Ponedeljek, 27. 1. 2025, 13.16
1 dan, 8 ur
Ekipa za hitre discipline po Wengnu in Kitzbühelu
Miha Hrobat: Ko sem prespal, sem dojel, da je to zelo dober, če ne odličen rezultat
"Ko sem prespal, sem dojel, da je to zelo zelo dober, če ne odličen rezultat," je dva dneva po petem mestu na smuku v Kitzbühelu priznal Miha Hrobat, ki je bil po tekmi malo razočaran. To zimo je bil že dvakrat tretji, tretji je tudi v svetovnem pokalu. Zdaj je postal prava konkurenca najboljšim. "Nevoščljivosti se ne čuti, nihče ni nesrečen, ker je tudi meni uspelo." Malo je v zagati samo trener Aleš Brezavšček, ko tekme spremlja z italijanskimi kolegi, s katerimi si pomagajo na treningih. "Ne smem se preveč veseliti, da ne bi bil Italijan užaljen," pove v smehu.
Za alpskimi smučarji v hitrih disciplinah je polovica sezone. Odpeljali so pet od devetih superveleslalomov in pet od desetih smukov – če štejemo še oba na bližajočem se svetovnem prvenstvu. Med najboljše na svetu v najhitrejši disciplini se je prebil Miha Hrobat, ki priznava, da je bil pred sezono sicer samozavesten, da je verjel, da lahko naredi korak naprej, a ne, da bo konec januarja z 217 točkami tretji v smukaškem seštevku. Bil je tretji na smuku v Beaver Creeku, pa v Wengnu, ki mu ne leži najbolje, in zdaj še peti na najbolj slavni smučarski tekmi, na smuku na progi Streif v Kitzbühelu.
"Nevoščljivosti se ne čuti, nihče ni nesrečen, ker je tudi meni uspelo"
Miha Hrobat je bil na smuku v Wengnu tretji, na še prestižnejšem v Kitzbühelu preteklo soboto pa peti. Hrobat, ki bo prihodnji teden dopolnil 30 let, takoj po nedeljskem smuku s petim mestom ni bil povsem zadovoljen. "Ko sem prespal, sem dojel, da je to zelo zelo dober, če ne odličen rezultat. Tam sem bil mogoče res malo razočaran, ampak je, kar je. Dobri dve tekmi sta za nami, tako da sem vesel." Premagal je tudi najboljšega smučarja zadnjih let Švicarja Marca Odermatta, ki mu še naprej manjka smukaška zmaga v Kitzbühelu, tokrat je bil šesti, štiri stotinke za Hrobatom. "Mogoče me zdaj spremlja več ljudi oziroma pogledajo kakšen video, nevoščljivosti pa se ne čuti, nihče ni nesrečen, ker je tudi meni uspelo. Vsi smo dobri prijatelji, tako da smo eden za drugega veseli." Zdaj je bolj zanimiv za tuje medije, o njem so pisali tudi v švicarskih, kjer alpsko smučanje pomeni zelo veliko. "Mogoče je v cilju kakšen intervju več, drugače pa ne čutim nekih velikih sprememb. Tudi na internetu ne berem ali iščem vseh mogočih člankov. Tega ne počnem, je pa fino videti, da se tudi tuji mediji zanimajo za moje uspehe."
