Nedelja, 25. 2. 2018, 10.53
6 let, 9 mesecev
Slovenec, ki je s svetili opremil letno rezidenco Stelle McCartney #intervju
Silvo Kačar, ustanovitelj znamke svetil Vertigo Bird, se je podpisal pod številne projekte osvetljevanja. Hotel Kempinski, restavracija Cubo, nekdanja cvetličarna na ljubljanskem Bregu so le nekateri med njimi.
Vertigo Bird – ime se nanaša na plesni film Vrtoglavi ptič Iztoka Kovača, ki tematizira rudarstvo in iz katerega je tudi znamenita scena na rudarskem, 360 metrov visokem dimniku. Kako se znamka luči Vertigo Bird povezuje s filmom, Trbovljami, rudarsko regijo …?
Za to vprašanje se moram vrniti malo bolj v preteklost. K Arcadii (nekdanje podjetje Silva Kačarja s področja projektiranja svetlobe in prodaje svetil, op. a.), trgovskemu podjetju, kjer smo zastopali nekaj tujih proizvajalcev s področja razsvetljave. Vedno pa sem si želel delati svoje izdelke in ne le prodajati tujega znanja.
V nekem trenutku sem se odločil za nakup hrastniškega Sijaja, ki je bilo v Jugoslaviji znano in veliko podjetje s 400 zaposlenimi. Ko sem ga okoli leta 2000 prevzel, je bilo le še bleda senca nekdaj sijočega podjetja. Kakorkoli, podjetje je bilo ponovno pozitivno in v tistem času sem se odločil, da naredim v Sijaju novo blagovno znamko.
V njenem imenu sem želel upoštevati zapuščino Sijaja in njegove okolice, ob tem pa je morala zveneti drugače in v tujini razumljivo. Da bi razumeli, od kje smo, smo si pomagali z uspešnimi iz te doline, kot so Laibach, Irwini in En knap. Tako nam je Iztok Kovač dal v uporabo ime, ki ga imamo danes. Naš takratni tekstopisec pa je v našo zgodbo spretno vpletel tudi rudarje, denimo z rekom: Kopati moraš globoko, da prideš visoko. Vsekakor ime ustreza tudi padcem in vzponom, ki smo jih doživeli na poti … Vertigo danes deluje v Ljubljani, razmišljamo pa tudi o selitvi.
Za vsak prostor veljajo pravila osvetljevanja. Na fotografiji luč Concierge oblikovalcev Kaschkasch, ki jo lahko uporabimo za branje ali ustvarjanje prijetne atmosfere.
Kaj je vizija svetil Vertigo Bird – pametno in preprosto? Izčiščenost, minimalizem in elegantnost pred skulpturnostjo? Svetilo naj bo tako prej zadržan poudarek v prostoru kot oblikovalska dominanta?
Menim, da smo našli svoj prepoznavni slog. S preprostostjo sledimo minimalizmu in temu dodajamo pametni preobrat, ki naredi izdelek uporabnejši. Z usmeritvami in nekaj svojimi oblikovanji so nam veliko pomagali Bevk Perović arhitekti.
Sicer pa drži, da mi je minimalizem zagotovo veliko bližje kot karkoli drugega. Za to obstaja preprost razlog, in sicer, da na tak način za naše izdelke ne potrebujemo dragih orodij. To je bistveno, saj uspeha določenega izdelka ne poznamo, dokler se ta ne pojavi na spletu, sejmu ali v katalogu. Ko pa enkrat investiraš v orodje, je prepozno za umik.
Želimo se umestiti na mejo med dvema tipoma svetil – dekorativne in arhitekturne razsvetljave. Uporabni smo tako v domu kot na storitvenem področju, kot so hoteli, restavracije, trgovine …
Kot nekdanji lastnik Arcadie, nato ustanovitelj znamke svetil Verigo Bird, ste se v sodelovanju z arhitekti podpisali pod veliko zasebnih in javnih projektov oblikovanja razsvetljave. Katere bi izpostavili?
