Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sreda,
15. 10. 2014,
8.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

kvalifikacije

Sreda, 15. 10. 2014, 8.04

8 let, 7 mesecev

Kaj za vraga se dogaja z Nemčijo in Nizozemsko?

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dozdajšnji del kvalifikacij za EP 2016 je prinesel nov format, namenjen nogometnim sladokuscem, a tudi kopico presenečenj. Velesile so se prevečkrat znašle na kolenih, možnost naključja je izključena.

Na svetovnem prvenstvu v Braziliji sta navduševali in ponosno branili barve Evrope. Nemčija je postala prvakinja, Nizozemska je osvojila tretje mesto, obe sta se znašli na zmagovalnem odru. Pred začetkom kvalifikacij za evropsko prvenstvo leta 2016 sta veljali za osrednji favoritinji, po treh krogih pa imajo njuni navijači dolge nosove. Nemčija ima le štiri, Nizozemska zgolj tri točke.

Elf je po presrečnem dnevu v Rio de Janeiru in prišiti četrti zvezdici na državnem dresu sprožil temeljito menjavo generacij. Nekaj zvezdnikov se je upokojilo, nekaj jih manjka zaradi poškodb, Nemčija pa je v zdesetkani postavi, ki še nabira izkušnje, osvojila le štiri točke in gleda v tem trenutku v hrbet trem tekmecem. Selektorja Joachima Löwa to še ne skrbi, malce bolj burno pa je na Nizozemskem, kjer so si oranžni pod vodstvom izkušenega Guusa Hiddinka privoščili že dva spodrsljaja. Izgubili so na Češkem in Islandiji, obe omenjeni reprezentanci bežita tulipanom kar za šest točk. Oranje je ostal brez nekaterih bronastih junakov, večina pa je ostala in razočarala.

Kot da bi Nemce in Nizozemce uspavalo slavje po napornem svetovnem prvenstvu. Javnost pričakuje, da bosta pravo lice, s katerim sta pred nekaj meseci na brazilskih zelenicah osvajali svet, pokazali že kmalu. Vse kaj drugega kot neposredna uvrstitev na EP 2016 bi za mojstre takšnega kova veljalo za ogromno presenečenje.

S stoodstotnim izkupičkom, ki po treh krogih znaša devet točk, se lahko pohvali le sedem reprezentanc. Vse so osvojile vseh mogočih devet točk, najboljšo razliko v zadetkih pa ima slovenska soseda Hrvaška (9:0).

Tik za njenimi petami sta Anglija, s katero se bo Slovenija 15. novembra pomerila na kultnem štadionu Wembley v Londonu, ter Islandija (8:0), ki je Katančevi (pred tem tudi Stojanovićevi) zasedbi preprečila nastop v dodatnih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v Braziliji. Devet točk imajo po treh krogih tudi Severna Irska (6:1), Češka (8:4), Slovaška (6:2) in Italija (5:1).

Zanimivo je pogledati po skupinah in ugotavljati, katere so prvouvrščene reprezentance. Skoraj v vseh skupinah je vrstni red pri vrhu presenetljiv, tako da diši po senzacijah. V slovenski skupini A je v vodstvu Anglija, kar je bilo do neke mere (omenjala se je tudi Švica, ki pa po zamenjavi selektorja še doživlja porodne krče) pričakovati, v skoraj vseh drugih skupinah pa so se favoriti na papirju ušteli in po nekaterih neuspehih znašli v silovitih težavah.

Islandija je tako presenetljivo pred Češko in Nizozemsko, Wales pred Izraelom in Belgijo, Slovaška pred Španijo, Poljska pred Irsko, Škotsko in svetovno prvakinjo Nemčijo, Severna Irska pred Romunijo, Avstrija pred Rusijo in Švedsko, Hrvaška pred Italijo ter Albanija pred Dansko in Portugalsko. Narobe svet? Ogromno je presenečenj in neverjetnih razvrstitev. Če bi se kvalifikacije končale danes, bi ogromno reprezentanc na velikem tekmovanju nastopilo prvič ali pa po zares dolgem času.

