Liga NBA, 5. december

Dončiću se je smejalo, ponižali so najboljšo ekipo zahoda

2

Luka Dončić | Luka Dončić je dal Devinu Bookerju vedeti, kdo je gospodar American Airlines Centra. | Foto Reuters

Kako suvereni so bili košarkarji Dallas Mavericks na obračunu z vodilno ekipo zahodne konference Phoenix Suns, pove podatek, da je Luka Dončić vso četrto četrtino presedel na klopi in počival za obračun z Denver Nuggets, ki bo sledil že v noči na sredo. K zmagi s 130:111 je prispeval 33 točk, šest skokov in osem asistenc.

Vlatko Čančar Luka Dončić
Sportal Slovenski reprezentant v drugem svetu, kot ga je vajen

Zdaj je že nekako jasno, da so košarkarji Dallas Mavericks v domačem American Airlines Centru v tej sezoni povsem drugačno moštvo kot na gostovanjih. Po novem uspehu proti Phoenix Suns so dosegli deseto zmag na trinajstih obračunih, medtem ko so na tujem na desetih tekmah izgubili kar osemkrat.

Vrhunci Dallas Mavericks : Phoenix Suns

Tudi uvodni obračun ob vstopu v novo tekmovalno obdobje s Phoenix Suns, pa čeprav so takrat že vodili z 22 točkami. Nič kaj drugačen ni bil prvi polčas niti tokrat. Luka Dončić in soigralci so se dobesedno poigrali z ekipo, ki je najboljša na Divjem zahodu. Po prvih 24 minutah igre so namreč vodili s 67:41, kar je drugi najboljši prvi polčas Dallasa v tej sezoni. Denverju so sredi novembra nasuli 73 točk. In prav Nuggets našega Vlatka Čančarja jim odo stali nasproti že v noči na sredo.

Takšna razlika ob polčasu je bil idealen scenarij za trenerja Mavericks Jasona Kidda, da je nosilce, ki jih čez 24 ur čaka nov obračun, nekoliko odpočil. Ob tako visoki prednosti Dončiću v zadnji četrtini sploh ni bilo treba stopiti na parket, kar se je zgodilo že drugič zapored. Gostje se namreč v drugem delu niso nikoli približali na manj kot 17 točk zaostanka, kar pove, kako dominantni so bili domačini.

Luka s takšnimi številkami kot celotna liga skupaj

Luka je bil ob polčasu ob odličnem metu iz igre (9/13) pri 24 točkah, šestih skokih in petih asistencah. Tretjič v sezoni se je zgodilo, da je v prvem delu presegel 20-5-5, kar je ravno toliko, kot so preostali košarkarji v ligi NBA zmogli skupaj – po enkrat Stephen Curry, Nikola Jokić in Devin Booker.

Vrhunci igre Luke Dončića

Zadnji, s katerim sta se tudi ta večer zapletla v besedni obračun, je bil tokrat povsem ponižan. Na zadnjih štirih dvobojih je na primer v povprečju dosegal 39 točk, ta večer je bil zaustavljen pri zgolj 11 točkah. V prvi četrtini je zgrešil vseh sedem metov, ko je bil Dončić že pri 13 točkah, štirih skokih in štirih asistencah, Dallas pa je vodil s 33:15.

A na parketu ni bil le Luka. Tokrat so Mavs delovali kot naoljen stroj. Izkazal se je Josh Green. Ob njegovi prisotnosti je Dallas pridobil 26 točk, tekmo pa je končal pri 16 točkah, petih asistencah in štirih skokih. Svoj del posla sta opravila tudi Spencer Dinwiddie z 21 točkami ter Chris Wood z 18 točkami, devetimi skokih in petimi asistencami.

Prav poseben podvig pa je uspel Jardnu Hardyju. Kidd mu je odmeril dve minuti, v tem kratkem času pa je natresel deset točk.

Kidd: Tako bi rad, da igramo

Zmaga je bila za Dallas potrebna kot voda v Sahari. Zlasti zato, ker so izgubili pet od zadnjih sedmih tekem. Zdaj se lahko pohvalijo z dvema zaporednima skalpoma, saj so bili v soboto uspešni na gostovanju pri New York Knicks. In ko na kolena spraviš najboljšo ekipo v zahodni konferenci, je uspeh še toliko slajši. Morda je na dobro predstavo Teksašanov vplival tudi igralec ameriškega nogometa Odell Beckham Jr., ki si je ogledal obračun z roba parketa.

Prosti igralec v ligi NFL je na tarči Dallas Cowboys. Kako močno si ga želijo imeti ljubitelji tega športa v tem mestu, smo lahko večkrat slišali ob skandiranju navijačev, ki so glasno vzklikali "OBJ, OBJ, OBJ".

Luka Dončić bo danes letel proti Denverju, kjer ima že v noči na sredo obračun z Vlatkom Čančarjem in preostalimi košarkarji Denver Nuggets. | Foto: Reuters Luka Dončić bo danes letel proti Denverju, kjer ima že v noči na sredo obračun z Vlatkom Čančarjem in preostalimi košarkarji Denver Nuggets. Foto: Reuters

Povrhu vsega je Dončić z druščino prekinili niz desetih zaporednih porazov proti Suns, če gledamo le tekme rednega dela. Poznavalci košarke se namreč dobro spomnite, kako je bilo v zadnji končnici, ko so Mavs na odločilni sedmi tekmi konferenčnega polfinala izločili Phoenix.

"Tako bi rad, da igramo. Da si žogo podajamo, iščemo dober met, si pomagamo v obrambi in skačemo za odbitimi žogami," je bil razumljivo zadovoljen trener Kidd.