Dallas Mavericks Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić NBA

Ponedeljek, 15. 2. 2021, 4.19

Liga NBA, 14. februar

Nova "vesoljska" predstava Dončića premalo za nadaljevanje niza

4

Luka Dončić | Na zadnjih dveh tekmah je Luka Dončić skupaj dosegel kar 90 točk. | Foto Guliver Image

Na zadnjih dveh tekmah je Luka Dončić skupaj dosegel kar 90 točk.

Čeprav je Luka Dončić, ljubljanski zvezdnik v vrstah Dallas Mavericks, postregel z novo izjemno predstavo (44 točk, 9 asistenc, 7 skokov), pa je teksaško moštvo po štirih zaporednih zmagah moralo na domačem parketu priznati premoč Portlandu (121:118). Košarkarji Denver Nuggets so s 122:105 premagali prvake lige NBA Los Angeles Lakers. Priložnost za dokazovanje je dočakal tudi slovenski košarkar Vlatko Čančar, ki je v šestih minutah k zmagi svojega moštva prispeval šest točk.

Če bi Luka Dončić pet sekund pred koncem tekme iz dobrega položaja zadel še svoj šesti met za tri točke, se ne bi podpisal le pod nov osebni strelski rekord, temveč bi lahko Dallas v obračunu s Portlandom popeljal v podaljšek. Tako pa se je le večkrat udaril po glavi, si nekaj trenutkov pozneje dres povlekel do čela in razočarano zapustil parket zasneženega American Airlines Centra. Kljub vrhunski predstavi, v kateri je v dobrih 36 minutah ob tokrat nadpovprečno dobrem odstotku zadetih metov dosegel 44 točk (met iz igre 14:20, za 3 točke 5:8, prosti meti 11:12), ob tem pa zbral sedem skokov in devet asistenc.

Še drugič zapored je presegel mejo 40 točk. Obenem je bila to Dončićeva štirinajsta zaporedna tekma z več kot 25 točkami, ob čemer so Američani hitro postregli s podatkom, da sta pri primerljivi starosti (21 let ali manj) več takšnih predstav uprizorila le Kevin Durant (29) in LeBron James (16).

Toda bolj kot pogled k tovrstnim statistično-zgodovinskim sladkorčkom je slovenskega zvezdnika, ki se je dokončno otresel napadalnih okovov, zanimal pogled proti semaforju. Ta je pokazal na zmago Portlanda z rezultatom 121:118 in konec Dallasovega zmagovitega niza. Teksašani so namreč pred tem dobili štiri tekme zapored in skupno pet na šestih tekmah. Novo priložnost za vrnitev na zmagovite tirnice bodo imeli v noči na četrtek, ko bodo gostili Detroit.

Portland je vodil večji del tekme

Da je po štirih zaporednih zmagah in predvsem rekordnih 46 točkah na predhodni tekmi proti New Orleansu okrepil svoja krila, je Dončić sicer pokazal že v prvi četrtini, v kateri je dosegel 13 točk. Vseeno je bil osamljeni razpoloženi košarkar v zasedbi Dallasa, ki v tem odseku tekme ni bila zmožna zadeti niti enega meta za tri točke. In če dodamo obrambne vrzeli, je prednost Portlanda z enajstimi točkami (32:21) po dobrih desetih minutah igre razumljiva.

Damian Lillard (vs. Willie Cauley-Stein) je bil nerešljiva uganka za Dallas. | Foto: AP / Guliverimage Damian Lillard (vs. Willie Cauley-Stein) je bil nerešljiva uganka za Dallas. Foto: AP / Guliverimage

Do ekipnega preklopa je domača zasedba prišla celo brez Dončića, ki je v drugi četrtini sprva s klopi gledal, kako so soigralci, med katerimi je izstopal Maxi Kleber, po delnem rezultatu 11:2 dohiteli tekmece (38:38). Prehiteli so jih nato šele z Ljubljančanovo pomočjo. Čeprav se je krilni center Robert Covington nanj poskušal prilepiti kot obrambni obliž, je Luka le prišel do svoje igre. Nanizal je kar enajst zaporednih točk, med katerimi so bili tudi trije zadeti meti za tri točke.

Dončić bo v akciji znova v noči na četrtek. | Foto: AP / Guliverimage Dončić bo v akciji znova v noči na četrtek. Foto: AP / Guliverimage Ko je Dončić kmalu po začetku tretje četrtine zadel še četrto trojko, je imela domača zasedba sedem točk naskoka (67:60 – to je bila na koncu tudi najvišja prednost domačih). Nato je izgubila rdečo nit. Portland je povsem prevzel pobudo. Sprva z delnim rezultatom 13:1, nato z narekovanjem visokega ritma in izkoriščanjem prostora v raketi ter koši iz drugih priložnosti. Minuto pred koncem tretje četrtine so gostje vodili že z rezultatom 100:86, za nameček si je Dončić prislužil še četrto osebno napako.

