kronometer evropsko prvenstvo Tadej Pogačar Tadej Pogačar

Četrtek, 9. 9. 2021, 17.04

Evropsko prvenstvo, kronometer

Švicar razžalostil Italijane, Pogačar daleč od medalje

6

Tadej Pogačar | Kronometer na evropskem prvenstvu ni ustrezal Tadeju Pogačarju, kar se je na koncu izkazalo za resnično, saj je zaostal za zmagovalcem Filippom Ganno za minuto in 13 sekund. | Foto Guliverimage

Na evropskem prvenstvu v Trentu je Švicar Stefan Küng ubranil naslov prvaka v kronometru. Drugega Filippa Ganno je prehitel za osem sekund. Bronast je bil na 22,4-kilometra dolgi progi Belgijec Remco Evenepoel. Slovenski adut Tadej Pogačar se na ravni trasi, ki mu ni bila pisana na kožo, ni najbolje znašel in osvojil 12. mesto. Za zlatim Švicarjem je zaostal minuto in 21 sekund.

Kakšna drama v kronometru na evropskem prvenstvu v Trentu. Po polovici proge je najbolje kazalo aktualnemu svetovnemu prvaku Filippu Ganni, ki je imel pred Belgijcem Remcom Evenepoelom vsega sekundo zaostanka, Švicar Stefan Küng pa je imel pribitek štirih sekund.

Slovenski kolesar Tadej Pogačar je bil sicer v krogu favoritov za odličje, vendar mu trasa kronometra ni ustrezala. Na 22,4 kilometra dolgi preizkušnji so morali narediti kolesarji vsega 100 višinskih metrov, kar je bila voda na mlin klasičnim kronometristom. Že pri prvem merjenju je imel zaostanek 33 sekund, v nadaljevanju pa ga je celo prehitel Ganna, ki je štartal za njim.

Italijani so upali, da bo zadnjemu uspel veliki met in bo postal tudi evropski prvak. Ko je prišel v cilj, je postavil najboljši rezultat. Evenepoel je ob prečkanju ciljne črte zaostal šest sekund, zaradi česar je v italijanskem taboru postalo še bolj veselo.

Küng v drugem delu drvel kot ekspresni vlak

Vsi so pogledovali v kralja Künga, ki je kot ekspresni vlak divjal proti cilju. In ob prihodu na zadnjo ciljno ravnino je postalo jasno, da bo Švicar ubranil naslov evropskega prvaka v kronometru. Srebrnega Ganno je prehitel za osem sekund, njegova povprečna hitrost pa je znašala kar 54,9 km/h – Pogačar je za njim zaostal minuto in 21 sekund ter osvojil 12. mesto.

"Trasa je bila hitra. Nazaj grede smo imeli nekaj vetra v hrbet. Na vmesnem času sem vedel, da sem lahko prvak, zato sem pritiskal. V glavi sem imel, da bo tesno, zato sem dal vse od sebe. Na polno sem šel. Vesel sem osvojenega naslova, rad pa bi postal prvak 19. septembra (takrat je kronometer na svetovnem prvenstvu, op. a.)," je po osvojeni zlati medalji dejal Küng.

Zmagovalna trojka na evropskem prvenstvu | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Zmagovalna trojka na evropskem prvenstvu Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Že pred člani so se za kolajne potegovale tudi članice. Naslov prvakinje je osvojila Švicarka Marlen Reusser, srebro je Nizozemski prikolesarila Ellen van Dijk, bron pa gre po zaslugi Lise Brennauer v Nemčijo. Edina slovenska predstavnica Eugenia Bujak je zasedla 23. mesto, za zmagovalko, moštveno kolegico pri ekipi Ale BTC Ljubljana, je zaostala 3:06 minute.

Pri mlajših članih sta nastopila dva Slovenca. Nik Čemažar je bil z zaostankom 1:44 minute 18., Anže Skok pa je med 49 nastopajočimi zasedel 40. mesto. Naslov evropskega prvaka je slavil Danec Johan Price Pejtersen. Srebro je pripadlo Norvežanu Soerenu Waerenskjoldu, bron pa Nizozemcu Daanu Hoolu.

