Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Četrtek,
27. 10. 2022,
20.35

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,48

1

Natisni članek

Natisni članek

FIFA SP 2022 Katar 2022 Pele SP 1958

Četrtek, 27. 10. 2022, 20.35

1 leto, 11 mesecev

Zgodovina SP (1958 – Švedska)

Pele izpolnil obljubo, ki jo je dal kot deček objokanemu očetu

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,48

1

Pele 1958 | Brazilski nogometaš Pele je prvič na velikem odru zaslovel na SP 1958. Nato je osvojil še dva naslova svetovnega prvaka (1962 in 1970), za mnoge pa je še danes najboljši nogometaš vseh časov. | Foto Guliverimage

Brazilski nogometaš Pele je prvič na velikem odru zaslovel na SP 1958. Nato je osvojil še dva naslova svetovnega prvaka (1962 in 1970), za mnoge pa je še danes najboljši nogometaš vseh časov.

Foto: Guliverimage

Leta 1958, ko je svetovno prvenstvo gostila Švedska, je na nogometnem nebu zažarela nova zvezda in očarala svet, kot še nobena pred njo. Mladenič, star komaj 17 let, je Brazilijo popeljal do prvega, najslajšega naslova svetovnega prvaka. To je bil Brazilec Edson Arantes do Nascimento. Oziroma krajše in bolj prepoznavno, Pele.

SP 2022 Katar
Sportal Tako kontroverznega in dragega ni bilo še nikoli #video
Na Sportalu se bomo spomnili vseh dozdajšnjih svetovnih prvenstev. Pot nas bo popeljala vse do svetovnega prvenstva, ki ga je leta 2018 gostila Rusija. Vabljeni!

Šesto svetovno prvenstvo je četrtič gostila Evropa. Po Italiji, Franciji in Švici je dobila priložnost še Švedska. Med drugo svetovno vojno je ohranila nevtralnost. Njenim objektom je bilo prizaneseno. Bili so pripravljeni in skupaj z dvema, zgrajenima prav za tekmovanje, kot nalašč za največji nogometni dogodek, ki je v Skandinavijo pripeljal 16 ekip.

Na Švedskem nista nastopila dva nekdanja svetovna prvaka, ki sta izpadla v kvalifikacijah. To sta bila Italija in Urugvaj. Azzurri so nato nastopili na vseh naslednjih prvenstvih. Vse do SP 2018, ko jih ni bilo med najboljšimi. Zanimivo je, da bodo Italijani izpustili tudi letošnje svetovno prvenstvo v Katarju. Čeprav so aktualni evropski prvaki. | Foto: Guliverimage/Getty Images Na Švedskem nista nastopila dva nekdanja svetovna prvaka, ki sta izpadla v kvalifikacijah. To sta bila Italija in Urugvaj. Azzurri so nato nastopili na vseh naslednjih prvenstvih. Vse do SP 2018, ko jih ni bilo med najboljšimi. Zanimivo je, da bodo Italijani izpustili tudi letošnje svetovno prvenstvo v Katarju. Čeprav so aktualni evropski prvaki. Foto: Guliverimage/Getty Images

Med njimi presenetljivo ni bilo nekdanjih dvakratnih svetovnih prvakov Italije (1934 in 1938) in Urugvaja (1930 in 1950), ki sta pogorela v kvalifikacijah. Po 24 letih se je na veliki oder vrnila Argentina, a nato nastop končala kot zadnja v skupinskem delu, prvič pa je svoj nastop napovedala in v kvalifikacijah potrdila Sovjetska zveza.

Ljubitelji otoškega nogometa so spremljali na delu kar štiri predstavnike. Poleg Anglije, ki se je poskušala približati vrhu na SP, a ji ni preveč dobro uspevalo, so nastopile še Škotska, Severna Irska in Wales. Valižani so nastopili prvič in zadnjič na svetovnem prvenstvu, nato pa kar 58 let čakali, da so zaigrali na novem velikem tekmovanju. Na Euru 2016 v Franciji so se uvrstili kar v polfinale. Letos bodo prvič po 64 letih nastopili na svetovnem prvenstvu!

