Teddy Riner Tokio 2020 judo

Sobota, 31. 7. 2021, 13.36

oi tokio 2020, judo, mešane ekipe

Francozi premierni prvaki, Riner z največ olimpijskimi odličji v zgodovini

judo OI Tokio | Francozi so olimpijski prvaki v tekmovanju mešanih ekip. | Foto Reuters

Francozi so olimpijski prvaki v tekmovanju mešanih ekip.

V prvem olimpijskem tekmovanju mešanih ekip v judu je zlato odličje šlo v roke Francozom, ki so v Tokiu s 4:1 premagali Japonce. Francoz Teddy Riner je s tem uspehom osvojil svojo peto olimpijsko medaljo in tako postal največkrat nagrajeni judoist na olimpijskih igrah. Bronaste medalje se veselijo izraelski in nemški judoisti.

V francoski ekipi je poleg Rinerja Axela Clergeta in Leonie Cysique nastopila še Clarisse Agbegnenou, ki je v torkovem finalnem dvoboju v kategoriji do 63 kg premagala slovensko judoistko Tino Trstenjak.

Rinerju na tokratnih olimpijskih igrah ni uspelo še tretjič ubraniti naslova olimpijskega prvaka, saj je v petek kategoriji nad 100 kg osvojil tretje mesto. Francoski judoist se sicer lahko pohvali z bronom s svojim prvih iger leta 2008 v Pekingu, zlato medaljo pa si je nadel v Londonu 2012 in Riu 2016.

Na olimpijskih igrah še noben judoist ni osvojil več kot tri medalje. Je pa to v ženski konkurenci uspelo Japonki Ryoko Tamura-Tani, ki je v kategoriji do 48 kg med letoma 1992 in 2008 osvojila pet olimpijskih kolajn, tudi dve zlati.

Danes drugouvrščeni Japonci se na olimpijskih igrah na domačih tleh lahko pohvalijo z lepim uspehom. V judu so osvojili skupno 12 medalj, od tega devet zlatih, dve srebrni in eno bronasto.

Judo, ekipno, mešane ekipe:

ZLATO:  Francija
SREBRO: Japonska
BRON:   Izrael
        Nemčija

Ana Velenšek
Sportal Sanje o novi olimpijski medalji so se razblinile, Ana Velenšek obstala v drugem krogu
Mihael Žgank
Sportal Mihael Žgank za las ostal brez olimpijske medalje
Kaja Kajzer
Sportal Kaja Kajzer po porazu proti svetovni prvakinji ostaja brez medalje, a z odličnim 5. mestom
Tina Trstenjak sprejem Tokio 2020
Sportal Srebrna Tina brez dlake na jeziku: Marsikdo ni verjel vame, govorili so, da sem prestara