razmerah je treba vzmetnice zamenjati na vsakih od šest do osem let. Seveda je to splošna smernica in ne univerzalna rešitev, ki bi ustrezala vsem. Na to, kdaj morate zamenjati ležišče, vplivajo različni dejavniki.
Na splošno velja, da morate ležišča zamenjati, če velja eden ali več naslednjih dejavnikov:
- je staro več kot šest ali osem let,
- negativno vpliva na vaše spanje,
- je opazno povešeno ali poškodovano na določenih mestih,
- povzroča več hrupa kot ponavadi (hrupne vzmeti so pogoste pri starih vzmetnicah z notranjim vzmetenjem),
- ugotovili ste, da bolje spite v hotelih, pri prijateljih itd.,
- opažate povečano število alergij in/ali astme,
- se redno zbujate s togostjo mišic ali sklepov.
Preizkusite jo v salonu
Menjava vzmetnice je postopek, ne nenadna odločitev. Vzemite si čas in dobro preverite, kakšen tip ležišča vam ustreza. Pot do prave vzmetnice vodi neposredno do najbližje Lesninine poslovalnice, kjer jo boste lahko tudi osebno preizkusili. Kajti le z obsežnim testiranjem različnih tipov vzmetnic in stopenj trdote boste lahko razvili sposobnost prepoznavanja optimalnega občutka med ležanjem. Ko menjate vzmetnico, ne pozabite zamenjati tudi posteljnega dna. Mnogi naredijo napako, ko zamenjajo zgolj vzmetnico. Nosilna moč posteljnega dna se sčasoma zmanjša, zato ga je treba, tako kot vzmetnico, menjati na vsakih od šest do osem let.
Kako pa skrbimo za vzmetnico?
Ko kupite novo ležišče ali vzmetnico, si vzemite čas tudi za primerno skrb zanj. Tako si boste zagotovili odličen počitek in vaše ležišče bo brez težav dočakalo polno dobo uporabe. V postelji preživimo skoraj tretjino svojega življenja. Nekateri še več. Že samo to dejstvo nas opomni, kako pomembno je vzdrževanje vzmetnice. Med spanjem se namreč potimo mnogo bolj, kot si mislimo, zato se v vzmetnici vsak mesec nabere kar nekaj litrov znoja. V postelji se nabira tudi droben prah, ki ga pravzaprav ustvarjamo sami, z odpadlimi drobci kože. Ti se začnejo nabirati v naši vzmetnici in tam postanejo hrana za pršice. Pršice oz. njihovi iztrebki pa so pogosto tudi glavni razlog za alergijske reakcije. Če imate domačo žival, se na vzmetnici lahko znajdejo tudi živalske dlake. Ko k temu prištejemo še vaše odpadle lase in druge telesne tekočine, ki se lahko tako ali drugače razlijejo po vaši vzmetnici, pa je jasno, da so lahko vzmetnice zelo umazane. Prav zaradi tega jih je nujno redno čistiti.
Vzdrževanje ležišč naj zato vključuje redno sesanje, odstranjevanje madežev (če je le mogoče, ko so še sveži ) in obračanje. Ležišče je priporočljivo obrniti ob menjavi letnih časov, poskrbite, da ga izmenično obrnete ter tudi rotirate. To pomaga pri odpravljanju vdolbin, ki nastanejo zaradi spanja na istem mestu noč za nočjo in je še posebej pomembno, če si z nekom delite posteljo, saj sta vsak dan obremenjeni obe strani ležišča.