SP v hokeju, 9. dan

Na vrhu zdaj Slovaki in Finci

IIGH WC 2021: Nemčija - Finska | Finci so v derbiju skupine B premagali Nemčijo. | Foto Guliverimage

Finci so v derbiju skupine B premagali Nemčijo.

Slovaki so deveti dan svetovnega hokejskega prvenstva elitne divizije v Latviji premagali Dansko in se povzpeli na vrh skupine A. V tej drugo mesto z enakim številom točk zasedajo Rusi, ki so bili danes boljši od Švice. Na vrhu skupine B je po zmagi nad Nemčijo Finska. S točko manj ji sledijo hokejisti ZDA, tretji pa so Kazahstanci, ki so se danes z 11:3 znesli nad Italijo. Do pomembnih točk so prišli Čehi.

Švedska SP v hokeju 2021 Riga
Sportal Švedi niso več zadnji, Kanadčani strli Kazahstan, Norvežanom loterija

Dvoboj med Rusijo in Švico je bil odločen šele v zadnjih minutah, junak v ruskih vrstah pa Sergej Tolčinski. Dosegel je zadnja gola za končnih 4:1, potem ko je najprej zadel v 53., potem pa še tik pred koncem na prazen gol. Pred tem je Švica v 48. minuti izenačila po golu Nica Hischierja, toda ruski odgovor je bil hiter. Za novo vodstvo je poskrbel Pavel Karnauhov, podal mu je prav Tolčinski, ki je nato še sam postavil piko na i za četrto rusko zmago.

Slovaška pa se je po večerni tekmi in zmagi proti Danski spet izenačila na lestvici z Rusi, a je zaradi medsebojne zmage trenutno prva. Za uspeh poti Danski, vratar Sebastian Dahm je zbral 32 obramb, sta šele v zadnji tretjini poskrbela Adam Janošik in Peter Cehlarik.

Češka pa je po dveh uvodnih porazih našla pravi ritem, danes je za tretjo zaporedno zmago s 6:1 premagala Veliko Britanijo.

Američani so tesno premagali Norveško, potem ko so v prvih dveh tretjinah dosegli po en gol, a so se morali za zmago boriti do konca, saj so Norvežani pet minut pred koncem znižali. Za ZDA je bila današnja zmaga četrta na SP.

V dvoboju vrha slavili branilci naslova

V večerni tekmi so se udarili Finci in Nemci, ki so dobili prve tri tekme na SP, zdaj pa doživeli drugi poraz. Za nove tri točke branilcev naslova, s katerimi so se prebili na prvo mesto skupine s 13 točkami, je poskrbel Arttu Ruotsalainen osem minut pred koncem, Nemčiji pa nato ni uspelo ujeti tekmecev niti ob igri brez vratarja v zadnjih dveh minutah.

Še naprej pa za najlepše presenečenje turnirja veljajo Kazahstanci. Po današnji zmagi nad Italijo z 11:3 so z desetimi točkami in štirimi zmagami med vodilnimi ekipami in lahko povsem realno računajo na prvi četrtfinale na SP. Danes se je izkazal Roman Starčenko z dvema goloma in tremi podajami, Artjom Lihotnikov je dosegel dva gola in podajo.

16 reprezentanc, izpadel ne bo nihče

V Latviji nastopa 16 reprezentanc, razdeljenih v dve skupini. Najboljše štiri izbrane vrste iz vsake skupine bodo po skupinskem delu nadaljevale v četrtfinalu, za preostale bo prvenstva konec.

Letos so vsa moštva varna pred izpadom v nižjo raven tekmovanja. Naslov prvakov branijo Finci, ki so leta 2019 na Slovaškem v finalu premagali Kanado.