Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 6. 2015,
13.36

Osveženo pred

11 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

advertorial Adriatic Slovenica športne poškodbe rekreacija zavarovanje

Torek, 16. 6. 2015, 13.36

11 mesecev, 2 tedna

Kako ravnati v primeru športne poškodbe?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vsak profesionalni ali rekreativni športnik se je že srečal z manj ali bolj hudo športno poškodbo. Najboljša je seveda preventiva. Kako pa ravnati, če se nam kaj takega vseeno zgodi?

Ključna je preventiva

O preventivi pred poškodbami v športu smo se pogovarjali z Renato Vauhnik, diplomirano fizioterapevtko iz podjetja Arthron: "Izrednega pomena je, da naš mišično skeletni sistem na aktivnosti v športu ustrezno pripravimo. Pomembna je tako mišična zmogljivost kot dolžina mišic."

"Pred in po športni aktivnosti je potrebno ustrezno ogrevanje in ohlajanje mišično skeletnega sistema. Ker naše mišice delujejo pod nadzorom živčnega sistema, je ključnega pomena, da v pripravo na športne aktivnosti vključimo vadbo, ki spodbuja usklajeno delovanje živčno-mišičnega sistema. Ta vadba je poznana pod različnimi imeni: senzo-motorična vadba, proprioceptivna vadba, vaba za ravnotežje, vadba za povečanje proprioceptovenega priliva itd. Pri tem je najpomembnejše, da poslušamo svoje telo in se ukvarjamo s športom v okviru naših zmožnosti."

A kaj če …

Včasih nesreča žal ne počiva. Poškodb v športu pač ne moremo preprečiti, lahko pa zmanjšamo njihovo število oziroma obsežnost. Ob nastanku poškodbe je ključnega pomena pravilna in pravočasna ugotovitev vzroka poškodbe, saj je lahko zdravljenje le tako vzročno usmerjeno in s tem tudi najbolj učinkovito.

Kako torej ravnati, ko začutimo, da smo se poškodovali?

Renata Vauhnik svetuje: "Za uspešno zdravljenje poškodb je ključnega pomena pravočasna in pravilna ugotovitev, katera struktura je poškodovana in kako je poškodovana. Le tako preprečimo nastanek dodatnih poškodb in omogočimo najučinkovitejše, vzročno zdravljenje."

Koliko časa okrevati?

Mnogo ljudi je neučakanih, da se po poškodbi čim prej vrnejo k svojim športnim aktivnostim. Koliko časa naj počivajo? Renata Vauhnik opozarja tudi: "Vsaka poškodba in tako tudi poškodba v športu potrebuje čas. Ko govorimo o poškodbah mišic, je to obdobje med tremi in 12 tedni. Podoben čas je potreben za vrnitev v športne aktivnosti pri poškodbah vezi in sklepnih poškodbah. V športne aktivnosti se je po poškodbi treba vrniti postopoma."

Poškodbo pri športu odpravite hitro in brez hudih finančnih posledic

Paket Športnik zavarovalnice Adriatic Slovenica omogoča hitrejšo in učinkovitejšo oskrbo po bolezni ali nezgodi. Vključuje zdravljenje v primeru nezgode ali bolezni in denarno izplačilo v primeru nezgode na treningu, tekmovanju ali pri aktivnostih v prostem času.

Paket športnik poleg nezgodnih zavarovanj vsebuje tudi naslednja nadstandardna zdravstvena zavarovanja:

- samoplačniške storitve v specialističnih ambulantah zaradi nezgode ali bolezni, - zdravila zaradi nezgode ali bolezni, - nadstandardno nastanitev v bolnišnici ali zdravilišču zaradi nezgode ali bolezni, - ortopedske pripomočke zaradi nezgode ali bolezni.

Ne spreglejte