Nedelja, 25. 9. 2016, 17.09

Eenco Tour, 7. etapa

Boasson Hagnu zadnja etapa Eneco Toura, Terpstra končni zmagovalec

Edwald Boasson Hagen | Foto Getty Images

Norvežan Edwald Boasson Hagen (Dimension Data) je zmagovalec sedme, zadnje etape kolesarske dirke Eneco Tour. Zahtevno etapo s ciljem v belgijskem Geraardsbergnu, podobno belgijskim klasikam, je dobil v sprintu manjše skupine, v katerem je bil hitrejši od Nizozemca Nikija Terpstre (Etixx QuickStep), ki pa je postal skupni zmagovalec dirke.

Zadnje dejanje dirke po državah Beneluksa je potekalo na belgijskih kockah in imelo lastnosti prave drame. Ni manjkalo ne napadov najboljših ne padcev - zadnji del etape s 17 manjšimi vzponi je motil dež, med drugimi je moral zaradi padca odstopiti vodilni po šestih etapah Avstralec Rohan Dennis.

Terpstra izkoristil smolo Dennisa

To je najbolje izkoristil Terptsra, ki je v taktičnem boju ostal v ospredju še z dvema kolesarjema, poleg zmagovalca je bil v skupini še tretjeuvrščeni domačin Oliver Naesen, na koncu pa si nabral dovolj veliko prednost, da se je s skupno petega mesta prebil na prvo.

"Na vrhu so bile majhne razlike, pet nas je bilo v minuti, zato je bilo jasno, da se da še marsikaj storiti. Načrtovali smo napad, tega smo izvedli na enemu izmed vzponov, ko smo uvideli, da imata ekipi Tinkoffa in BMC-ja na mokrem cestišču težave. Če ne drugega, smo si želeli dobiti etapo, zato smo naredili vse. Izteklo se je odlično," je po 19. zmagi v karieri, tretji letošnji in po Pariz-Roubaixu leta 2013 drugi v svetovni seriji dejal 32-letni Terpstra.

Na drugem mestu je z zaostankom 31 sekund dirko - na njej je pred in tudi med zadnjo etapo odstopilo veliko število tekmovalcev, predvsem šprinterjev - končal Naesen, na tretje mesto pa se je z zaostankom minute in 30 sekund uvrstil Slovak Peter Sagan, ki je tako kot še mnogi drugi favorizirani kolesarji v etapi poskušal vse, da bi v cilj prišel z najboljšimi, a mu to tokrat ni uspelo.

Slovenci tokrat v ozadju

To tokrat ni uspelo niti slovenskim kolesarjem, ki po sobotni zmagi Luke Pibernika danes niso bili med najboljšimi. Primož Roglič je bil v skupnem seštevku pred zadnjo etapo v lepem položaju za napad med najboljše, a na koncu ni zmogel ritma najhitrejših. Z zaostankom minute in 59 sekund je zasedel 38. mesto, kljub temu pa je dirko končal na solidnem 18. mestu, za zmagovalcem je zaostal dve minuti in 25 sekund. Osem sekund pred Rogličem je etapo končal Luka Mezgec, uvrstil se je na 25. mesto, skupno je bil 45. (+5:16). Sobotni junak Pibernik tokrat ni imel moči za še en odmeven rezultat, zaostal je sedem minut in sekundo, skupno je zasedel 64. mesto (+10:35).