Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jaka Lopatič

Petek,
2. 1. 2015,
13.37

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Urška Hrovat Boštjan Tancer Nika Murovec smučanje Tina Maze zimska rekreacija

Petek, 2. 1. 2015, 13.37

5 let, 10 mesecev

Smučanje ni več šport za vsakega, čeprav se vsi trudijo, da bi bil

Jaka Lopatič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Smučanje spada med dražje športe, s katerim se ne more ukvarjati prav vsak. Zato si smučarski delavci prizadevajo za to, da ta šport čim bolj približajo otrokom.

Ob gledanju športnih prenosov alpskega smučanja smo imeli Slovenci v preteklosti več junakov, s katerimi smo se lahko poistovetili. Zdaj je le Tina Maze tista gonilna sila, ki je najboljša reklama za vključitev otrok v nekoliko dražji šport, a je pot do njenega tekmovalnega pedigreja neverjetno dolga …

Med nekdaj vražjimi smučarkami, za katere je pesti stiskala vsa Slovenija, je bila tudi Urška Hrovat, ki po koncu kariere nadaljuje svoje poslanstvo in ima svojo smučarsko šolo.

Zakaj in kdaj otroka postaviti na smuči?

In zakaj bi ona kot nekdanja vrhunska smučarka najmlajšim in njihovim staršem smučanje priporočila kot pravi šport za otroke? "Otrok je na svežem zraku in tega jim v zdajšnjih časih primanjkuje, ker se jih večina zadržuje v stanovanjih. Kot drugo bi izpostavila, da je smučanje kompleksen šport za razvoj celotnega telesa. Povrhu vsega, če se otrok od 4. do 5. leta nauči smučati, mu to ostane v spominu do konca življenja. Celotno telo dela za koordinacijo, zato se mi zdi, da je dober šport za otroka," odgovarja Hrovatova, ki je v bogati karieri med drugim osvojila slalomsko bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v Sierra Nevadi leta 1996.

Verjetno se starši sprašujete, kdaj je pravi čas, da otroka postavite na smuči. Ta razpon je zelo velik in odvisen od razvoja otroka ter vaših ambicij, kar poudarja tudi Hrovatova: "Na smučišče hodijo tudi otroci, stari 2,5 leta, ki jih starši potem spodaj lovijo. Pri treh letih se lahko začne njihova pot, nato pa je odvisno, ali jim glava že dela … Dobrodošlo je, da dajo starši otroka na sneg, da otroci hodijo s smučarskimi čevlji, se spuščajo … A ob tem starši ne smejo pričakovati takšnega razvoja kot pri otroku, ki je star štiri leta in vse bolj razume ter je bolj učljiv."

Koliko dni treninga na smučeh potrebuje otrok, da osvoji tehniko smučanja, in koliko mora biti star?

Tudi njena smučarska zgodba se je začela zelo zgodaj. Na smučišče se je podala pri treh letih, vendar se ga je sprva otepala, preden ga je v celoti vzljubila: "Jokala sem. Rekla sem, da ne bom več smučala. Palice sem obrnila okoli, podrgnila sem si celotno nebo, da sem morala v bolnišnico na Jesenice."

Ker zdaj tudi sama uči nadobudne smučarje in smučarke, pove, da je pri otroku, starem približno štiri leta, že pet dni kontinuitetnega smučanja v tečaju dovolj, da bo lahko do konca življenja uporabljal znanje na belih strminah.

Klubi skušajo priti nasproti otrokom in zlasti staršem. Koliko treningov tedensko?

SLIKE LEVO slika5.jpg:Otroka lahko vključite tudi v klube, teh je v Sloveniji 130, ki so prijavljeni na Smučarski zvezi Slovenije, od teh je aktivnih, torej imajo prijavljene tekmovalce, 44.

Aktivnosti društev oziroma smučarskih klubov potekajo v dveh osnovnih smereh. Prve so povezane s seznanitvijo otrok v vrtcih in osnovnih šolah o lepotah smučarskega športa, druge pa so nadgradnja prvih oziroma usmerjanje zainteresiranih v tekmovalni del programa smučarskega športa, poudarja Roman Šturm, vodja otroških programov na Smučarski zvezi Slovenije.

V sodelovanju s smučarsko zvezo so društva vključena v več projektov. Eden od njih se imenuje Naučimo se smučati (predstavlja vadbo, učenje smučanja v zimskem času v različnih oblikah – zimska šola v naravi, vadba v času zimskih počitnic …), drugi pa je Šolar na smuči (s to akcijo želijo sporočiti, da z boljšim znanjem smučanja prispevamo k boljši varnosti na smučiščih).

V dveh slovenskih klubih, Smučarskem klubu Branik Maribor in ASK Kranjska Gora, smo povprašali, kako imajo organizirano strukturo v svojem okolju. Kot pravi sekretarka kluba na Gorenjskem Anja Kolenc, imajo na severozahodnem delu Slovenije dovolj podmladka. "Vadbene skupine so polne. V Kranjski Gori se še ne pozna kriza. Vse skupaj je zelo dobro organizirano. Staršem skušamo priti nasproti in to se nam obrestuje. Podmladka, ki je vključeno v alpsko šolanje, imamo veliko – ti še niso del tekmovalnega programa. V tej kategoriji imamo približno sto otrok in najmlajši, ki so letnik 2010, sprva trenirajo enkrat tedensko."

Treningi se pri starejših začnejo stopnjevati. Od drugega razreda osnovne šole naprej se vadi tudi po trikrat tedensko. Ko ni snega, trenirajo v telovadnici in se tam pripravljajo na prihod na sneg.

