Četrtek, 27. 7. 2017, 14.15

Intervju

Marcos Tavares: Ne kot kača, jaz sem kot lev

2

Mariboru je novo pomembno evropsko zmago prinesel kdo drug kot on. Marcos Tavares. In kdo drug kot Jezus je poskrbel, da se je to zgodilo.

Marcos Tavares je bil kot že ničkolikokrat do zdaj velik junak Maribora. | Foto: Grega Valančič/Sportida Marcos Tavares je bil kot že ničkolikokrat do zdaj velik junak Maribora. Foto: Grega Valančič/Sportida

"Pomagal mi je Jezus, tako kot vedno. Meni in moji družini," je v družbi mlajšega sina, ki je medtem z velikimi očmi nemirno postopal ob svojem očetu, zbranim novinarjem po zmagi nad Hafnarfjördurjem z 1:0 povedal strelec edinega gola na tekmi.

Zanj je bil to že 19. v kvalifikacijah za evropske pokale, s čimer je le še izboljšal svoj rekord. Tretji gol v tej sezoni. Vsak od njih je Mariboru prinesel zmago, junak za pomembne tekme pa je dosegel že kopico takšnih. Spomnimo, pred tremi leti je zabil tudi gol, ki je Mariboru prinesel ligo prvakov. "Jezus mi pomaga, da je tako," z odgovorom ni presenetil kapetan in najboljši strelec v zgodovini Maribora.

Zmagali ste in izpolnili cilj, a zmaga bi bila lahko tudi višja.
Seveda smo si želeli zmagati s še višjo razliko, a tudi s to zmago moramo biti zadovoljni. Imamo dober rezultat. Zdaj moramo na Islandiji narediti vse, da nam bo uspelo in bomo napredovali.

So vas Islandci, tako kot vašega trenerja Darka Milaniča, presenetili?
So, saj so bili na posnetkih tekem, ki smo si jih ogledali, drugačni. Veliko bolj napadalni, igrali so zelo visoko. Tokrat so se pomaknili nazaj. Tekma je bila drugačna, kot smo pričakovali. Bili smo boljši, bolj nevarni. Lahko bi zmagali z višjo razliko.

V drugem polčasu ste zaigrali veliko bolje. Kakšna so bila navodila, ki vam jih je med odmorom dal trener?
Rekel nam je, da moramo biti bolj agresivni. Da moramo pritisniti na njihove branilce. To smo imeli v glavi, ko smo prišli na igrišče. Izvajali smo pritisk na njih in bili nevarnejši, kar se nam je obrestovalo.

Gol ste spet dosegli vi. Vaš soigralec je po tekmi rekel, da ste kot kača.
(smeh, op. p.) Jaz bi raje rekel, da sem kot lev. Pomembno je, da smo zmagali. Prvi polčas je bil slabši, drugi boljši. Imamo dober rezultat.

Zadeli ste za zmago v Mostarju, v Kranju in zdaj Mariboru zmago prinesli še tretjič zapored. Se vam je kaj takega že zgodilo?
Da, seveda se mi je.

Igral je vseh 90 minut. | Foto: Grega Valančič/Sportida Igral je vseh 90 minut. Foto: Grega Valančič/Sportida No, ampak v tako kratkem času?
Dal sem že veliko golov. Želim jih še veliko več.

Kako to, da najpomembnejše gole vedno dosegate vi?
Pomaga mi Jezus. Za vse, kar sem dosegel v Mariboru, je poskrbel on.

Štejete gole, ki jih dosegate? Veste, koliko ste jih že zabili v kvalifikacijah za evropske pokale?
Štejem, štejem. Do zdaj jih je bilo 19. Upam, da bo prihodnji teden že nov.

Obljubljate, da boste novega dosegli že prihodnji teden na Islandiji?
Seveda. Na vsaki tekmi si želim zadeti.

Brez vas Maribor očitno ne more.
Ne bi rekel, da je tako. Smo ekipa. Gol sem dal zaradi ekipe. Brez pomoči soigralcev mi ne bi uspelo. Vedno igram za Maribor in za to, da bi mu pomagal. Tokrat mi je z izjemno podajo pomagal Aleksander Rajčević. Skupaj smo eno. Dobro sodelujemo in verjamem, da bo tako tudi v prihodnosti.

Kakšen je vaš vpliv na mlajše soigralce?
Naši mladi fantje so zelo dobri. Dobro trenirajo in delajo. Izkušenejši igralci jim pomagamo, da bi bili še boljši.

Mitja Viler o Marcosu Tavaresu:

Valon Ahmedi je s preveč optimističnimi izjavami po tekmi v Mostarju razjezil trenerja in sodelavce. Tokrat česa takega ni bilo.
Maribor želi zmagati na vsaki tekmi. Vsak od nas ima v glavi to, da želimo zmagati. Z 1:0, 2:0 ali 3:0. Maribor gre vedno na zmago, ko pride na igrišče.

Kaj vam je po tekmi povedal trener?
Čestital nam je in rekel, da gremo naprej.

Že sanjate o ligi prvakov?
Sanjam, sanjam. (smeh, op. p.)

Na začetku sezone ste na igrišče prihajali s klopi oziroma enkrat sploh niste igrali. Zdaj ste na drugi tekmi zapored igrali od prve do zadnje minute. Ste utrujeni?
Ne, super se počutim in verjamem, da bo podobno tudi v prihodnosti.

Darko Milanič je po tekmi pohvalil kapetana NK Maribor. | Foto: Grega Valančič/Sportida Darko Milanič je po tekmi pohvalil kapetana NK Maribor. Foto: Grega Valančič/Sportida

Stari ste 33 let, kako se pripravljate na tekme?
Dobro treniram, skrbim za regeneracijo. Po tekmi imam masaže, grem v savno, jem vitamine. Dosti tudi molim. Upam, da bom stoodstotno pripravljen že za naslednjo tekmo.

V soboto vas čaka zahteven prvenstveni obračun. Udarili se boste z Rudarjem, ki ima, tako kot vi, po prvih dveh tekmah stoodstotni izkupiček. Vam bodo na tekmi z Velenjčani misli že uhajale na Islandijo?
Ne, prva liga je naša prioriteta. Želimo zmagovati in naredili bomo vse, da bomo premagali tudi Rudar.

Ob vas stoji eden izmed sinov. Bosta šla sinova po vaših nogometnih stopinjah?
Seveda. Zelo rada igrata nogomet in upam, da bosta še boljša kot jaz.