Petek, 14. 6. 2013, 8.55
3 leta, 11 mesecev
Za Čopa nov izziv, za mlade izkušnja in korak proti OI
Gorenjec je tekmovalni vidik Sredozemskih iger spoznal leta 1993 in 1997, ko se je iz Languedoc – Roussillona in Barija vrnil z zlato in srebrno medaljo. Čez nekaj dni pa se bo na tekmovanju olimpijskih in neolimpijskih športov, ki združuje športnike s treh celin – Evrope, Azije in Afrike –, preizkusil v novi vlogi. Čop bo med 20. in 30. junijem v turškem pristaniškem mestu Mersin vodil slovensko odpravo, ki šteje 203 člane, od tega 144 športnikov, zato ne skriva, da je odgovornost vnesla nekaj živčnosti: "Gre za novo vlogo, zato morda nisem najbolj sproščen, ker vem, da se bom znašel v situacijah, v katerih še nisem bil. Kot športnik sem vedno točno vedel, kako se odzvati, to pa je zame nekaj povsem novega. Zavedam se, da bom razpet med operativci in športniki, a upam, da bom to vlogo odigral tako, kot si predstavljam. Športnikov je skoraj 150, ljudi iz osebja neprimerno manj, vendar verjamemo, da bomo igre izpeljali tako, da bodo športniki lahko brezskrbno nastopali in dali od sebe toliko, kot bodo tisti trenutek sposobni."
Za nekatere vrhunec sezone, za druge trenažni proces
Slovenska odprava bo generacijsko zelo pestra – vse od srednješolcev, med katerimi bodo mnogi sploh prvič del tako množične delegacije, do prekaljenih mačkov, ki imajo za seboj že lepo število olimpijskih iger. In kakšen pomen imajo SI za športnika? "Tu je veliko odvisno od športnika in njegove starosti. Starejši, afirmirani, svetovno uveljavljeni športniki gledajo na igre kot na malo bolj pomembno tekmovanje, med tem ko je za mlajše to vsekakor dobra izkušnja. Predvsem zato, ker potujejo z veliko ekipo in so del reprezentance, v katero je vključenih mnogo športov. Za nekatere je to lahko res dobrodošla izkušnja za pozneje, ko se bodo, upam da, uspešno vključili v olimpijsko reprezentanco. Za mlajše tekmovanje dobi večjo razsežnost, ko so del večje ekipe, saj sami nastopi niso znotraj okvirja, ki so ga bili vajeni. Mislim, da je to del nekega učenja za prihodnost, za odraslo športno dobo. Upam, da bo prisoten dober ekipni duh in da bodo športniki imeli čas, da si bodo ogledali tekmo kakšnih kolegov iz reprezentance," o pomenu tekmovanja treh celin razmišlja Čop, ki verjame, da bodo starejši športniki s svojim obnašanjem dober vzgled mladim.
Kam bo posegla slovenska reprezentanca?
Ko beseda nanese na cilje in domet slovenske izbrane vrste, 40-letnik ne želi razmišljati o številu medalj, saj so napovedi vselej nehvaležna stvar: "O statističnih pričakovanjih in o kolajnah ne bi hotel govoriti, saj bi govoril popolnoma na pamet. Vemo, da je pri 150 športnikih in pri toliko različnih športih težko reči, kaj ta regija (Evropa, Azija, Afrika, op. a.) v svetovnem merilu pomeni. Športi se med sabo zelo razlikujejo, saj je konkurenca zelo različna in odvisna od moči posameznega športa v regiji. Pričakujem podobno, kot je bilo v zadnjih letih."
Prvi člani z verodostojnimi informacijami o dogajanju v Turčiji
Nekaj dodatnega dela so vodstvu odprave, ki ničesar ne želi prepustiti naključju, v zadnjih dneh povzročili nemiri v Turčiji. Po besedah Čopa slovenska delegacija budno spremlja dogajanje na turškem ozemlju in je v stiku z zunanjim ministrstvom, od katerega pridobiva informacije o varnosti: "Zavedamo se svoje odgovornosti do športnikov. Upam, da nas skrbi brez potrebe. Ves čas spremljamo dogajanje v Turčiji. Od zunanjega ministrstva poskušamo dobiti čim bolj verodostojne informacije, ne le tiste slike, ki se pojavlja v medijih. Za zdaj ostajamo na tem, da na igre gremo. Bomo pa v ponedeljek, dan pred odhodom, imeli zadnji posvet. Pomaga pa nam tudi to, da so prvi člani ekipe že na prizorišču, tako da bomo dobili informacije iz prve roke in verjamem, da bodo te najbolj verodostojne."
Slovenijo bo na Sredozemskih igrah zastopalo 144 športnikov, ki se bodo podali v boj v 21 športnih disciplinah.