Svetovno prvenstvo za ženske, glavni del

Francozinje po 14 letih spet na svetovnem prestolu

2

Norveška Francija rokomet | Foto Getty Images

Svetovne rokometne prvakinje so postale Francozinje. V finalu so s 23:21 premagale branilke naslova Norvežanke. Edina reprezentanca na tem SP, ki je premagala Francijo, je bila v skupinskem delu prav Slovenija. Četa Uroša Bregarja je tekmovanje končala v osmini finala, v katerem jo je izločila Švedska. Ta je v boju za bron izgubila z Nizozemsko.

Francozinje, v finalu so zaigrale petič, se veselijo drugega naslova svetovnih prvakinj. Po letu 2003, ko so konkurenco ugnale na Hrvaškem, so tokrat na svetovni prestol stopile v Nemčiji. Nasproti so jim stale Norvežanke, ki so branile naslov prvakinj in lovile še četrto zlato na SP, a jim ni uspelo.

Rokometašice iz dežele galskih petelinov so v precej izenačeni tekmi ob polčasu vodile za en zadetek, v drugem pa ušle na največ tri gole. Nekaj minut pred koncem so se znašle v zaostanku, a nato izenačile na 20:20, ob koncu pa slavile s 23:21.

Edina reprezentanca na tem SP, ki je ugnala Francijo, so bile Slovenke. Varovanke Uroša Bregarja so svetovne prvakinje premagale že v skupinskem delu, od tekmovanja pa so se poslovile v osmini finala.

V tem so jo izločile Švedinje, ki so ostale brez kolajne.

Nizozemke ostajajo v rokometnem vrhu

Nizozemke v zadnjih letih redno osvajajo kolajne. | Foto: Getty Images Nizozemke v zadnjih letih redno osvajajo kolajne. Foto: Getty Images

Nizozemke so si že do polčasa priigrale lepo prednost šestih zadetkov, Švedinje so se nato vrnile v igro, izenačile na 20, a v zaključku tekme so bile rokometašice iz dežele tulipanov bolj zbrane in si priigrale tretje odličje na zadnjih štirih večjih tekmovanjih.

Na SP leta 2015 so bile srebrne, na lanskem EP pa so prav tako izgubile šele v finalu.

24. Tunizija

Slovenke so pred današnjo tekmo osmine finala proti Švedski odlično razpoložene!!! Jim damo še mi eno spodbudo? 😉 #zanaše #mislovenci 🇸🇮🇸🇮🇸🇮 Telekom Slovenije

Objavil/a Rokometna zveza Slovenije dne 10. december 2017

Slovenska reprezentanca:

Vratarki: Maja Vojnović (Krka), Amra Pandžič (Krim Mercator)

Krilne igralke: Ines Amon, Alja Koren (obe Krim Mercator), Neli Irman (Spono Eagles)

Zunanje igralke: Ana Abina, Tjaša Stanko, Nina Zulić, Nina Žabjek, Hana Vučko (vse Krim Mercator), Teja Ferfolja (Roman), Ana Gros (Metz), Tjaša Rudman (Mlinotest)

Krožne napadalke: Aneja Beganovič (Krim Mercator), Lina Krhlikar (Göppingen), Alja Vrček (Krka)

Selektor: Uroš Bregar