Brazilija, edina nogometna reprezentanca, ki je nastopila na vseh svetovnih prvenstvih, je šla prvič do konca! | Foto: Guliverimage/Getty Images Brazilija, edina nogometna reprezentanca, ki je nastopila na vseh svetovnih prvenstvih, je šla prvič do konca! Foto: Guliverimage/Getty Images

SP 1930 Urugvaj
Sportal Branko Oblak prvi Slovenec na SP. A lahko bi bilo tudi drugače.

Branilci naslova usodni za Jugoslavijo

Jugoslavija je bila ponovno uspešna v kvalifikacijah. V skupini z Grčijo in Romunijo je dvakrat zmagala in dvakrat remizirala, kar je zadoščalo za prvo mesto. V ekipi ponovno ni bilo mesta za slovenskega nogometaša. Slovenski led je na svetovnem prvenstvu prebil šele Branko Oblak, 16 let pozneje v ZRN, domovini svetovnih prvakov, ki so leta 1958 na Švedskem neuspešno branili naslov. Zahodni Nemci so bili znova usodni za "modre". Elf je Jugoslavijo premagal z 1:0, edini zadetek pa je dosegel Helmut Rahn.

Brazilci na krilih najstnika izkoristili smolo Francije

Pele v zračnem dvoboju z vratarjem Švedske. | Foto: Guliverimage/Getty Images Pele v zračnem dvoboju z vratarjem Švedske. Foto: Guliverimage/Getty Images Brazilija, edina reprezentanca, ki je nastopila na vseh svetovnih prvenstvih, je v tekmovanje vstopila imenitno. V svoji skupini je z atraktivno igro premagala Avstrijo (3:0) in Sovjetsko zvezo (2:0), remizirala pa proti Angliji (0:0). Tekma je bila odigrana 11. junija 1958 in se v zgodovino zapisala kot prva na SP, na kateri sta ostali mreži nedotaknjeni na obeh straneh.

Mladi Pele, ki je tik pred odhodom v Evropo na pripravljalni tekmi staknil poškodbo in bil nekaj časa resno vprašljiv za udeležbo na turnirju, je zaigral šele na zadnji tekmi skupinskega dela.

Kar je sledilo, je presunilo svet. V četrtfinalu se je Brazilija mučila z Walesom. Vse do 66. minute, ko je mojstrsko dosegel zadetek Pele. Čudežni najstnik se je ogrel. V polfinalu, ko je Brazilija napolnila mrežo Franciji (5:2), je zabil kar tri gole. Pomagala mu je poškodba kapetana Francije Roberta Jonqueta v 38. minuti, ki mu je Vava nehote zlomil nogo. Takrat je bil rezultat 1:1. Ker takrat še ni bilo menjav, so Francozi do konca zaigrali z nogometašem manj. To so izkoristili Brazilci in pomendrali zdesetkanega tekmeca.

Italija 1934 nogomet SP
Sportal Na srečo niso nikoli izvedeli, ali bi Mussolini uresničil grožnje

Pele jih je dal šest, Fontaine kar 13

V finalu so se pomerili z gostiteljico Švedsko, ki je v polfinalu razblinila nemške sanje o ubranitvi naslova (3:1). Sledil je nov spektakel v režiji najstnika, ki je bil na dan finala star 17 let, osem mesecev in šest dni. Še vedno je najmlajši nogometaš, ki je igral v finalu, zadel v polno in postal svetovni prvak. Dosegel je dva gola.

