NK Radomlje NK Tabor Sežana ND Gorica NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Olimpija NK Olimpija 1. SNL

Sobota, 28. 1. 2023, 18.21

Pripravljalne tekme klubov 1. SNL (28. januar)

Mojstrovina Iličića, ki daje misliti klubom 1. SNL #video

2

Albert Riera | Albert Riera je dočakal prvo zmago Olimpije v koledarskem letu 2023. | Foto Matic Klanšek Velej/Sportida

Albert Riera je dočakal prvo zmago Olimpije v koledarskem letu 2023.

V soboto je pripravljalne tekme odigralo kar šest članov 1. SNL. Jesenski prvak Olimpija je v vetrovnem Medulinu z 1:0 ugnal hrvaškega drugoligaša Orijent, zadetek pa je prispeval zimski novinec Ivan Posavec, ki ga zmaji še niso registrirali za nastope v 1. SNL. Branilec naslova Maribor je imel v Turčiji dvojni spored. Udarna zasedba je navdušila proti ukrajinskemu velikanu iz Kijeva (2:0), pri obeh zadetkih pa je imel prste vmes Josip Iličić, ki je z mojstrskim preigravanjem v 79. minuti poskrbel za najlepšo potezo tekme. Mura je remizirala s Shkendijo, Gorica je nadigrala mlade tekmece iz Ukrajine, Radomljani so remizirali z Rudešom, Tabor pa je ugnal tretjeligaša iz Izole.

Zoran Zeljković
Sportal Kopru se je nasmihala prestižna zmaga, Šahtar izenačil z evrogolom #video

Zeleno-beli so pod vodstvom Alberta Riere odigrali šele drugo tekmo v tem koledarskem letu. V Medulinu so v zahtevnih vremenskih razmerah – pihal je močan veter – premagali hrvaškega drugoligaša Orijent. Edini zadetek na srečanju, ki je namesto 90 trajal 100 minut (igralo se je štirikrat po 25 minut), je dosegel Ivan Posavec.

V polno zadel Hrvat, ki še ni registriran pri zmajih

Ivan Posavec je dosegel krstni zadetek v zeleno-belem dresu. | Foto: NK Olimpija Ljubljana Ivan Posavec je dosegel krstni zadetek v zeleno-belem dresu. Foto: NK Olimpija Ljubljana Donedavni zvezni igralec Varaždina je tako odločil zmagovalca, podobno kot Admir Bristrić pa še ni registriran za nastope v 1. SNL. Še vedno namreč velja prepoved registracije, ki jo je izrekla NZS meseca oktobra. Če bo ljubljanski klub v zahtevanem roku poravnal svoje dolgove do nekdanjih nogometašev in trenerjev, časa ima do 15. februarja, bosta lahko njegove barve v spomladanskem delu prvenstva branila tudi Posavec in Bristrić.

Španski strateg je sicer proti Orijentu zaigral z začetno enajsterico Vidovšek, Karamatić, Ratnik, Estrada, Krdzalić, Elšnik, Aldair, Krefl, Posavec, Sešlar in Bristrić, v kateri sta bila oba omenjena zimska novinca, kot tudi mladi reprezentant BiH Anes Krdžalić, ki bi lahko za zeleno-bele zaigral kot posojen nogometaš hrvaškega drugoligaša Kustošija, a ga Olimpija še ni uradno predstavila kot novega člana zmajev.

Odmevna zmaga Maribora nad ukrajinskim velikanom

Trener Maribora Damir Krznar bo v začetku februarja v Turčiji vodil izbrance še proti Šahtarju. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Trener Maribora Damir Krznar bo v začetku februarja v Turčiji vodil izbrance še proti Šahtarju. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida V tej sezoni branijo naslov nogometaši Maribora, a kljub izjemnemu zmagovitemu nizu v zaključku jesenskega dela za vodilno Olimpijo zaostajajo 15 točk. Vseeno v mestu ob Dravi še niso vrgli puške v koruzo. Dvigajo formo pred nadaljevanjem prvenstva, ki se bo začelo z gostovanjem v Kopru, nato pa 19. februarja v Ljudski vrt prihaja Olimpija. Mariborčani so tako v soboto odigrali v Turčiji dve tekmi.

Izbranci Damirja Krznarja, ki niso deležni večjega števila minut in ne sestavljajo najmočnejše enajsterice, so se v dopoldanskih urah pomerili z mladinsko zasedbo Šahtarja. Maribor je povedel z zadetkom Roka Baturine, a so mladi Ukrajinci izenačili na 1:1. Pozneje so se vijolice v močnejši postavi pomerile s kijevskim Dinamom in uglednega tekmeca, ki v ukrajinskem prvenstvu zaseda tretje mesto, premagale z 2:0. Maribor je navezan na klub iz Kijeva. Proti njemu je leta 1999 dosegel zgodovinsko zmago (prvo in za zdaj edino) v skupinskem delu lige prvakov. V gosteh je za tri točke z zadetkom poskrbel poznejši trener vijolic Ante Šimundža.

Dvoboj med Mariborom in Dinamom, prvi gol pri 1:18:42, drugi gol pri 1:48:15:

Tokrat je Maribor premagal Dinamo z 2:0, v polno pa sta zadela Aljaž Antolin in Ivan Brnić. Pri obeh akcijah za zadetka je sodeloval Josip Iličić. Zvezdnik slovenskega nogometa je v vedno boljši formi, tokrat je odigral vso tekmo, kar kaže na bistven napredek glede ravni kondicijske pripravljenosti, tudi tokrat pa je blestel z atraktivnimi potezami, s katerimi si je nekajkrat privoščil obrambo Dinama. V 79. minuti je tako mojstrsko preigraval v kazenskem prostoru. Z neverjetno lahkoto in eleganco je švigal mimo ukrajinskih branilcev, nato pa zaposlil Hrvata Brnića, ki je z natančnim strelom po tleh poskrbel za končni rezultat 2:0.

Maribor je odigral tekmo v postavi Bergsen (od 46. Jug), Milec, Watson, Šoštarič Karič (od 75. Uskoković), Sikošek, Antolin, Laušić (od 61. Repas), Brnić, Božić, Iličić, Vipotnik (od 75. Kryeziu). Prvič letos na tekmi Maribora ni dosegel zadetka Žan Vipotnik, najboljši strelec vijolic v 1. SNL. Dinamo je najlepšo priložnost za zadetek zapravil v 51. minuti, ko varovanci slovitega romunskega stratega Mircee Lucescuja niso izkoristili najstrožje kazni.