Sobota, 15. 6. 2013, 11.42
8 let, 7 mesecev
Na dirki Po Sloveniji po šestih letih cilj na Vršiču
Cesto, ki ima 50 serpentin so med prvo vojno zgradili ujetniki med katerimi so bili v največji meri Rusi. 23. maja 1915 je Italija, do nedavnega še zaveznica, napadla Avstro-Ogrsko. Na slovenskem ozemlju, ki je mejilo na Italijo, se je oblikovala Soška fronta, raztezala se je vse od Rombona pa do izliva Soče v Jadransko morje. Ker je bil ta del Slovenije izredno odročen in je imel slabe cestne povezave, se je avstrijsko poveljstvo odločilo, da za oskrbo svojih čet čez prelaz Vršič zgradi cesto.
V preteklosti je prav Vršič velikokrat odločil zmagovalca dirke. Zadnjič so se kolesarji povzpeli na najvišji cestni prelaz, ki povezuje Gorenjsko s Trento, leta 2009, ko je bil cilj etape po 229-ih kilometrih v Beljaku. Do zdaj je bil devetkrat cilj etape na Vršiču, kar pomeni, da bo letos desetič. Prvič je bilo to leta 1994, nazadnje pa pred šestimi leti (1994, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006 in 2007). Bo pa letos vzpon na Vršič na sporedu že štirinajstič, a so doslej prvi črto, ki označuje gorski cilj, prečkali le štirje Slovenci. To so bili Srečko Glivar, ki tokrat v avtomobilu spremlja Jureta Golčerja, Robert Pintarič ter Jure Golčer in Tomaž Nose. Tako Golčer kot Nose sta tudi tokrat med kandidati za zmago v etapi. Vsekakor bomo danes dobili naslednika Vincenza Nibalija, ki je leta 2007 zadnji slavil v etapi s ciljem na Vršiču.
Tokrat se bodo kolesarji na prelaz povzpeli iz Bovške smeri kar pomeni, da bodo vzpon pričeli s številko 50 in končali pri številki 26. Serpentine so na prelazu oštevilčene in se pričnejo šteti iz kranjskogorske strani s katere je do vrha 24 serpentin. Pristop z bovške strani je težji od onega iz Kranjske Gore. Dolži¬na vzpona je 13.4 kilometra. Povpre¬čen naklon je 7.6 odstotka, največ pa 12 odstotkov. Naklon vzpona ne popusti niti za trenutek, a ovinki niso tlakovani z granitnimi kockami kot, če bi se na Vršič povzpeli iz Kranjske Gore. Kolesarjem bo tako s tresenjem zaradi kock prizaneseno, a se bodo tokrat tresli zaradi dehidriranosti (vročine) in izmučenosti. Vzpon se bo pričel 620 metrih nadmorske višine pri vasici Trenta. Prvi kilometri so malce strmejši, tako da bo to verjetno odvzelo pogum tistim, ki vzpona ne poznajo. Vrh prelaza leži na nadmorski višini 1611 metrov.