V teh letih se je nabralo kar nekaj takih projektov. Na Bregu v Ljubljani smo naredili čudovito cvetličarno in prodajalno keramike. Upam si trditi, da je razsvetljava bistveno pripomogla k uspehu prodaje. Žal se je lastnik nato preselil v večji prostor.
Od hotelov mi je najljubši Kempinski v Portorožu. Osvetljevati staro arhitekturo ali sakralne objekte je poseben izziv. V restavraciji Cubo nam je uspelo s svetlobo harmonizirati prostor, hrano in celotno doživetje. Svetila Vertigo bird so tako po obliki kot svetlobnem oblikovanju prepoznavni del trgovskih verig, kot so Gant in S.Oliver.
Svetilo Slim too long, ki so ga oblikovali Bevk Perović arhitekti.
S svetili Vertigo Bird ste opremili tudi hišo Stelle McCartney, za kakšen projekt je šlo in kakšne so izkušnje?
No, to ni bil kakšen poseben projekt. Delali smo njeno letno rezidenco. Treba je bilo zagotoviti glamuroznost, saj je imela namen tja vabiti svoje goste, po drugi strani pa je hiša morala ponujati sproščujoče intimno vzdušje. Takšne dvoplastne ali celo večplastne osvetlitve smo vajeni tudi iz drugih projektov. Pa naj bo to dnevna soba ali javni prostori, kot je na primer Kongresni center Brdo.
Žal Stelle McCartney nisem spoznal, saj sta vse delo in komuniciranje lastničinih želj potekala prek njene osebne tajnice. Je pa dober občutek.
Kakšni so trendi na področju oblikovanja svetil in osvetljevanja?
Tehnologija LED je drastično posegla tako v oblikovanje svetlobe kot v oblikovanje svetil. Slednja so postala kompaktnejša. Odprla so vrata oblikam, ki so bila prej zaradi starih tehnologij zaprta za kakršnokoli inovativnost.
Popolnoma drugače pa je na področju oblikovanja svetlobe, saj svetila LED praviloma ne dopuščajo toliko možnosti sprememb kotov sevanja svetlobe in drugih možnosti pri načrtovanju v prostoru.
Prepričan sem, da je kombinacija klasične in razsvetljave LED edina prava izbira. V zadnjem času se je z razsvetljavo začela ukvarjati čisto nova stroka - elektroniki, ki pa so strokovnjaki za tehniko, nikakor pa ne za osvetljevanje prostorov.
Ko vstopate v domove oziroma v notranje prostore, verjetno hitro opazite način osvetlitve. Kaj so napake ali morda izgubljene priložnosti, ki se na tem področju pogosto pojavljajo?
Kar se tiče osvetlitev domov, imam svoje mnenje. Hitro se ga navzamete, če le stopite ponoči pred stanovanjski blok in pogledate, v kakšni svetlobi živimo.
Večina prostorov je osvetljena središčno z enim močnim izvorom. Če pomislimo, v dnevnem prostoru preživimo večino časa. Včasih v njem praznujemo, včasih beremo, včasih imamo intimno večerjo, gledamo televizijo itd. Za vsak omenjeni trenutek potrebujemo temu prilagojeno svetlobo. Zato so nujni različni viri svetlobe, ki jih reguliramo, usmerjamo in po potrebi ugasnemo. Vsekakor moramo uporabiti toplo belo svetlobo 2.700-3.000 stopinj Kelvina. Izogibajmo se celotni, splošni osvetlitvi. Točkovna nam pričara prijeten bralni kotiček, mamljivo osvetljeno jedilo mizo. Takšnih pravil je za vsak prostor nekaj. Tako doma kot v javnih prostorih, pisarnah in trgovinah.
V bivanjskih okoljih, kjer je manj dnevne svetlobe, na primer na severu, bolj spoštujejo usmeritve pravilne uporabe umetne svetlobe.
