Nedelja, 13. 11. 2016, 20.10

VN Brazilije

Hamilton zmagovalec kaotične dirke v Braziliji, prvak bo znan v Abu Dabiju

VN Brazilije formula ena | Foto Reuters

Zmagovalec dirke za veliko nagrado Brazilije, dvajsete preizkušnje letošnjega svetovnega prvenstva formule ena, je Britanec Lewis Hamilton. Drugi je bil njegov moštveni kolega pri Mercedesu Nico Rosberg, ki tako ostaja vodilni dirkač prvenstva.

Letošnja dirka za VN Brazilije je bila kaotična, močni nalivi so na stezi v Interlagosu povzročili pravo drsalnico, številni dirkači niso bili kos zahtevnim razmeram in zaradi trčenj je bila predzadnja dirka sezone dvakrat prekinjena (rdeča zastava), štirikrat pa je na stezo pripeljal varnostni avto.

Hamilton prvič do brazilske zmage

V deževnem kaosu se je najbolje znašel Lewis Hamilton, ki je v Braziliji prišel do svoje prve zmage, a zaostanka za vodilnim dirkačem prvenstva, Nemcem Nicom Rosbergom, ni zmanjšal toliko, kot bi si želel. Nemec je prišel do drugega mesta in ima pred zadnjo preizkušnjo sezone, ki bo na sporedu čez dva tedna v Abu Dabiju, še vedno 12 točk prednosti (367:355).

Rosberg z drugim mestom "lahko živi"

"Dirka je bila res dolga, a zame ena lažjih v sezoni. Nobenih težav nisem imel in zahvaljujem se ekipi, ki mi je pripravila odličen dirkalnik. Tudi zanesljivost je končno tam, kjer mora biti," je bil 52. zmage v karieri in prve v Interlagosu vesel Hamilton: "Sem v lovu, narediti ne morem ničesar več, kot sem. Trenutno uživam v trenutku."

"Danes se ni izšlo povsem po mojih željah, Lewis pa je dobro opravil svoje delo. Bile so izredno težke razmere, ampak tudi z drugim mestom lahko mirno živim," pa je povedal Rosberg.

Hamilton ima zdaj 52 zmag in je po tej metriki drugi najuspešnejši dirkač v zgodovini formule ena. Nemec Michael Schumacher je z 91 zmagami na vrhu, Hamilton pa je danes presegel Francoza Alaina Prosta, ki je zmagal 51-krat. Od še aktivnih dirkačev je na večni lestvici še Sebastian Vettel na četrtem mestu (42 zmag), Fernando Alonso na šestem (32), Nico Rosberg na 12. (23) in Kimi Räikkönen na 15. (20).

Verstappen navdušil vse po vrsti

Tretje mesto je danes osvojil Nizozemec Max Verstappen (Red Bull), ki je v zadnjih krogih bil bitko z Mehičanom Sergiem Perezom (Force India). Ta se je moral na koncu zadovoljiti s četrtim mestom.

Mladi Verstappen je danes s pogumno vožnjo navdušil vse, v 38. krogu, po tem, ko je po ponovnem štartu prehitel Rosberga in se nekaj časa vozil na drugem mestu, se je na mokri stezi zavrtel in z izjemno reakcijo preprečil trk v zaščitno ogrado. "Po tem manevru sem zdrsnil na 14. ali 15. mesto, v resnici niti ne vem, kje sem bil, a bilo je potrebnega kar nekaj prehitevanja, da sem prišel do stopničk."

Do točk so prišli še Sebastian Vettel (Ferrari), Carlos Sainz (Toro Rosso), Nico Hülkenberg (Force India), Daniel Ricciardo (Red Bull), Felipe Nasr (Sauber) in Fernando Alonso (McLaren).

Danes pogost prizor na dirki za VN Brazilije. | Foto: Reuters Danes pogost prizor na dirki za VN Brazilije. Foto: Reuters

Massa se je od domačih navijačev poslovil z odstopom

Svoje dirkalnike so raztreščili Romain Grosjean (Haas), Marcus Ericsson (Sauber), Kimi Räikkönen (Ferarri), Jolyon Palmer (Renault), Esteban Gutierrez (Haas) in ljubljenec brazilskih navijačev Felipe Massa (Williams), ki je tako objokan končal svojo zadnjo dirko pred domačimi gledalci, saj se po tej sezoni poslavlja od formule ena.