Brezavšček: Mlada fanta trkata na vrata trideseterice
Aleš Brezavšček "Že od začetka sezone se vidi konstanta. V rokavu nimamo nobenih skritih adutov. Tako kot smo začeli, tako bomo nadaljevali, zadeva deluje. Prvemu je uspelo Mihu," je zadovoljen tudi glavni trener Aleš Brezavšček, pa čeprav Nejc Naraločnik in Rok Ažnoh še nista osvojila prvih točk v svetovnem pokalu, Martin Čater pa z izjemo petega mesta v Val Gardeni ne dosega rezultatov, ki jih je že bil vajen. V Kitzbühelu je odstopil. "Mlada fanta trkata na vrata trideseterice. Samo vprašanje časa je, kdaj bosta stopila skozi ta vrata. Kažeta že zelo zelo dobre vmesne čase, dele prog, ki so zahtevni, običajno kar v redu odpeljeta. Manjka jima izkušenj. Innerhofer je star 40 let, to progo je prvič odpeljal leta 2006. Zdaj, 20 let pozneje, jo je odpeljal že stokrat in se verjetno počuti drugače kot naša dva, ki sta v bistvu prvič ali drugič na tej progi. Mihi se pozna, da ni od včeraj zraven. Nekaj je že dal skozi, imel je že tako dobre kot slabe rezultate, tako da zdaj že malo ve, za kaj gre. Martin ima težavo na tekmi pokazati to, kar zna pokazati na treningu. Je eden tistih tekmovalcev, ki smuča zelo zelo na občutek in ki ga mučijo ekstremno ledene in težke proge. Za vsakega vemo, kje ima rezervo, kaj je treba še narediti, kaj je treba opraviti, ampak čas običajno vse pokaže. Menim, da smo na pravi poti, da se bo prej ali slej vse obrnilo tudi pri drugih."
"Ne smem se preveč veseliti, da ne bi bil Italijan užaljen"
Miha Hrobat bo o najtežjih smukih na svetu še podrobneje spregovoril v Sportalovem sobotnem intervjuju (1. februarja).
Kako ob preboju med najboljše na Hrobata gledajo v drugih reprezentancah? Trener je ponudil zanimiv odgovor. Z Italijani pogosto trenirajo skupaj, si pomagajo na treningih, na primer s snemanjem voženj, na tekmah pa so tekmeci. Brezavšček jih z italijanskimi kolegi spremlja skupaj ob progi. "Je neugodno, ker se ne smem preveč veseliti, da ne bi bil Italijan užaljen. So super fantje in nam privoščijo in tudi jaz spremljam italijanske tekmovalce in se veseliva skupaj. A na koncu je tako, da se jaz ne smem preveč veseliti, da ne bi česa zamerili. V smuku so drugačni tipi ljudi. To je šport, ki je ekstremno zahteven tako fizično kot psihično, in vsi – smukači in trenerji – se dobro zavedamo, kaj je zadaj, če se nekomu odpre. Tukaj je res veliko spoštovanje, ker vsak ve, da smo na istem."
Naraločnik: Verjamem, da bo prihodnje leto še lažje
Nejc Naraločnik še nima točk v svetovnem pokalu. "Vsekakor sem videl, da mi še manjka kak kilometer na teh klasikah. Na treningih sem pokazal, da če se sprostim, če naredim dober načrt, lahko odsmučam blizu najboljših. Kitzbühel je pa zgodba zase. To je res ekstrem, in če imaš v sebi kanček dvoma ali kakršnokoli nejasnost, se stvari hitro zapletejo. Lažje je bilo kot lani, ko sem bil prvič, in verjamem, da bo prihodnje leto še lažje, da bo lažje napadati," v prihodnost optimistično gleda 26-letni Nejc Naraločnik, ki je lani na Streifu nastopil prvič. Letos je bil 47. "To, da je Miha eksplodiral, kaže, da smo na pravi poti, in je tudi dodatna motivacija za nas preostale, ki nismo pokazali čisto vsega, kar znamo."
Čater: Očitno je bila želja prevelika
Martin Čater pravi, da se mora resetirati. Z 32 leti najstarejši član ekipe Martin Čater na Streifu nastopa že 11 let, v zadnjih dveh točk ni osvojil. "Neke stvari so bile dobre, recimo Val Gardena. Na klasičnih tekmah pa je bila želja velika. V Wengnu so bili treningi zelo spodbudni, zelo dobri, res na visoki ravni, potem pa verjetno preveč prevelike želje. Kot trener reče, se je treba osredotočiti na osnove in potem je posledica rezultat. Očitno je bila želja prevelika in stvari niso stekle, kot bi morale, in sledilo je razočaranje. V Kitzbühelu je bilo podobno. Zdaj se je treba zbrati, pozabiti, analizirati in iti naprej. Sledi še kar nekaj tekem, kjer je treba to pokazati, se resetirati, narediti bolje in tako, kot znam." Največjo priložnost za to vidi na svetovnem prvenstvu prihodnjo nedeljo v avstrijskem Saalbachu in konec sezone na smuku v Kvitfjellu.