V zadnji četrtini (27:18) je Dallas le strnil svoje vrste, zaigral kot ekipa, tako da je prednost moštva iz Oregona vse bolj spominjala na zgornji del peščene ure. Dve minuti pred koncem je Dončić s šestimi zaporednimi točkami končal delni rezultat 12:0, po katerem so prišli le na točko zaostanka (111:112). Kmalu zatem so gostitelji tudi izenačili (116:116), toda dokončen preobrat sta preprečila vroči Damian Lillard (na koncu 34 točk) in Derrick Jones, ki se je v predzadnjem napadu znašel sam pod košem. Pa tudi Dončiću se je v ključnem trenutku zatresla roka.

Denver s Čančarjem preskočil prvake lige NBA

Ponoči je bil na delu še en slovenski košarkar. Vlatko Čančar je pri Denverju, ki je z udobno razliko 122:105 premagal branilce naslova Los Angeles Lakers in prekinil njihov zmagovalni niz sedmih zaporednih zmag, dobil priložnost za igro. V  šestih minutah je dosegel šest točk (polovični izkupiček mu je uspe z metom za tri) in dva skoka.

Nikola Jokić je k zmagi Denverja, ki je s 122:105 premagal Los Angeles Lakers, prispeval 23 točk, 16 skokov in 10 asistenc. | Foto: Guliverimage/Getty Images Nikola Jokić je k zmagi Denverja, ki je s 122:105 premagal Los Angeles Lakers, prispeval 23 točk, 16 skokov in 10 asistenc. Foto: Guliverimage/Getty Images

Pri zmagovalcih, ki so po polovici tekme vodili za 12 točk (73:61), sta bila strelsko najbolj natančna Srb Nikola Jokić, ki je uplenil šesti trojni dvojček v tej sezoni (23 točk, 16 skokov in 10 asistenc), in Jamal Murray s 25 točkami.

Novinec v ligi NBA Zeke Nnaji je k zmagi prispeval 16 točk, kar je njegov rekord kariere, od tega je bil kar štirikrat uspešen pri metu za tri točke.

Na strani poražencev sta bila najbolj razpoložena LeBron James, ki je bil blizu novemu trojnemu dvojčku (22 točk, 10 skokov in devet asistenc), ter Kyle Kuzma z 19 točkami in osmimi skoki.

Anthony Davis, ki je v 14 minutah dosegel 15 točk, je po polovici tekme odšepal s parketa. Razlog naj bi bila obnovitev poškodbe ahilove tetive.

Liga NBA, 14. februar:

Dallas Mavericks : Portland Trail Blazers 118:121
Dončić 44 (9 asistenc, 7 skokov), Porzingis 18; Lillard 34 (11 asistenc), Trent 17

Washington Wizards : Boston Celtics 104:91
Beal 35, Hachimura 15; Brown in Walker 15

Charlotte Hornets : San Antonio Spurs 110:122
Rozier 33, Monk 23; Murray 26, White 25

Detroit Pistons : New Orleans Pelicans 123:112
Jackson 21, Mykhailiuk 18, Wright 17, Plumlee 17 (10 skokov in 10 asistenc); Williamson in Ingram po 26

Toronto Raptors : Minnesota Timberwolves 112:116
Lowry 24, Powell in VanVleet po 22; Towns, 20 (11 skokov), Beasley 20, Vanderbilt 12

Oklahoma City Thunder : Milwaukee Bucks 114:109
Jackson 22, Horford 20; Antetokounmpo 24 (10 asistenc, 17 skokov)

Phoenix Suns : Orlando Magic 109:90
Booker 27, Bridges 21, Ayton 10 (13 skokov); Ross 23, Bacon 19

Denver Nuggets : Los Angeles Lakers 122:105
Jokić 23 (16 skokov, 10 asistenc), Murray 25, Vlatko Čančar v 6 minutah 6 točk (met iz igre 2/5, met za tri 1/3) in 2 skoka; James 22 (10 skokov in 9 asistenc), Davis 15, Kuzma 19 (8 skokov)

Los Angeles Clippers : Cleveland Cavaliers 128:111
Williams 30 (10 asistenc), Morris Sr. 23, Ibaka 21 (9 skokov); Sexton 22, Garland 20, Osman 20

Sacramento Kings : Memphis Grizzlies 110:124