Mesta, ki jih obiskujete, spremljate tudi prek njihovega osvetljevanja, ne nazadnje je to del scenografije določenega urbanega okolja.
Posebno doživetje je, ko opazujem mesta ponoči iz letala. Vsako ima svojo scenografijo. Kot član evropskega združenja oblikovalcev svetlobe sem sodeloval na več delavnicah, na katerih smo se ukvarjali z vprašanjem osvetlitev v urbanih okoljih.
Župan mesta Birmingham nas je povabil, da osvetlimo zanemarjena in osamljena skladišča v bližini mestnega središča. Šlo je za jasen namen - revitalizirati prostor. Danes je tam veliko ateljejev, gledališč in galerij. Celotni del mesta smo tako oživili s svetlobo.
Kako v tem kontekstu vidite Ljubljano?
Ljubljana je naredila v zadnjem desetletju tako v ureditvi kot osvetlitvi prepoznaven preboj. Obožujem okolico parka Zvezda in Slovenske ceste. Tudi stari del mesta se v tem smislu spreminja.
Nikakor pa mi ni blizu novoletna osvetlitev središča mesta in gradu. Razvrednoti arhitekturo, še posebej arhaičnost mesta. Predstavljajte si Mono Lizo v Louvru, kako se od božiča do sredine januarja preliva iz zelene v vijoličasto in modro. No, vse to je že druga zgodba. Se pa da to, o čemer govorim, najbližje nam videti v Salzburgu in na Dunaju. Svetlobni sistem Naked on track, oblikovalci Smoke Detektors.
Kako izbirate oblikovalce za posamezno svetilo Vertigo Bird, pod katera se podpisujejo tako domači kot tuji avtorji?
Izhodišča za nova svetila poda prodajni oddelek, ki skozi svoje delo ugotavlja, kaj potrebujemo. Na podlagi tega izberejo tipologijo svetilke, nato pa praviloma jaz izberem material, tehnologijo in izvor svetlobe.
Na osnovi teh podatkov v bazi potencialnih sodelavcev - oblikovalcev izberemo najprimernejšega. Naredimo povpraševanje, z njim se začne sestavljati ogrodje projekta. Redno kontroliramo proizvodno ceno, saj odstopanje od te lahko ustavi celoten projekt.
Veliko tujih oblikovalcev nam redno pošilja svoja dela, a se le redko odločimo za tovrstno sodelovanje.
Kaj svetilo zapiše brezčasnosti?
Uporabnost in oblikovalca.
Katera so brezčasna za vas?
Arco – Castiglioni: revolucionarna talna svetilka, ki jo lahko uporabite za osvetljevanje mize, brez stropnega izpusta za elektriko. Zaradi dolge ročice je podstavek zelo težak. Zato je oblikovalec izbral marmor, v katerem je luknja, ki omogoča, da s kovinskim vzvodom lahko podstavek prenesete na želeno lokacijo.
Tolomeo - DeLucci/Fassina, namizna luč, ki omogoča hitro in preprosto obračanje vira svetlobe z eno roko točno tja, kjer ga potrebujete.
Funnel - Bevk Perović arhitekti, viseča svetilka arhetipskih zasnov in z današnjo interpretacijo.
Funnel - Bevk Perović arhitekti, viseča svetilka arhetipskih zasnov in z današnjo interpretacijo.
Kateri svetlobni viri so še posebej viri udobja v notranjih prostorih?
Vsaka svetloba, ki jo imamo v prostoru, mora biti ukrotljiva. Kar pomeni možnost jakostnega reguliranja, zastiranja neposrednega bleščanja in usmerjanja ... Vse to je osnova za zasnovo udobnega prostora.
Oblikovanje svetil je v našem času zašlo tudi do te mere, da uporabljajo samo grlo in odprto žarnico. Žal si s takšnimi svetili ne morete pričarati ugodja. Je pa to, kakšno udobje si izberete, v prvi vrsti odvisno od uporabnika.