Thermometer Blue 1,41

Wollongong SP v cestnem kolesarstvu 2022

Sobota, 24. 9. 2022, 8.34

SP v cestnem kolesarstvu, cestna dirka (ž)

Filmski scenarij: Nizozemka z zlomljenim komolcem do naslova svetovne prvakinje! #video

Annemiek Van Vleuten | Nizozemska superšampionka Annemiek van Vleuten, ki jo je zaradi poškodbe komolca marsikdo odpisal, je zmagala na cestni dirki in osvojila naslov svetovne prvakinje.  | Foto Guliverimage

Neverjetno! Nizozemska kolesarka Annemiek van Vleuten, ki si je v sredo pri padcu na mešanem ekipnem kronometru zlomila kost v desnem komolcu, je osvojila naslov svetovne prvakinje na cestni dirki. To je njen drugi naslov po letu 2019. Na dirki so nastopile tudi tri Slovenke, a se niso vmešale v boj za odličja.

"Ne morem verjeti! Čakala sem na trenutek, ko mi bodo sporočili, da to ni res. Delala sem za Marianne (Vos, reprezentančna kolegica, izjemna sprinterka, op. a.). Potem pa ona ni zmogla, .... vedela sem, da nisem dobra v sprintu, čakala sem na pravi trenutek za napad. Mislila sem, da me bodo ujele, a me niso," je v cilju razlagala presrečna Annemiek van Vleuten, ki jo je pred dirko skrbelo, kako bo s poškodovano roko kos nalogi, saj da z zlomljenim komolcem ne more voziti v stoje.

Annemiek Van Vleuten | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

"Danes je bil pravi pekel. Nisem mogla pedalirati stoje, zato sem vse morala vse opraviti sede. Na vzponu so me strašno bolele noge. Marianne je bila danes naša kapetanka, jaz sem bila zgolj pomočnica z zlomljenim komolcem. Zdaj sem svetovna prvakinja," je evforično pripovedovala izkušena kolesarka, ki je znova potrdila vse domneve o nepredvidljivosti kolesarskega športa.

Zmagovalna trojka. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Zmagovalna trojka. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Devetintridesetletna super šampionka je z naslovom svetovne prvakinje (mavrično majico je oblekla že leta 2019) dodala še zadnji manjkajoči kamenček v letošnjem rezultatskem mozaiku.

Letos je zmagala na vseh treh etapnih dirkah, na ženskem Giru, Touru in Vuelti, na sloviti belgijski klasiki Liège-Bastogne-Liège Femmes in Omloop Het Nieuwsblad.

Kakšno veselje!

Naslov svetovne podprvakinje je pripadel Belgijki Lotte Kopecky, bron pa Italijanki Silvii Persico. Za svetovno prvakinjo Annemiek van Vleuten, ki je karavano presenetila v zadnjih 500 metrih in se izstrelila proti ciljni črti, saj je vedela, da v sprintu ostalim ne bo kos, sta zaostali za sekundo.

Na 164,3 kilometra dolgi trasi so nastopile tudi tri Slovenke. Najboljša je bila Urška Pintar na 42. mestu (+4:57), Eugenia Bujak je bila 56. (+9:32), Špela Kern pa 65. (+12:42).

Kernova je po dobrih 45 kilometrih pobegnila, vendar se ji ni pridružila nobena izmed tekmovalk, tekmice pa so jo po nekaj kilometrih ujele. Kmalu zatem je na čelo dirke pripeljala Bujakova. Slovenki sta na vzponu dva in pol kroga pred koncem padli na rep vodilne skupine in iz nje kmalu izpadli.

12. mesto Bujakove na SP v Imoli leta 2020 tako ostaja najboljša slovenska ženska uvrstitev na cestnih dirkah na SP.

Kaj vse se lahko spremeni v le nekaj dneh: sreda in sobota: