Fabio Quartararo Silverstone Moto GP

Nedelja, 29. 8. 2021, 16.57

VN VB, Silverstone, dirka

Quartararo naredil velik korak proti prvemu naslovu prvaka

Fabio Quartararo | Fabio Quartararo je s peto zmago v sezoni še povečal vodstvo v skupnem seštevku svetovnega prvenstva moto GP. | Foto Reuters

Francoski motociklist Fabio Quartararo (Yamaha) je zmagovalec dirke v razredu motoGP za veliko nagrado Velike Britanije v Silverstonu. V hramu britanskega dirkaškega športa je bil za peto zmago v sezoni hitrejši od dveh Špancev, Alexa Rinsa (Suzuki) na drugem in Aleixa Espargaroja (Aprilia) na tretjem mestu, ter storil velik korak k naslovu prvaka.

Fabio Quartararo je s pametnim dirkanjem danes vknjižil osmo zmago. Po startu ni pretiraval in je potrpežljivo čakal na preboj proti vrhu. Še v prvi tretjini dirke je zasedel prvo mesto in se hitro odpeljal tekmecem.

"Občutek je res dober, še posebej, ker smo imeli nekaj težav v kvalifikacijah. Enostavno v soboto nisem imel prave samozavesti, a sodeč po četrtem prostem treningu smo vedeli, da imamo dober ritem za dirko. Moram se zahvaliti navijačem. Ta zmaga je zanje, saj prvič po dolgem času dirkamo pred polnimi tribunami. Obenem pa komaj čakam, da se poveselimo z moštvom," je dejal 22-letni Quartararo.

V boju za drugo mesto je Rins najprej za seboj pustil brata Espargaro in prišel do prvih letošnjih stopničk. Na najnižjo stopničko je stopil Aleix Espargaro, s čimer je Aprilii zagotovil sploh prve stopničke v motoGP.

"To so bile naše sanje. Sem zelo zadovoljen. Za nami je res dolga pot, da smo prišli do tega trenutka. To nam je uspelo korak za korakom. Vedno sem verjel v ta projekt, za to sem trdo delal in to tretje mesto je za vse v tovarni v Noaleju in vse delavce, ki se ves čas trudijo na vso moč. Toda to ni trenutek, da se sprostimo. Seveda se bomo poveselili, a moramo še naprej garati na polno," je po dirki dejal nasmejani starejši od bratov Espargaro.

Aleixov brat Pol (Honda) je danes končal na petem metu, potem ko je bil v soboto najboljši v kvalifikacijah. Moštveni kolega Pola Espargaroja, Marc Marquez, je danes znova končal ob cesti, potem ko se je v prvem krogu dirke zapletel s Špancem Jorgejem Martinom (Ducati).

V skupnem seštevku v vodstvu ostaja Quartararo, ki je še povišal prednost. Zdaj ima 206 točk. Na drugem in tretjem mestu sta aktualni svetovni prvak, Španec Joan Mir (Suzuki) s 141 in Francoz Johann Zarco (Ducati) s 137 točkami. Francozu se tako sedem dirk pred koncem nasmiha prvi naslov svetovnega prvaka.

Peta zmaga Gardnerja

Dirka v razredu moto2 je bila na vrsti po kraljevski preizkušnji, dobil pa jo je Avstralec Remy Gardner (Kalex). Vodilni v skupnem seštevku je bil hitrejši od Italijana Marca Bezzecchija (Kalex) in Španca Jorgeja Navarra (Boscoscuro).

Triindvajsetletni Gardner je slavil peto zmago v karieri in četrto letos. Obenem je še povišal prednost v skupnem seštevku, potem ko je Španec Raul Fernandez (Kalex) danes ostal brez točk.

Triindvajsetletni Gardner ima na vrhu zdaj 231 točk, Španec Raul Fernandez (Kalex) po grdem padcu in današnji ničli ostaja pri 187., Bezzecchi pa se je Špancu približal in ima zdaj 179 točk.

Fenati najboljši v najšibkejšem razredu

V najšibkejšem razredu je slavil Italijan Roman Fenati (Husqvarna) pred rojakoma Niccolom Antonellijem (KTM) in Dennisom Foggio (Honda). Vodstvo je v skupnem seštevku kljub 11. mestu obdržal Španec Pedro Acosta (KTM), saj je drugouvrščeni rojak Sergio Garcia (GasGas) ostal brez točk.

Acosta ima po 12 dirkah 201 točko, Garcia je ostal pri 155 točkah, Fenati pa se je z zmago obema približal in jih ima zdaj 132.

Naslednja dirka v motociklističnem SP bo čez dva tedna, ko bo na sporedu velika nagrada Aragonije.