Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Ponedeljek,
8. 8. 2016,
6.00

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,43

4

Natisni članek

Natisni članek

olimpijske igre Rio 2016 Kosovo

Ponedeljek, 8. 8. 2016, 6.00

7 let, 3 mesece

Prvo kosovsko zlato tudi s slovenskim leskom

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,43

4

Medtem ko se je Adrianu Gombocu prva slovenska kolajna na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru izmuznila iz rok, pa se je v isti dvorani prve zlate olimpijske kolajne v zgodovini Kosova veselila Majlinda Kelmendi. Zanjo bo od države prejela vrtoglavih sto tisoč evrov.  

Poročevalec iz Ria Martin Pavčnik | Foto:

"Imela sva dogovor," je ob podelitvi zlate kolajne Majlindi Kelmendi dejal Thomas Bach. | Foto: "Imela sva dogovor," je ob podelitvi zlate kolajne Majlindi Kelmendi dejal Thomas Bach.

Za prvo kolajno s področja nekdanje Jugoslavije, ki ga v Riu de Janeiru prvič v zgodovini predstavlja sedem držav, je poskrbela novinka – Kosovo. Skoraj natančno 48 ur po tem, ko je na otvoritveni slovesnosti nosila kosovsko zastavo ob prvem nastopu države na največjem športnem tekmovanju, je 25-letna Majlinda Kelmendi z zlato kolajno v judu v kategoriji do 52 kilogramov dosegla še svoj tekmovalni vrhunec.  

Njena zmaga sicer ni presenečenje, saj je bila borka iz Peje v zadnjih letih po dvakrat evropska in svetovna prvakinja. A Kosovo, ki ni članica Združenja narodov in zaradi tega dolgo nepriznana športna država, z devetimi športniki letos prvič v zgodovini nastopa na olimpijskih igrah, zato Kelmendijeva po zmagoslavnem nastopu v dvorani Carioca 2, kjer se je pogumno boril tudi Slovenec Adrian Gomboc, ni skrivala, da ima uspeh še dodaten čustveni naboj.

Trener Driton Kuka se je po veliki zmagi za pomoč zahvalil tudi Sloveniji, predvsem Marjanu Fabjanu. | Foto: Trener Driton Kuka se je po veliki zmagi za pomoč zahvalil tudi Sloveniji, predvsem Marjanu Fabjanu.

Dogovor s predsednikom Thomasom Bachom

"Ko je bil Thomas Bach izvoljen za predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja, je obiskal Kosovo in nam izrazil podporo. Dejal mi je, da bo Kosovo sodelovalo na olimpijskih igrah, jaz pa naj zmagam. Danes, ko mi je podelil kolajno, me je spomnil na tisti dan. 'Se spominjaš, da sva sklenila dogovor,' mi je dejal. Prav zaradi tega bi se mu v imenu države zahvalila, da nam je omogočil olimpijsko priznanje," je, vpeta v čvrst novinarski primež, ki je simboliziral tudi veliko mednarodno zanimanje za kosovski podvig, dejala Kelmendijeva.

Na tribunah mogočne dvorane je zanjo pesti stiskal tudi Hasim Thaci, predsednik države. Ta bo uspeh bogato nagradila. Zlati judoistki bo namreč pripadla denarna nagrada v višini sto tisoč evrov, obenem pa ji je obljubljena tudi športna pokojnina. Mimogrede, Slovenec, ki bi postal olimpijski prvak, bi bil bogatejši za 20 tisoč evrov.

Kelmendijevo so na najvišji stopnički premagala čustva. | Foto: Kelmendijevo so na najvišji stopnički premagala čustva.

Zahvala tudi Sloveniji

Zanimivo je, da je Kelmandijeva v preteklosti večkrat trenirala tudi v Sloveniji, natančneje v judoističnem središču Marjana Fabjana na Lopati pri Celju. Tekmovalkin trener Driton Kuka, ki je sijal od navdušenja, pa je ob tem hitro dodal, da to ni edina povezava tega odličja s Slovenijo. "Če bi iskal osebo, ki nam je na tej poti najbolj pomagala, bi izpostavil Marjana Fabjana. On je namreč zaslužen, da sem postal vrhunski trener. Pomagal je tudi celotni ekipi. Če ne bi bilo njega, kosovski judo ne bi bil na zdajšnji ravni. Iskreno sem mu hvaležen za vso pomoč na treningih," je pojasnil Kuka, vodja judo pogona na Kosovu.

Kosovska športna junakinja je bila posebne časti deležna že na otvoritveni slovesnosti. | Foto: Kosovska športna junakinja je bila posebne časti deležna že na otvoritveni slovesnosti.

Albanija bo še naprej čakala

Kelmendijeva je sicer vse do sprejetja Kosova v olimpijsko družino branila barve Albanije. Zanimivo, ta v celotni zgodovini ni osvojila še niti ene olimpijske kolajne. Čakanje se bo, kot kaže, še kar nekaj časa nadaljevalo.

"To ni le moja ali pa kosovska kolajna. To je kolajna za vse albansko govoreče ljudi," je ob pogledu na lesketajoče se odličje dejala 25-letna judoistka in dodala: "Kosovo je žrtev vojne. Tam je še vedno veliko otrok, ki ne vedo, ali so njihovi starši živi. Veliko je tudi lačnih otrok brez šolskih potrebščin. Jaz sem iz te države. Zdaj sem olimpijska prvakinja. To je lahko velik navdih. Je znak, da lahko tudi z malo sredstvi, a s trdim delom in velikim srcem posežemo visoko."

Ne spreglejte