Najlepši zadetek Peleja na SP 1958 (v finalu proti Švedski):

Tako je od četrtfinala do finala na treh tekmah dosegel šest zadetkov in bil drugi strelec tekmovanja. Prehitel ga je le Francoz Just Fontaine, ki je bil tako razigran, da je svetovno prvenstvo končal pri 13 zadetkih in postavil rekord, ki ga bo v prihodnosti zelo težko izboljšati. Zgolj v tekmi za tretje mesto, v kateri so se Francozi, mnogi so dodatno motivacijo iskali v grozotah svetovne vojne, znesli nad Zahodnimi Nemci (6:3), je bil uspešen štirikrat.

Brazilci so leta 1958 uresničili dolgoletne sanje in z očarljivo igro navdušili nogometne sladokusce. | Foto: Guliverimage/Getty Images Brazilci so leta 1958 uresničili dolgoletne sanje in z očarljivo igro navdušili nogometne sladokusce. Foto: Guliverimage/Getty Images

Mladi Pele je na Švedskem postal veliki nogometni zvezdnik. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Mladi Pele je na Švedskem postal veliki nogometni zvezdnik. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Brazilci so postali prvi, ki so postali svetovni prvaki na drugi celini, Pele pa je izpolnil obljubo, ki jo je leta 1950 dal objokanemu očetu. Ko se je njegov oče jokal po neuspehu brazilske reprezentance proti Urugvaju (1:2), ki je ponosne gostitelje SP 1950 stal naslov, mu je Pele, takrat je bil še devetletni deček, v želji, da bi ga potolažil, rekel, naj ne skrbi, saj bo že poskrbel, da bo Brazilija osvojila svetovni naslov.

Takrat so njegove besede zvenele kot prisiljena in utopična tolažba, polna domišljije, a se je kmalu izkazala za še kako resnično. Pele je osvojil svet in postal najbolj priljubljeni nogometaš. Pravi prototip modernega zvezdnika.

SP na Švedskem

Leto: 1958
Gostitelj: Švedska
Zmagovalec: Brazilija
Povprečje doseženih zadetkov: 3,6
Povprečni obisk gledalcev: 23.423
Najboljši strelec: Just Fontaine (Francija) - 13 zadetkov
Uvrstitev Jugoslavije: četrtfinale

Finale:
Solna, štadion Rasunda, 49.737 gledalcev

Brazilija : Švedska 5:2 (2:1)
Vava 9., 32., Pele 55., 90., Zagallo 68.; Liedholm 4., Simonsson 80.

Brazilija: Gilmar, Djalma Santos, Orlando, Bellini, Nilton Santos, Zito, Didi, Garrincha, Zagallo, Vava, Pele, selektor Vicente Peola;

Švedska: Svensson, Bergmark, Parling, Gustavsson, Axbom, Börjesson, Gren, Liedholm, Hamrin, Skoglund, Simonsson, selektor George Raynor.

Zgodovina svetovnih prvenstev: 

Leto Gostitelj Svetovni prvak
1930 Urugvaj Urugvaj
1934 Italija Italija
1938 Francija Italija
1950 Brazilija Urugvaj
1954 Švica ZRN
1958 Švedska Brazilija
1962 Čile Brazilija
1966 Anglija Anglija
1970 Mehika Brazilija
1974 ZRN ZRN
1978 Argentina Argentina
1982 Španija Italija
1986 Mehika Argentina
1990 Italija Nemčija
1994 ZDA Brazilija
1998 Francija Francija
2002 Južna Koreja in Japonska Brazilija
2006 Nemčija Italija
2010 Južna Afrika Španija
2014 Brazilija Nemčija
2018 Rusija Francija
2022 Katar ?
SP 1954 Švica
Sportal Čudež, ki je povojno Nemčijo dvignil na noge
Maracana
Sportal Praznik, ki se je sprevrgel v neverjetno državno tragedijo
SP 1938 Francija
Sportal Izžvižgani Italijani do podviga, Nemci prehitro obvestili Hitlerja
 
Ne spreglejte