Laura Unuk Matej Šebenik evropsko prvenstvo šah

2 leti

EVROPSKO PRVENSTVO V ŠAHU, ČATEŽ, 5. KROG

Turek Can v vodstvu po 5. krogu EP v šahu

Šah | Foto Getty Images

Turek Emre Can je v petem krogu posamičnega evropskega prvenstva, ki poteka v Termah Čatež, premagal hrvaškega velemojstra Zdenka Kožula in je s 4,5 točke prevzel vodstvo. Še štirje šahisti so v dosedanjih partijah EP po enkrat razdelili točko. Drugi je Armenec Gabrijel Sargisijan, tretji pa Nemec Matthias Blübaum.

Četrti je Ukrajinec Jurij Kozlov, peti pa Gruzijec Baadur Jobava. Na šesto mesto je nazadoval Islandec Gudmundur Kjartansson, ki je bil pred tem krogom edini s popolnim izkupičkom in je presenetljivo vodil, četudi ni niti med prvimi stotimi nosilci.

Gabrijel Sargisijan je bil tisti, ki je po 30 potezah prvi premagal Kjartanssona na tem turnirju. Blübaum je po 64. potezah ugnal Srba Velimirja Ivića. Ta je po prvem porazu nazadoval na 30. mesto in je mesto pred prvim nosilcem Čehom Davidom Navarom, ki ima prav tako kot srbski velemojster 3,5 točke.

Najboljši slovenski šahist Matej Šebenik je napredoval na 61. mesto in ima tudi 3,5 točke. Za to je moral premagati Danca Adesha Easwaralingama, kar mu je uspelo po 57 potezah trdnjavske končnice. Proti tekmecu z 450 točkami nižjim ratingom je slovenski velemojster sicer vodil črne figure.

Na 84. mestu je s tremi točkami drugi slovenski predstavnik in najbolj obetavni mladinec Jan Šubelj. Med stoterico je na 97. mestu še velemojster Marko Tratar s tremi točkami, kolikor jih ima na 116. mestu tudi Aleksander Beljavski po drugi zmagi v nizu.

Po štirih remijih in porazu je z dvema točkama na 228. mestu najboljša slovenska šahistka doslej Laura Unuk. S pol točke več je precej pred njo na EP na 167. mestu Zala Urh, ki je drugo zmago dosegla po slavju nad Makedoncem Antonom Zlatkovom.

Prvenstvo, na katerem nastopa 317 šahistov in šahistk iz 40 držav, se bo končalo 6. aprila.