Euro 2016 Francija Portugalska Didier Deschamps Abel Xavier Paulo Bento Luis Figo Zinedine Zidane Nuno Gomes

Sobota, 9. 7. 2016, 11.29

Dvoboj med Francijo in Portugalsko, ki je dvignil največ prahu

Portugalec besnel: Francija ne potrebuje takšne pomoči

Portugalska Francija 2000 | Foto Guliver/Getty Images

V nedeljo se bosta v finalu evropskega prvenstva za krono pomerili Francija in Portugalska. V izločilnem delu velikega tekmovanja se ne bosta udarili prvič. Srečali sta se že trikrat, vselej pa so se zmage veselili galski petelini. Pred 16 leti je bilo zelo burno …

Če gre zaupati statistiki, je gostiteljica Francija velik favorit nedeljskega finala. Portugalska je ni premagala že 41 let. Še več, Portugalci so izgubili na zadnjih desetih tekmah proti Franciji, kar je vse prej kot prijetna ugotovitev za njihove navijače pred sklepnim dejanjem letošnjega Eura.

Portugalci so nazadnje premagali Francoze marca 1975, nato pa doživeli kar deset zaporednih porazov. Med njimi so bili še posebej boleči trije, ki so jih doživeli na velikem tekmovanju. Galskim petelinom so morali čestitati za zmago v polfinalu evropskega prvenstva (1984 in 2000) ter svetovnega prvenstva (2006), največ prahu pa je dvignilo srečanje, ki je 28. junija potekalo v Bruslju.

Kaj se je dogajalo 26. junija 2000 v Bruslju?

Gomes za Portugalce, Henry za Francoze

Na omenjenem polfinalu je Didier Deschamps odigral stoto tekmo za Francijo. V 19. minuti se ni izkazal, saj mu je Sergio Conceicao ukradel žogo in začel akcijo za portugalski zadetek. | Foto: Guliverimage/Getty Images Na omenjenem polfinalu je Didier Deschamps odigral stoto tekmo za Francijo. V 19. minuti se ni izkazal, saj mu je Sergio Conceicao ukradel žogo in začel akcijo za portugalski zadetek. Foto: Guliverimage/Getty Images Evropski nogometni velesili sta se na tekmovanju, na katerem je med evropsko elito debitirala Slovenija, udarili za mesto finalista. Na polfinalni tekmi EP 2000 je zdajšnji selektor francoske izbrane vrste, takrat pa kapetan Didier Deschamps, odigral jubilejno stoto tekmo za reprezentanco.

Sprva je bolje kazalo Portugalcem, ki jih je mladi napadalec Nuno Gomes popeljal v vodstvo že v 19. minuti. Slavljenec Deschamps je nespametno izgubil žogo. Ukradel mu jo je Sergio Conceicao in lepo zaposlil tedanjega asa Benfice, ki se je po Euru preselil v Firence.

Francozi na štadionu Kralja Baudouina v belgijski prestolnici niso našli pravega načina, kako izenačiti. Odgovor so našli šele v uvodnih minutah drugega polčasa, ko se je med strelce po podaji Nicolasa Anelke vpisal Thierry Henry. Občinstvo je nato zaman čakalo na zadetek. Srečanje z velikim vložkom se je prelevilo v podaljšek.

Zadnjih deset srečanj med Francijo in Portugalsko:

Portugalska : Francija 0:1 (prijateljska tekma – 4. september 2015)
Francija : Portugalska 2:1 (prijateljska tekma – 11. oktober 2014)
Francija : Portugalska 1:0 (SP 2006, polfinale – 5. julij 2006)
Francija : Portugalska 4:0 (prijateljska tekma – 25. april 2001)
Francija : Portugalska 2:1* (EP 2000, polfinale – 28. junij 2000)
Portugalska : Francija 0:2 (prijateljska tekma – 22. januar 1997)
Francija : Portugalska 3:2 (prijateljska tekma – 24. januar 1996)
Francija : Portugalska 3:2** (EP 1984, polfinale – 23. junij 1984)
Portugalska : Francija 0:3 (prijateljska tekma – 16. februar 1983)
Francija : Portugalska 2:0 (prijateljska tekma – 8. marec 1978)

*pravilo zlatega zadetka v podaljšku
**po podaljšku

Slovak opozoril Avstrijca in poskrbel za naval besa

Sodnik Günter Benko je postal v trenutku najbolj osovražen Avstrijec na Portugalskem. | Foto: Guliverimage/Getty Images Sodnik Günter Benko je postal v trenutku najbolj osovražen Avstrijec na Portugalskem. Foto: Guliverimage/Getty Images Ko so se nogometaši v mislih že počasi pripravljali na stresno izvajanje kazenskih strelov, pa je avstrijski sodnik Günter Benko pokazal na belo točko in razburil portugalski tabor. Kaj se je zgodilo?

Francoski reprezentant Sylvain Wiltord je streljal v bližnji kot vrat, žoga pa je na poti do mreže zadela v levo roko portugalskega branilca Abela Xavierja. Avstrijec je z zadržkom pokazal na belo točko. Posvetoval se je še s stranskim sodnikom, na tisti igralni polovici je bil to Slovak Igor Sramka, in spravil ob živce Portugalce. Niso mogli verjeti, da je sodnik označil igranje z roko kot namerno.

