Petek, 29. 11. 2024, 14.16
1 mesec
OZS obeležuje 100-letnico odbojke v Sloveniji
Odbojkarska zveza Slovenije bo danes ob 20. uri s slovesno prireditvijo v sklopu praznovanja v Ljubljani obeležila 100-letnico igranja odbojke v Sloveniji. Začetki slovenske odbojke segajo v leto 1924, ko so jo prvič organizirano vadili v telovadnici Sokol Maribor - Matica.
Po podatkih krovne zveze so odbojko v Slovenijo v začetku 20. let prejšnjega stoletja prinesli češki sokoli. V Evropo so sicer odbojko malo pred tem prinesli ameriški vojaki med prvo svetovno vojno. Najprej so jo igrali v Franciji in Italiji, a se je kmalu razširila in postala nadvse priljubljena predvsem na Češkoslovaškem, Poljskem in v Sovjetski zvezi.
V takratno Jugoslavijo so jo najprej prinesli Francozi, leta 1918. Vse do takrat so v Sloveniji odbojko igrali samo v sokolskih organizacijah, šele po drugi svetovni vojni in ravno po zaslugi sokolskih društev, pa se je na slovenskem ozemlju odbojka začela hitro tekmovalno razvijati in širiti po vseh večjih mestih v državi.
Navdušenci so prvo zvezo za odbojko ustanovili v okvirju Zveze za športne igre leta 1948, nato je sledila ustanovitev Odbojkarske zveze Jugoslavije leto kasneje, leta 1950 pa je prvič nastala Odbojkarska zveza Slovenije. V tistem obdobju so ustanovili tudi prve samostojne odbojkarske klube po vsej Sloveniji, so zapisali pri krovni zvezi.
V času samostojne države od leta 1991 se nadaljuje razvoj odbojke na Slovenskem, ta pa se odraža tudi v mednarodnih uspehih slovenskih odbojkarjev in odbojkaric. V Sloveniji je danes registriranih skoraj 100 klubov dvoranske odbojke, samo v zadnjih letih je to število naraslo za okoli 10 odstotkov, in več kot 20 klubov odbojke na mivki. Skupaj pa je po podatkih zveze registriranih več kot 7000 odbojkarjev in odbojkaric, od tega 95 odstotkov v dvoranski obliki.
"V tem trenutku ni več problem, kako priti do otrok, da bi napolnili vadbene skupine. V preteklosti smo se tudi s tem soočali." Kot je v pogovoru za STA marca povedal predsednik OZS Metod Ropret, je v odbojki pomemben izziv dandanes zagotoviti dovolj kadrov in dvoran. "V tem trenutku ni več problem, kako priti do otrok, da bi napolnili vadbene skupine. V preteklosti smo se tudi s tem soočali. Danes je večja težava, kako zagotoviti dovolj kadrov in vadbenih kapacitet v posameznih okoljih," je dejal.
Veliko zanimanje med mladimi je za Ropreta največji doprinos sedanje generacije odbojkarjev slovenski odbojki. Po štirih medaljah na EP (tri srebrne in eno bron) ter četrtem mestu na SP leta 2022 je moška reprezentanca letos izpolnila še dolgoletne želje in se prvič uvrstila na olimpijski turnir v Parizu.
Slovenija se z moško ekipo sicer v zadnjih letih redno uvršča med najboljše, prvi večji uspeh pa je moška reprezentanca dosegla leta 2015 v Bolgariji in Italiji, ko je na evropskem prvenstvu osvojila prvo medaljo z velikih tekmovanj (srebro).
Slovenija se z moško ekipo sicer v zadnjih letih redno uvršča med najboljše, prvi večji uspeh pa je moška reprezentanca dosegla leta 2015 v Bolgariji in Italiji, ko je na evropskem prvenstvu osvojila prvo medaljo z velikih tekmovanj (srebro).
Slovenski odbojkarji so bili od takrat še dvakrat evropski podprvaki (2019, 2021), EP 2023 v Italiji, Bolgariji, Severni Makedoniji in Izraelu pa so končali na tretjem mestu. Dvakrat so zaigrali tudi na svetovnem prvenstvu, leta 2022, ko je prvenstvo Slovenija gostila skupaj s Poljsko, so prišli do polfinala in na koncu zasedli četrto mesto.
V letošnjem letu ob slovesu 100-letnice OZS je slovenska moška reprezentanca igrala v elitni ligi narodov. Redni del lige je končala na prvem mestu z 11 zmagami na 12 tekmah in si po zaslugi teh zagotovila vstopnico za premierni nastop na olimpijskih igrah. Na svojem prvem nastopu na OI so v skupinskem delu navduševali in se po treh zmagah prebili v izločilne boje. A v četrtfinalu je bila premočna Poljska, Slovenija pa je igre kot najmanjša država v zgodovini olimpijskih odbojkarskih turnirjev sklenila na petem mestu.
Ob v zadnjem obdobju vse bolj na mednarodni veljavi dobiva tudi ženska reprezentanca. "Rezultat odbojkarskega preboja v zadnjem desetletju je zagotovo tudi izjemno perspektivna generacija deklet, starih od 16 do 23 let, z izjemnim potencialom. Ta dekleta, verjamem, bodo ujela korak z moško reprezentanco in bomo tako v prihodnje deležni uspehov pravzaprav na obeh področjih," je za STA ocenil Ropret.
Tako bo Slovenija v prihodnjem letu prvič v zgodovini zastopa na svetovnih prvenstvih tako s člansko žensko kot tudi moško reprezentanco.