V petek, soboto in nedeljo bodo v Trentu na vrsti še cestne preizkušnje.

...

17.04 - Švicar Stefan Küng je spet evropski prvak v kronometru. Za 22,4 km dolgo progo je potreboval 24:30, povprečna hitrost pa je znašala 54,9 km/h. Srebro je osvojil italijanski adut Filippo Ganna, bron pa Belgijec Remco Evenepoel. Tadej Pogačar je bil 12.

17.00 - Filippo Ganna je postavil nov najboljši rezultat 24:38. Tadej Pogačar je ostal brez medalje. Njegov čas je bil 25:51.

16.55 - Filippo Ganna je prehitel Tadeja Pogačarja, ki je štartal pred njim.

16.50 - V igri za zlato medaljo je tudi Stefan Küng, ki je štiri sekunde počasnejši od Ganne.

16.49 - Izjemno hiter je tudi mladi Belgijec Remco Evenepoel, ki je vsega dve sekundi počasnejši od Filippa Ganne. Tadej Pogačar je imel na prvem merjenju časa deveti rezultati.

16.47 - Filippo Ganna leti. Na prvem merjenju ima občutno najboljši rezultat. Kar 12 sekund ima prednosti, njegova povprečna hitrost pa je znašala kar 54 km/h. Tadej Pogačar zaostaja 32 sekund.

16.38 - Na progi so vsi najboljši kolesarji. Kot zadnji je začel vrteti pedala aktualni evropski prvak Stefan Küng. Na cilju je medtem že njegov rojak Bissegger, ki ima za zdaj najboljši čas.

16.37 - Izjemna vožnja Švicarja Stefana Bisseggerja, ki se spogleduje celo z zlato medaljo. 24:53 je nov čas, povprečna hitrost pa je znašala 54,048 km/h!

16.36 - Na progi je tudi prvi favorit Filippo Ganna.

16.36 - Italijan Edoardo Affini je postavil najboljši čas na cilju. Danca Kasperja Asgreena je prehitel za 13 sekund, njegov čas pa znaša 25:08.

16.35 - Na progo se je podal slovenski kolesar Tadej Pogačar.

16.25 - Nov najboljši čas na prvem merjenju. Tokrat v režiji Švicarja Stefana Bisseggerja - 12:35 s povprečno hitrostjo 53 km/h.

16.22 - Itlaijan  Edoardo Affini je izjemno hitro na progi. Pri prvem merjenju časa je Asgreena prehitel za kar 19 sekund in postavil nov najboljši čas - 12:36 s povprečno hitrostjo 52,8 km/h.

16.19 - Na prvem merjenju vmesnega časa ima za zdaj najboljši rezultat Kasper Asgreen (Dan). Njegov čas je 12:53, povprečna hitrost pa 51,7 km/h.

16.11 - Zanimivo bo videti, kaj bo pokazal italijanski kolesar Edoardo Affini, moštveni kolega Primoža Rogliča pri Jumbo-Vismi. Affini je bil namreč letos drugi na državnem prvenstvu v kronometru.

16.10 - kolesarji morajo opraviti z 22,4 km dolgo traso, na kateri bodo naredili vsega okoli 100 višinskih metrov.

16.06 - Na progi je Kasper Asgreen (Dan), ki spada v širši krog favoritov za medaljo. Njegov čas bo najverjetneje merilo za naslednje kolesarje.

Danes 16.00 - kot prvi se je na 22,4 kilometra dolgo traso podal Nizozemec Julius Van den Berg.

15.55 – Pozdravljeni, danes bomo nekoliko bolj podrobneje spremljali kronometer na evropskem prvenstvu v Trentu. Slovenija ima v Tadeju Pogačarju konkurenta za odličje. Svoj nastop bo začel ob 16.39. Aktualni evropski prvak je Stefan Küng, svetovni pa Filippo Ganna. In oba sta na štartu.