Nedelja, 20. 10. 2013, 10.21
6 let, 8 mesecev
V Londonu razstava Mladi Dürer
V londonski galeriji Courtauld so na ogled postavili zgodnja dela nemškega renesančnega umetnika Albrechta Dürerja (1471-1528).
Postavitev nosi naslov Mladi Dürer – risanje figure se osredotoča na obdobje med letoma 1490 in 1496, v katerem je umetnik večinoma popotoval po Zgornjem Porenju. Po besedah kustosinje Stephanie Buck razstava s pomočjo številnih zgodnjih umetnikovih del prikazuje, kako je Dürer skozi intenzivni študij narave in svojega lastnega telesa "na novo iznašel umetnost".
Za tedaj 19-letnega umetnika je bilo obdobje popotovanj tudi čas umetniških iskanj. "Popotoval je, risal ter proučeval sebe in naravo, da bi spoznal samega sebe," je dejala Buckova in dodala, da je umetniku poznavanje samega sebe postalo sredstvo za razumevanje sveta. To je razvidno tudi iz umetnikovih del, kot so študije njegove leve roke ali avtoportret s povojem, ki je nastal okoli 1492/92.
Enega od osrednjih eksponatov na razstavi predstavlja risba z naslovom Pametna devica iz leta 1493, ki je iz zbirke galerije Courtauld. Občudovati je mogoče tudi signirano risbo z naslovom Moja Agnes iz leta 1494 iz zbirke dunajskega muzeja Albertina.
Razstava bo odprta do 12. januarja prihodnje leto. Nastala je kot rezultat skupnega raziskovalnega projekta z Nemškim nacionalnim muzejem v Nürnbergu.
Albrecht Dürer (1471−1528) se je rodil v Nürnbergu kot sin zlatarja. Učil se je pri očetu in pri slikarju Wolgemutu. V letih 1494−95 in 1505−06 je potoval v Italijo. V letih 1512−19 je bil v službi cesarja Maksimiljana I., v letih 1520−21 pa je potoval po Nizozemski.
Kot izjemen risar in oster opazovalec, obdarjen z bogato domišljijo, je največji uspeh dosegel v lesorezih in bakrorezih z versko in občečloveško tematiko, v sijajnih skicah pejsažev s potovanj ter z znanstveno natančno izdelanimi akvareli z motivi iz rastlinskega in živalskega sveta. Tudi njegove oljne slike kažejo bogastvo barv in psihološko prepričljivost. Kot prvi nemški likovni umetnik se je tudi sistematično ukvarjal s slikarsko teorijo in raziskoval problem lepote.