Petek, 25. 1. 2013, 20.55
8 let, 7 mesecev
Španija postavila kitajski zid - Slovenci za tretje mesto
Slovenija je imela pred tekmo sila neugodno tradicijo s špansko reprezentanco. Od sedmih tekem je Španija prav tolikokrat zmagala, petkrat na evropskih prvenstvih in dvakrat na olimpijskih igrah. Boris Denična tekmi zaradi poškodbe ni mogel računati na Dragana Gajića, svojega najboljšega strelca, ki ga je na desnem krilu nadomestil Gašper Marguč, ob njem pa so začeli še Gorazd Škof, Luka Žvižej, Jure Dolenec, Uroš Zorman, Peter Pucelj, Matej Gaber. V napadu je namesto Puclja zaigral Nenad Bilbija.
Preklicani španski zid
Obe ekipi sta postavili obrambo 6-0. Slovenija je povedla z 2:1, nato pa pet minut ni dosegla zadetka, zato so Španci povedli s 4:2. Škof je obranil sedemmetrovko Victorju Tomasu, sledil pa je šov Dolenca, ki je dosegel ''hat-trick'', tri zaporedne gole, razbranil se je Škof in v 12. minuti je Slovenija prišla do izenačenja na petih golih. Nekaj slovenskih strelov je končalo v bloku, španski zid je bil često previsok. Po odhodu Dolenca iz igre so manjkali prodori na desni strani. Tekla je 22. minuta, ko je Arpad Šterbik obranil četrto žogo, Španci pa so iz polprotinapada prvikrat povišali prednost na štiri gole (11:7). Denič je vzel minuto odmora. A po njej sprva ni bilo precej drugače. Španski obrambni zid se je s tremi skoraj dvometraši zdel kot kitajski.
Obramba, Škof in levičarja (ob)držali Slovenijo blizu
Osemminutno strelsko sušo je z dvema zadetkoma prekinil Marguč in s petih zadetkov v 27. minuti znižal na tri gole zaostanka. Tik pred tem je Škof maestralno obranil dva španska strela zapored, za mini paniko in minuto odmora španske klopi pa je poskrbel Zorman (13:11). Marguč je dobro minuto pred koncem polčasa zabil četrti gol, nato pa bil izključen. Škof je sklenil polčas z osmo ustavljeno žogo – obranjenim ''zicerjem'' španskemu hrustu Aguinagaldeju. Strelski povzetek prvega polčasa: osem od 12 slovenskih golov sta zabila levičarja Dolenec in Marguč. Zdelo se je, da je Špance mogoče razvleči, morda s kako žogo več še na skrajno levo stran, kjer je starejši Žvižej ostal manj izkoriščen. Slovenija pa je zato izvrstno omejila Aguinagaldeja – predvsem po zaslugi Gabra in Puclja –, ki je ostal po polovici tekme pri enem zadetku iz treh poskusov.
Šterbik ''pomanjšal'' gol – Slovenija že na minus sedem
Tudi v nadaljevanju tako kot dotlej obramba ni bila slovenska težava kljub fizičnemu deficitu. Zahtevneje je bilo zadeti. V 18 minutah so Slovenci Šterbika ukanili le dvakrat, vseeno pa zavoljo niso pridelali več kot dva zadetka zaostanka skoraj do polovice tekme. V 44. minuti pa so Španci vezano zadeli sedemmetrovko in iz protinapada za 18:14. A njihove serije še ni bilo konec. Španska vrata so bila enostavno začarana. Vse več je bilo strelov iz manj izdelanih položajev, tudi izgubljenih žog in Viran Morros je v 48. minuti povišal na za kontekst polfinala svetovnega prvenstva silno visokih sedmih golov naskoka (21:14).
Kozmetični popravki
V zadnjih deset minut je Slovenija vstopila s šestimi goli zaostanka in izključitvijo Zormana. Kristalno jasno je bilo, da bo nujno začeti zadevati, časa pa je zmanjkovalo. Ko je Španija sedem minut pred koncem povedla za osem golov, je bil prvi finalist znan. S ''cepelinom'', protinapadomoma, suhim listom, obrambami Primoža Prošta, predvsem pa z bitko do konca so Slovenci izboljšali kozmetični vtis. Španija je bila tokrat pač premočna in previsoka, v čisto fizičnem smislu. V soboto ob 19.00 igrajo Slovenci za tretje mesto s Hrvaško ali Dansko.