20.42

Giacomo Agostini Valentino Rossi

Petek, 2. 10. 2015, 20.42

''Kupil sem motor, šel na dirko brez mehanikov in zmagal''

Tako se svoje prve zmage na dirki spominja najuspešnejši motociklist po številu zmag in naslovov svetovnega prvaka, Italijan Giacomo Agostini.

Danes 73-letni Giacomo Agostini je v svetovnem motociklističnem prvenstvu debitiral 19. julija 1964 v kategoriji do 250 ccm z Benellijem na Veliki nagradi Zahodne Nemčije. Osvojil je četrto mesto in za stopničkami zaostal pet sekund. V isti sezoni je 13. septembra odpeljal še VN Narodov na sloviti italijanski stezi v Monzi in prav tako osvojil četrto mesto, a takrat z Morinijem.

Njegovi dosežki z nekonkurenčnima motorjema so bili tako prepričljivi, da mu je MV Agusta, ki je bila v tistem času motociklistična velesila, leta 1965 dala na voljo svoj motor, tako da je lahko odpeljal svojo prvo celotno sezono. Agostini ji je zaupanje vrnil s štirimi zmagami in dvema naslovoma svetovnega podprvaka (v 350 in 500 ccm). Leta 1966 je z istim motorjem prvič v karieri postal svetovni prvak v kraljevskem razredu do 500 ccm.

"Seveda se spominjam svoje prve zmage na dirki. Kupil sem motor, šel na dirko brez mehanikov in zmagal. Dobro se spominjam, kako sem osvojil naslov svetovnega prvaka v Monzi pred 140 tisoč ljudmi. To je bilo praktično pri meni doma, saj sem živel zelo blizu Monze."

''Ago, ti si današnji zmagovalec, pridi z menoj, bova šla na večerjo in potem imela še zabavo.''

"Zelo vesel sem bil tudi leta 1967, ko sem imel super bitko z Mikom Hailwoodom na otoku Manu, čeprav nisem zmagal. Vodil sem na dirki, a se je mi strgala veriga. Po dirki je Mike prišel k meni in mi dejal: 'Ago, ti si današnji zmagovalec, pridi z menoj, bova šla na večerjo in potem imela še zabavo.' Vsak ni bil sposoben premagati Mika Hailwooda na otoku Manu. Tisti dan sem v zadnjem krogu vodil sedem sekund, nato pa se mi je strgala veriga. Jokal sem. No, potem je Mike prišel k meni in mi rekel: 'Ago, ti si današnji zmagovalec, bilo mi je zelo lepo.'"

"Tudi tega ne smem pozabiti omeniti: po mnogo letih so ljudje rekli, da Ago zmaguje, ker ima MV Agusto. Pa sem prestopil k Yamahi in zmagal z Yamaho. Vesel sem tudi, da sem zmagal v Daytoni, da sem zmagal na svoji prvi dirki z Yamaho in da sem z Yamaho dvakrat postal svetovni prvak," je za crash.net nekaj najlepših trenutkov svoje karieri izbral Giacomo Agostini.

Giacomo Agostini je v svetovnem motociklističnem prvenstvu tekmoval med letoma 1964 in 1977 in v tem obdobju osvojil 15 naslovov svetovnega prvaka. Sedem jih je pobral v kategoriji do 350 in osem v kategoriji do 500 ccm. Do danes se mu je najbolj približal Valentino Rossi, ki je v svoji karieri zbral devet naslovov prvaka (enega do 125 ccm, enega do 250 ccm in sedem v kraljevskem razredu). Ker danes Rossi in druščina ne tekmujeta v več razredih hkrati (Agostini je med letoma 1968 in 1972 v vsaki sezoni osvojil po dva naslova – v 350 in 500 ccm), si je težko predstavljati, da bo Valentinu kdaj uspelo premagati magično številko 15.

''Težko je primerjati mene in Rossija, saj pri tem pozabljamo Johna Surteesa, Mika Hailwooda, Tazia Nuvolarija.''