Otoškim reprezentancam v kvalifikacijah že dolgo ni šlo tako dobro. Novost, da bo lahko na evropskem prvenstvu v Franciji nastopilo 24 udeleženk, so sprejele z odprtimi rokami, saj je možnost, da se spet udeležijo velikega turnirja, postala večja in veliko bolj realna. Poleg Anglije, ki marljivo zbira točke v slovenski skupini, sredi novembra pa se bo prvič spoprijela s Katančevo četo, so kvalifikacije zelo dobro začele tudi druge otoške reprezentance.

Škotska je v skupini D pred Nemčijo, čeprav je šele na tretjem mestu ter ima bolečo izkušnjo z gostovanja pri elfu, kjer je bilo nekaj strupenih puščic poslanih proti sodnikom, na odličnem drugem mestu v skupini pa je Irska, ki je v Gelsenkirchnu presenetila svetovne prvake in v izdihljajih srečanja, po znamenitem germanskem receptu nepopustljivosti, izenačila in osvojila zlata vredno točko.

Irci so drugi, Severni Irci pa v skupini F celo najboljši. Brez izgubljene točke in tremi zaporednimi zmagami, kar je v Belfastu in okolici poskrbelo za evforijo ter spomin na čase Georga Besta in znancev. Med otoške uspešnice velja prišteti še Wales s sedmimi točkami. Reprezentanca, ki ji poveljuje Gareth Bale, vodi v skupini B, a ima tudi srečo, da Izrael in Belgija še nista odigrala prve tekme.

Kvalifikacije za EP 2016 so podale novega najmlajšega junaka, ki je vknjižil uradni nastop. Norvežani so bili tako hrabri, da so nadpovprečno obetavnemu Martinu Odegaardu ponudili priložnost na tekmi proti Bolgariji, s katero se je še ne 16-letni mladenič vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. Najstnik, za katerega se zanima pol Evrope, je zaigral s 15 leti in 300 dnevi ter podrl že 31 let trajajoči rekord, ki je bil v lasti Siggija Jonssona. Islandec je leta 1983 debitiral na tekmi z Malto pri 16 letih in 251 dnevih. Odegaard je v preteklosti že opravil treninge s sovrstniki pri Bayernu in Manchester Unitedu, tako da mu delo pri klubskih velikanih ni tuje.

S starostnimi rekordi je imela opraviti tudi Slovenija, saj je Milivoje Novaković dvakrat zapored izboljšal dosežek najstarejšega strelca v zgodovini slovenske izbrane vrste. Ko je dvakrat zatresel mrežo Litve, je imel že 35 let in skoraj pet mesecev. Norveška ima torej novega najmlajšega, Slovenija pa najstarejšega.

Čeprav v kvalifikacijah za EP 2016 nastopajo številni velemojstri, ki se redno pojavljajo na naslovnicah, pa je strelska slava po treh, za nekatere celo dveh nastopih namenjena nekoliko manj predvidljivemu izboru igralcev.

Štiri zadetke, ki predstavljajo zgornjo mejo strelskih presežkov, so do zdaj dosegli le trije. To so Islandec Gylfi Siggurdson, ki je odigral tri tekme, Poljak Robert Lewandowski in Izraelec Omer Damari, ki sta odigrala le dve, a sta mrežo tekmecev še vedno zatresla štirikrat. Četrto mesto si še s štirimi stanovskimi kolegi deli Milivoje Novaković, ki je v polno zadel trikrat.

