Jakov Fak Jakov Fak svetovno prvenstvo Östersund 2019

Nedelja, 17. 3. 2019, 16.48

SP Östersund, skupinski štart (moški)

Za konec prvenstva še zmaga Italijana in 14. mesto Jakova Faka

Jakov Fak | Jakov Fak je za konec prvenstva dosegel še 14. mesto na skupinskem štartu. | Foto Reuters

Jakov Fak je za konec prvenstva dosegel še 14. mesto na skupinskem štartu.

Svetovno biatlonsko prvenstvo v Östersundu na Švedskem se je končalo z moškim skupinskim štartom na 15 kilometrov. Edini slovenski predstavnik na tekmi je bil Jakov Fak, zasedel pa je 14. mesto. Zmagal je Italijan Dominik Windisch, pred Francozom Antoninom Guigonnatom in Avstrijcem Julianom Eberhardom.

Edini slovenski predstavnik na skupinskem štartu Jakov Fak je začel kot 26., s prvim strelskim nastopom opravil odlično in se povzpel že na 12. mesto, na drugem pa dvakrat zgrešil in tako izpadel iz boja za stopničke. Po en kazenski krog si je prislužil še na tretjem in četrtem obisku strelišča  - razmere na tem so bile zaradi močnega vetra izjemno zahtevne, Avstrijec Simon Eder je bil denimo edini tekmovalec, ki je zgrešil samo enkrat - in se na koncu uvrstil na 14. mesto. Za zmagovalcem je zaostal minuto in 19 sekund.

Windisch (40.54,1) je moral trikrat v kazenski krog, prav tako Guigonnat (+ 22,8), Eberhard pa celo štirikrat (+ 23,3).

Najboljši biatlonec sezone, Norvežan Johannes Thingnes Boe je na zadnje streljanje prišel kot drugi, tik za Rusom Garaničevim, nato pa zgrešil vseh pet strelov in s skupno sedmimi kazenskimi krogi tekmo končal tik pred Fakom na 13. mestu.

"Imel je malo smole, a danes ni bil edini"

"Jakov je začel odlično, se nastreljal na 26. strelskem mestu, ki je bil tudi bolj v zatišju in podrl vseh pet tarč. Na drugem postanku je v vetru opravil pravilno korekcijo na puški, a se mu je veter obrnil. Imel je malo smole, a danes ni bil edini. Če bi šel naprej z ničlo, je bil v igri za vrhunsko uvrstitev," je po tekmi dejal trener slovenskih biatloncev Uroš Velepec.

V celoti gledano je bil Velepec s Fakovim nastopom zelo zadovoljen. "Prvenstvo je bilo naporno že v uvodu s sprintom in zasledovanjem. Žal smo naredili napako pri pripravi smuči za individualno tekmo. Včeraj, pa tudi danes pa je dokazal, da se je vrnil med najboljše. V zadnjem krogu je v primerjavi z najhitrejšimi izgubil le pet sekund in prihodnji teden na Norveškem lahko pričakujemo še več."