Prekinitev je trajala kar tri minute, razburjeni Portugalci so bili besni kot risi. Mladi dolgolasi portugalski zvezdnik Gomes, ljubljenec ženskih src, je zaradi nešportnega protestiranja prejel rdeči karton, Paulu Bentu so s skrajnimi močmi preprečili, da ni fizično napadel stranskega sodnika. Strasti je miril celo legendarni Eusebio, pomemben član portugalske delegacije na EP 2000. Portugalski selektor Humberto Coelho je takoj po dvoboju odstopil. Razočarani kapetan Luis Figo je slekel dres in se odpravil proti slačilnici, nato pa se le vrnil na igrišče.

Zidane odločil finalista, Xavierjeva vest ostaja čista

Zinedine Zidane je Franciji zagotovil vstopnico za finale. | Foto: Guliverimage/Getty Images Zinedine Zidane je Franciji zagotovil vstopnico za finale. Foto: Guliverimage/Getty Images Takrat je še ujel zadnji prizor na srečanju, ko je francoski velemojster Zinedine Zidane v 117. minuti brez večjih težav strel z bele točke pretopil v zadetek. Takrat je še veljalo pravilo zlatega gola, tako da je sodnik označil konec, Francija pa se je z rezultatom 2:1 uvrstila v finale. Ko se je v Rotterdamu pomerila z Italijo in osvojila naslov evropskega prvaka, so na Portugalskem še vedno premlevali nesrečen poraz z galskimi petelini.

"Moja vest je čista. Še zdaj ne morem verjeti, da je sodnik dosodil kazenski strel in odločil tekmo. Nismo si zaslužiti poraza, Francija pa ne potrebuje takšne pomoči. Z roko nisem igral namerno, zato me je odločitev zelo začudila," ni skrival razočaranja Xavier, takratni branilec Evertona, znan po svetlo pobarvanih lasih in bradi, danes pa selektor Mozambika.

Dogajanje na tekmi v sliki in besedi:

Mladi napadalec Nuno Gomes je v 19. minuti Portugalsko popeljal v vodstvo. | Foto: Guliverimage/Getty Images Mladi napadalec Nuno Gomes je v 19. minuti Portugalsko popeljal v vodstvo. Foto: Guliverimage/Getty Images

Francozi so vrnili udarec z Thierryjem Henryjem na začetku drugega polčasa. | Foto: Guliverimage/Getty Images Francozi so vrnili udarec z Thierryjem Henryjem na začetku drugega polčasa. Foto: Guliverimage/Getty Images

Izbrani vrsti sta se trudili doseči zmagoviti zadetek, a sta ostali mreži nedotaknjeni. Vse do 117. minute ... | Foto: Guliverimage/Getty Images Izbrani vrsti sta se trudili doseči zmagoviti zadetek, a sta ostali mreži nedotaknjeni. Vse do 117. minute ... Foto: Guliverimage/Getty Images

Takrat se je stemnilo pred očmi branilcu Abelu Xavierju. | Foto: Guliverimage/Getty Images Takrat se je stemnilo pred očmi branilcu Abelu Xavierju. Foto: Guliverimage/Getty Images

Avstrijski sodnik je razbesnel Portugalce, pokazal na belo točko in izključil Nuna Gomesa. | Foto: Guliverimage/Getty Images Avstrijski sodnik je razbesnel Portugalce, pokazal na belo točko in izključil Nuna Gomesa. Foto: Guliverimage/Getty Images

Odločitev o najstrožji kazni je sprejel šele po posvetu s slovaškim pomočnikom. | Foto: Guliverimage/Getty Images Odločitev o najstrožji kazni je sprejel šele po posvetu s slovaškim pomočnikom. Foto: Guliverimage/Getty Images

Nezadovoljni Portugalci so obkrožili slovaškega delivca pravice. | Foto: Guliverimage/Getty Images Nezadovoljni Portugalci so obkrožili slovaškega delivca pravice. Foto: Guliverimage/Getty Images

Jezo Portugalcev je miril tudi legendarni napadalec Eusebio. | Foto: Guliverimage/Getty Images Jezo Portugalcev je miril tudi legendarni napadalec Eusebio. Foto: Guliverimage/Getty Images

Odločitev je najtežje sprejel tedanji branilec Evertona, ki se je komaj zadrževal, da ne bi planil na sodnika. | Foto: Guliverimage/Getty Images Odločitev je najtežje sprejel tedanji branilec Evertona, ki se je komaj zadrževal, da ne bi planil na sodnika. Foto: Guliverimage/Getty Images

Strel z bele točke je izvajal Zinedine Zidane ... | Foto: Guliverimage/Getty Images Strel z bele točke je izvajal Zinedine Zidane ... Foto: Guliverimage/Getty Images

... in zanesljivo premagal portugalskega vratarja Vitorja Baio. | Foto: Guliverimage/Getty Images ... in zanesljivo premagal portugalskega vratarja Vitorja Baio. Foto: Guliverimage/Getty Images

Portugalci so težko sprejeli poraz. | Foto: Guliverimage/Getty Images Portugalci so težko sprejeli poraz. Foto: Guliverimage/Getty Images

Prepoved za tri igralce

Portugalce je po srečanju šokirala še ena novica. Evropska nogometna zveza (Uefa) je zaradi nediscipline kaznovala tri portugalske igralce s (skupno) 23 meseci prepovedi igranja nogometa. To so bili Gomes, Bento in Xavier. Pozneje so Xavierju kazen z devetih znižali na šest mesecev, Portugalska pa se še danes spominja 28. junija 2000 kot enega izmed najbolj nesrečnih trenutkov v zgodovini reprezentančnega nogometa. Če bi v nedeljo premagala Francijo, bi ji postalo takoj lažje pri srcu.