Znesek vadnin od cicibanov do mladincev

Da boste dobili še sliko, kolikšen je končni strošek, vam ponujamo naslednje podatke: V ASK Kranjska Gora na osebo letna članarina znaša 15 evrov, po zakonu morajo biti vključeni tudi starši. Celotna vadba nato stane 50 evrov za trening v telovadnici in 50 na smučišču. Starši morajo otrokom zagotoviti opremo in prevoz, poudarja Kolenčeva.

Razumljivo so stroški višji, ko se otrok vključi v tekmovalni program. Najprej morajo za slovensko letno smučarsko vozovnico odšteti 276 evrov, vadnina pa se nato spreminja glede na posamezno skupino. Za mlajše cicibane (letnik 2005/06) so letni stroški v višini 720 evrov, za otroke, rojene v letih 2003/04, 900 evrov, pri mladincih pa je znesek 1200 evrov letno.

Ob tem je treba dodati, da so stroški opreme tisti, ki najbolj bremenijo, saj v zrelejših tekmovalnih letih smučarji potrebujejo po šest parov smuči, en pa stane tudi med 400 in 500 evri. Vse to je jasno pogojeno od ambicij posameznika in staršev.

Do 12. leta je mariborsko Pohorje primerno

Tudi na Štajerskem so veseli, da je veliko otrok vključenih v program smučanja, veliko pa storijo za dobro organizacijo. Z novim predsednikom Boštjanom Tancerjem, ki je na čelu kluba leto dni, je zavel nov val. V trenerskih vrstah imajo tudi dobro poznanega smučarja Mitjo Dragšiča. Kot pravi Tancer, se v njihovem okolju na leto v vseh tečajih obrne od 500 do 700 otrok – v predšolskem in šolskem tečaju.

Seveda skrbijo tudi za svoje tekmovalce. Do 12. leta morajo starši plačati mesečno participacijo sto evrov in funkcionalne stroške, ki nastanejo s spanjem na dislociranih enotah. Je pa do te starosti, kot je povedal Tancer, mariborsko Pohorje pravšnji teren za razvoj otroka, ki se je podal v tekmovalni del smučanja: "Naš klub je imel vedno dobre smučarke, saj so lahko otroci vadili na smučišču pred šolo in takoj po njej. Bližina smučišča to omogoča, zato je lahko do 12. leta, ko ne potrebuješ raznolikih smučišč, vadba doma pravšnja."

Kot dodaja, se stroški od vključitve otroka v program Fis, po 16. Letu, povzpnejo na med pet in deset tisoč evrov letno, a te številke se med posamezniki razlikujejo: "Odvisno je, koliko želiš trenirati na ledeniku, saj so potem tudi stroški večji."

Vsem v Sloveniji pa so dobro znani primeri v našem članskem alpskem smučanju, ko si morajo smučarji in smučarke plačevati del stroškov za sezone, kar je za nekatere velik oziroma prevelik zalogaj.

Izkušnje staršev iz prve roke

Vedno pa je za starše najbolje, če dobijo informacije iz prve roke. Torej od drugega starša. Miha Murovec, ki je trener alpskega smučanja že več kot 20 let, ima hči Niko, ki je v prejšnji sezoni postala državna prvakinja do 12 let, bila tretja na Pokalu Roka Petroviča, zmagala na mednarodnem pokalu Biberon v Italiji in bila druga na mednarodnem pokalu Puntil v Italiji.

"Pri njenih začetkih nisem bil prav veliko prisoten. Ko sem se po sedmih letih dela na SZS odločil, da odidem nazaj v matični klub SD Domžale kot trener cicibanov U10, sva pristala v isti ekipi in še danes sodelujeva. Tudi sam bi kdaj potreboval kakšen nasvet, ker imam dve vlogi. Kot starš in kot trener alpskega smučanja lahko rečem, da je pomembno, da otroka spremljaš in spodbujaš, a ne smeš pomešati osebnih ambicij ter realnih zmožnosti otroka. S tem mislim, da moramo otroku privzgojiti željo po napredovanju in dokazovanju, kar velja tako pri alpskem smučanju kot tudi pri drugih športih. Tako kot pri vseh športih je tudi pri smučanju pomembno, da otroku stojimo ob strani in mu po svojih zmožnostih pomagamo," pravi Murovec.

Ob tem dodaja, da pri Niki smučanje ni edina športna dejavnost, saj se v klubu otroci učijo tudi drugih športov, kot so tenis, judo, gimnastika, košarka, nogomet … "Vsi ti športi pripomorejo tako k boljši kondicijski pripravi kot tudi k splošnemu razvoju otrokove motorike."

In koliko je Nika pri svojih letih pozimi aktivna na smučišču? "Število snežnih treningov se spreminja glede na starost otroka. 12-letniki smučajo od oktobra do aprila približno 14 dni na mesec. V zimskem času se trenira v telovadnici od dva- do trikrat tedensko."

Kot je že dejala Urška Hrovat, je pri udejstvovanju otroka v smučanju zelo pomembno, da finančno pomaga celotna družina. Pri družini Murovec se zaradi tega čemu tudi odpovejo: "O tem je bilo napisanega in povedanega že res veliko. Kot starš lahko rečem, da nisem bogat. Res pa je, da se marsičemu odpovemo v dobrobit razvoja otrok. Tudi sin trenira košarko in atletiko. Povem vam, da pri teh letih ni bistvene razlike v stroških. Seveda gre tudi na smučanje z nami, zato potrebuje celotno smučarsko opremo," je dodal Murovec.

Torej, starši, če želite, da bi se vaš otrok naučil smučati brez tekmovalnih ambicij, bo petdnevni tečaj za njih idealen, tisti, ki jih bo smučanje posrkalo vase, pa bodo zatočišče iskali v klubih. Ponudbe v Sloveniji je dovolj.

Ne spreglejte