Je pa Rossi že začel ogrožati Agostinijev rekord po številu zmag v svetovnem motociklističnem prvenstvu. Giacomo jih je uradno zbral 122 (sam sicer trdi, da je zmagal 123-krat, ker je zmagal še na eni dirki v razredu do 750 ccm), Rossi pa ima 112 posamičnih lovorik.

Agostinijev rekord po številu zmag velja celih 38 let, a bi lahko padel v dveh, treh sezonah. Seveda ob predpostavki, da se bo Rossi potrudil z Yamaho. "Še zmeraj imam nekaj rekordov. Valentino se mi je zelo približal. Jaz imam 123 zmag, on pa 112. Mogoče je, da bo zrušil ta rekord. Vsakdo si želi zadržati rekorde. Nihče noče, da ga premagajo, a raje bi videl, da zelo dober dirkač zruši moj rekord, in upam, da me bo Valentino povabil na večerjo, ko zruši mojega!"

Rossi je Agostinija že premagal po številu zmag v kraljevskem razredu: Rossi jih je zbral 86, Agostini 68. Če bi Valentino letos osvojil naslov prvaka, bi se z Giacomom izenačil tudi po številu naslovov prvaka v kraljevskem razredu, in sicer z osmimi. Čeprav mnogi mislijo, da se Rossi bori z Agostinijem za naziv najboljšega motociklističnega dirkača vseh časov, pa Giacomo ne razmišlja tako.

"Težko je primerjati mene in Rossija, saj pri tem pozabljamo Johna Surteesa, Mika Hailwooda, Tazia Nuvolarija. Ni prav, da gledamo samo statistiko, ker kdo danes ljudi spravlja v delirij? To je Valentino, ne jaz. V mojem času sem bil pač jaz. Čez 20 let bo nekdo drug. Vsi super dirkači so bili veliki prvaki. Težko je reči, kdo je največji vseh časov. Imam največ naslovov, imam največ zmag, torej sem v tem trenutku to jaz."

''Ne bom podpisal in dovolil, da se moj sin ubije,'' je dejal Agostinijev oče.

Giacomo Agostini je dirkal v obdobju 1964–1977, ki velja za eno izmed najnevarnejših v zgodovini športa. To je bil čas, ko se je v svetovnem motociklističnem prvenstvu smrtno ponesrečilo kar nekaj dirkačev. Danes so dirkači opremljeni z airbagi, o katerih v Agostinijevem času niso niti sanjali.

"Vsa ta airbag tehnologija je fantastična. V našem času nisi smel pasti. Če si padel, je bilo zelo zelo hudo. Steze niso imele varnostnih izletnih con. Ob stezah so bila drevesa in ograje, pa še čelade so bile zelo majhne. Moja čelada je tehtala 800 gramov, niti en kilogram ne. Ta nova airbag tehnologija je dobra tudi za motociklizem in proizvajalce motorjev. Če družine vidijo, da vsak dan nekdo umre, ne bodo hotele svojim otrokom kupiti motorja. Ko sem sam začel dirkati, moj oče ni hotel tega podpisati. Ni mi hotel dati dovoljenja, ker je dejal, da je preveč nevarno. Ne bom podpisal in dovolil, da se moj sin ubije, je dejal."

"Danes so steze in vsa oprema – kombinezon, airbag, čelada – v veliko pomoč. Danes dirkač pade in ponavadi sam odkoraka s kraja nesreče. To je tudi super za ves šport, ker gledalci nočejo videti krvi. Morda hočejo videti kakšno nesrečo ali vznemirljiv boj, a si ne želijo, da bi se dirkači poškodovali. To vem, ker je v mojem času veliko ljudi umrlo, na naslednji dirki pa je bilo manj gledalcev. Potem so čez nekaj časa ljudje na to pozabili in spet začeli prihajati na dirke. Spominjam se tudi dirke formule 1 v Monzi. Ko je Jochen Rindt umrl, je prišlo zelo malo ljudi na dirko. Ljudje radi vidijo tveganje, odnašanje zadka, a ne krvi."