Uspešna noč Dragića in Dončića

3

Luka Dončić | Dončićevo agresivno sporočilo soigralcem | Foto Guliver Image

Dončićevo agresivno sporočilo soigralcem

Luka Dončić je z raznovrstno predstavo, v kateri je bil za eno asistenco oddaljen od trojnega dvojčka (30 točk, 10 skokov, 9 asistenc) prispeval odločilni delež k zmagi Dallasa nad Detroitom (127:117). Pomembne zmage se je z Miamijem v San Antoniu (107:87) veselil tudi Goran Dragić (9 točk, 5 skokov). Nekdanja reprezentančna soigralca se tako še naprej borita za neposreden preboj v končnico lige NBA. Zmagal je tudi Denver Vlatka Čančarja, a Koprčan ni dobil priložnosti za igro.

Slabi dve minuti pred koncem druge četrtine je Luka Dončić lahkotno ujel odbito žogo v obrambi. Dokaj ležerno se je nato podal v napad, pri črti za tri točke pa si je s prodorom utrl pot v raketo, se dvignil v zrak, z desnico silovito zabil, po pristanku pa ob kriku pogledal proti svojim soigralcem na klopi.

Na simbolični ravni je bila to akcija, ki je izkazovala njegovo tokratno odločnost, predvsem pa atraktivno in agresivno sporočilo soigralcem: Čas je za zmago in začetek niza. Na zadnjih sedmih tekmah je namreč Dallas do tokratnega obračuna z Detroitom dobil le dve tekmi. Soigralci so Ljubljančanovo sporočilo sprejeli in se v igri dvignili. Po daljšem času je Dallas deloval kot ekipa, k čemur pa je – roko na srce – pripomogla tudi Detroitova luknjičasta obramba.

Na pragu trojnega dvojčka

Dončić, ki je jezo tokrat usmeril v pravo smer, je bil znova prvi igralec tekme. A tokrat na zmagoviti strani. Zato ni niti malo obžaloval manjkajoče asistence, ki bi ga popeljala do novega trojnega dvojčka. Zadnjega je sicer vknjižil pred več kot petimi tedni. Za zmago nad Detrotiom, ki ostaja prikovan na dno lestvice vzhodne konference, je Luka tokrat v 33 minutah dosegel 30 točk (met iz igre 10:22, za tri točke 4:11, prosti meti 6:10), dodal je še deset skokov, devet asistenc in dve pridobljeni žogi.

Prelomna tretja četrtina

Čeprav je Dončić že na začetku tekme ujel dober ritem, pa je Detroit vodil večji del prvega polčasa, resda nikoli več kot z osmimi točkami naskoka. Prelomna je bila tretja četrtina. Dallas jo je sicer dobil le s točko prednosti (33:32), a je učinkovito ohranil priborjeni kapital z zaključka prvega polčasa, predvsem pa je uveljavil razmerje sil, ki je omogočalo nadzorovanje poteka tekme.

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Dončić v tej fazi tekme ni bil osamljen. Strelsko sta mu najbolj pomagala Jalen Brunson (na koncu 20 točk) in Kristaps Porzingis (19). V uvodu v zadnji četrtino so gostitelji še malce pritisnili na plin ter po Dončićevem skoku v napadu ter košu vodili že s 17 točkami prednosti (109:92).

Detroit je sicer v zadnjem delu poskušal z večjo igralsko ostrino. Nekajkrat mu je zaostanek uspelo stopiti na raven enomestne številke. Toda preobrat je tokrat onemogočala modra in ekipna igra domačega moštva, pri katerem je LD 77 kot vodja na parketu vztrajal vse do zadnjega piska sirene.

Dragić tretjič zapored

Pomembno zmago v boju za končnico pa je na gostovanju v San Antoniu (107:87) vknjižil tudi Miami Heat. Znova tudi z Goranom Dragićem, ki je v igro vstopil s klopi. Odigral je 19 minut, v tem času pa dosegel devet točk (met iz igre 3:8, za 3 točke 2:4, prosti meti 1:2), pet skokov in dve asistenci.

Sa Spurs - Miami | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Končna razlika sicer ne odslikava razvoja tekme. Ta je bila namreč vse do sredine zadnje četrtine dokaj izenačena. Do te faze si namreč nobena od ekip ni priigrala več kot osem točk naskoka.  Nato pa je na sceno stopil Tyler Herro, ki je bil ključni mož pobega floridskega moštva. Na koncu je dosegel 22 točk. Eno več je ob osmih skokih prispeval Bam Adebayo, Jimmy Butler pa je 18 točkam dodal še 11 asistenc.

Zmaga tudi za Čančarjev Denver

Zmago, a zelo tesno, so si zagotovili tudi pri Denverju, ki je s 106:105 premagal Portland. Najbolj razigran je bil srbski velikan Nikola Jokić, ki je k zmagi prispeval 25 točk, devet skokov in pet asistenc, medtem ko slovenski košarkar Vlatko Čančar ni dobil priložnosti za igro.

Kako v končnico?

V izločilne boje se bo po rednem delu iz vsake konference neposredno uvrstilo najboljših šest moštev.

Za dve dodatni mesti v obeh konferencah se bodo nato v dodatnih kvalifikacijah pomerile ekipe od sedmega do desetega mesta.

Najprej se bosta za prvo vstopnico pomerila sedmo in osmo moštvo. Poraženec dvoboja bo imel nato še eno priložnost, da si zagotovi končnico. A bo moral premagati zmagovalca dvoboja med deveto in deseto ekipo.

Dvakrat proti prvakom

Moštvi slovenskih zvezdnikov bosta boj za preboj v končnico nadaljevali kaj kmalu. Dallas je bo že v noči na petek pomeril s prvaki, košarkarji LA Lakers. Za slednje naj bi po več kot dveh mesecih znova zaigral Anthony Davis. Tekmeca se bosta nato vnovič srečala v noči na nedeljo. Dragićev Miami se bo po drugi strani v noči udaril z Atlanto, nato pa ga v nedeljo iz torek čakata tekmi s Chicago Bulls.

Dallas Mavericks : Detroit PIstons 127:117