Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
25. 7. 2014,
12.48

Osveženo pred

3 leta, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

karikatura

Petek, 25. 7. 2014, 12.48

3 leta, 12 mesecev

Karikaturist Boris Oblak: Želi si narisati Cerarja

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
S portretno karikaturo se Boris Oblak ukvarja že leta. Pravi, da gre predvsem za poudarjanje razlik med obrazi, ne nujno smešenje.

Že dolgo nazaj je Boris Oblak nehal šteti portretne karikature, ki jih je naredil. Več kot 800 jih je zagotovo. Še vedno jih največ naredi po naročilu za darila. Vse več pa ima tudi javnih naročil, tudi za razne televizijske oddaje in podobno.

Tako se je v njegovem opusu karikiranih podob znašla že marsikatera javna oseba. Pa naj gre za politika, športnika ali zvezdnika. Zadovoljen je s karikaturo Karla Erjavca, ta je še posebej hudomušna, meni. Po njegovi izbiri izstopa tudi upodobitev Toma Križnarja.

"S to karikaturo, ki sem se je lotil z vsem spoštovanjem do Križnarja, sem zelo zadovoljen, saj se mi zdi, da mi je uspelo ujeti njegov otožen pogled," pravi. Dodaja, da njegov portret ne potrebuje dodatne zgodbe, saj je že ta sam po sebi zgodba. "Vsak, ki ve zanje, ve, kaj sem z vsako izmed njegovih gub na obrazu narisal."

Doda, da ima dober, karakteren obraz – ravno pravi za karikaturo – tudi Magnifico.

Bradače ima najraje Koga bi si Boris Oblak še želel upodobiti? "Zelo rad delam brkače in bradače." Na svoj račun bo prišel, saj ravno pripravlja serijo znanih obrazov Poljanske doline, iz tam, kjer ustvarjalec živi in dela. Med njimi pa bradačev ne manjka, pojasni.

"Prav tako je trenutno aktualnih nekaj novih politikov, ki bi si jih želel narisati. Cerar je zagotovo med njimi," razkriva svoje karikaturne načrte.

Svet vidi v karikaturah Za Oblaka pri portretiranju niti ni pomembno, da gre za znano osebo. Zanimajo ga obrazi na splošno, v svoje karikature želi predvsem ujeti značaj obraza, fizične in karakterne lastnosti portretiranca. Te opazuje neprestano in tako se svet v njegovi glavi s karikaturami polni že med pitjem kave v kakšnem izmed lokalov.

Ne gre vedno za smešenje Je v karikaturo neobhodno vpisana "politična nekorektnost", v najširšem smislu besede? "S tem se ne bi popolnoma strinjal, saj ne gre vedno za smešenje. Gre za poudarjanje razlik, ne napak. Simpatično upodabljanje posameznika."

Karikaturist opozarja, kako smo si med seboj strašansko podobni in da smo se zato naučili opazovati ljudi ravno na podlagi razlik. Prav razlike pa karikaturist poudarja in spravlja na papir. Išče posamezne fizične značilnosti videza, te poveča ali na druge načine podčrta.

Prava mera med podobnostjo in pretiravanjem Realistično upodabljanje, približano značaju fotografije, to je njegov cilj. Zato si za kompliment šteje, ko so ga na nedavni skupinski razstavi v njegovih koncih, v predstavitvi umetnikov, opredelili za fotografa.

Dobra karikatura zanj pomeni pravo mero med podobnostjo in pretiravanjem. "Kdaj je treba zelo malo, da udariš mimo. Da zadeneš, pa je lahko kdaj dovolj že ena poteza, ki opredeljuje posamezno osebo."

Telesna risba Karikature, ki se jih Oblak loti z vso slikarsko pozornostjo, nastajajo v digitalnih tehniki, na grafični tablici. Tiste, ki jih nariše v živo na dogodkih ali na likovnih delavnicah, ki jih organizira kot vodja Kulturnega centra slikarjev Šubic v Poljanah nad Škofjo Loko, pa nastanejo neposredno na papirju in s flomastrom v roki. Te nariše v petih minutah, tiste bolj slikarske pa tudi v petih ali več urah.

Karikaturist, likovni pedagog in tudi glasbenik pa še pojasni, da mu je pri njegovih podobah pomembno tudi to, da so videti oprijemljive, telesne, skoraj tridimenzionalne.

Festival karikature S spoštovanjem do vsakega, ki se loti ustvarjanja, kakršnegakoli, poudarja Oblak, septembra v Kulturnem centru slikarjev Šubic že tretjič organizira tudi Festival karikatur. Predvsem z namenom, da bi opozoril na tovrstne avtorje, glede na to, da je karikatura pri nas v razmerju do slikarstva dokaj odrinjena na rob, še sklene.

Ne spreglejte