Grčiji je šlo na svetovnem prvenstvu v Braziliji kar dobro. Izpadla je šele v osmini finala, ko jo je po loteriji kazenskih strelov izločila Kostarika. V kvalifikacijah je Grčija osvojila le eno točko. Nedavno je izgubila portugalskega stratega Fernanda Santosa, saj se je vrnil v domovino in prevzel tamkajšnjo izbrano vrsto. Na njegovo mesto se je podal italijanski gospod Claudio Ranieri, ki pa se za zdaj ni najbolje obnesel. Grški rezultati močno trpijo.

Tako siromašen izkupiček po treh krogih skrbi tudi privržence Turčije. Navijači BiH so v nekoliko boljšem položaju, saj so osvojili dve točki, a še vedno zelo peče domač polom s Ciprom. Srbija je igrala le na eni tekmi in srečno remizirala v Armeniji, kar tudi ne spada na seznam podvigov, ampak kvečjemu obratno. Vprašanje pa je, kaj bo z odpovedano tekmo v Beogradu, ko se je Srbija merila z albanskimi nogometaši, nato pa je na štadion Partizan priletel zanimivo okrašen helikopterček …

V teh kvalifikacijah se je evropski družini prvič pridružil Gibraltar. Čeprav je na nekaterih tekmah, odmeval je predvsem remi proti Slovaški, nakazal, da bi lahko občasno mešal štrene favoritom, je po treh krogih bolj ali manj jasno, da se je javno preoblekel v podobo topovske hrane. Izgubil je na treh tekmah, razlika v zadetkih pa znaša katastrofalnih 0:17. Tako na tekmo v povprečju prejme skoraj šest golov, kar je celo več kot na marsikateri tekmi futsala.

Gibraltar igra domače tekme na Portugalskem in ima daleč najslabšo obrambo. Za primerjavo: San Marino, ki ne more in ne zmore premagati nikogar, ima razliko v zadetkih po treh prepričljivih porazih 0:11, še en evropski palček, ki ne vliva pretiranega strahospoštovanja, to je Andora, pa ima 2:12. Gibraltar oba prekaša po nemoči, saj je dvakrat izgubil z 0:7.

Najboljši napad v kvalifikacijah ima Poljska. Osvojila je sedem točk, razliko v zadetkih pa ima 11:2. Dosegla je torej že enajst zadetkov, kar je skoraj štiri na tekmo. V isti skupini je poljskemu presežku zelo blizu Irska, saj ima tudi ona sedem točk, razliko v zadetkih pa le malenkost slabšo (10:2).

Irci so pozdravili še novi rekord zimzelenega kapetana Robbieja Keana, ki je za hat-trick potreboval le 12 minut, obe reprezentanci pa imata srečo, da je v njuni skupini Gibraltar, ki pri tekmecih skrbi za vrhunske razlike v zadetkih.

Od preostalih udeleženk kvalifikacij ima dvomestno število zadetkov le še branilka naslova Španija (10:3), a ima manj razloga za zadovoljstvo, saj je osvojila le šest točk. Nepričakovano je izgubila na Slovaškem.

Prazno mrežo so v tem delu tekmovanja ohranile le tri izbrane vrste. To so Anglija, Hrvaška in Islandija. Nato pa pride na vrsto že skupina reprezentanc, ki so prejele le en zadetek. Med njimi je tudi Slovenija, takšnih je v Evropi le še devet (Belgija, Ukrajina, Severna Irska, Romunija, Črna gora, Italija, Albanija, Portugalska in Srbija), je pa med njimi tudi nekaj reprezentanc, ki so odigrale le dve tekmi, ali pa v primeru Srbije in Albanije niti tega.

Katančeva četa je edini zadetek prejela v Talinu, na preostalih tekmah pa je svoje velemojstrstvo ob redkih napakah izkazoval Samir Handanović. Svoje so pristavili tudi branilci ter ostali Katančevi bojevniki v igralnem polju, ki skušajo zasloveti po borbenosti in nepopustljivosti. Za zdaj jim gre solidno, šestim točkam po treh krogih in drugem mestu na lestvici se ne sme gledati v zobe.

Ne spreglejte