Thermometer Blue 1,28

Jorge Lorenzo Valentino Rossi Marc Marquez MotoGP

Nedelja, 8. 5. 2016, 18.06

Dvojna zmaga Yamahe, Marquez v pesku

Španec Jorge Lorenzo (Yamaha) je zmagovalec pete dirke sezone svetovnega prvenstva v motociklizmu. V elitnem razredu motoGP je v francoskem Le Mansu premagal moštvenega sotekmovalca Italijana Valentina Rossija, tretji je bil Španec Maverick Vinales (Suzuki).

Razplet dirke v Le Mansu je Lorenzu prinesel drugo zmago v sezoni in skupno vodstvo. Na dirki, ki so jo zaznamovali številni padci, je bil med žrtvami tudi Marc Marquez, ki pa je lahko nadaljeval in zaradi velikega osipa, do cilja je prišlo le 13 tekmovalcev, na koncu celo iztržil nekaj točk za SP.

Lorenzo je začel z najboljšega štartnega položaja, poleg njega sta bila še Marc Marquez in Ducatijev adut Andrea Iannone. Lorenzo je najbolje začel, Marquez ne, v boj za vrh pa se je vključil še Andrea Dovizioso.

Po nekaj krogih je konkurenca ostala brez Iannoneja, ki je padel v sedmem krogu, to pa je bil le začetek serije padcev na tej dirki. Hitro mu je sledil tudi Cal Crutchlow, nato pa še Tito Rabat. Iannone je še poskušal in se vrnil na progo, a je pozneje odstopil.

Sredi dirke se je razvil troboj za drugo mesto – Lorenzo je bil na prvem varen – med Rossijem, Marquezom in Doviziosom, ki pa ga je kmalu dobil izkušeni Rossi.

Marquez in Dovizioso v istem trenutku zdrsnila v pesek

Ko se je že zdelo, da se gledalcem obeta zelo zanimiv obračun med Marquezom in Doviziosom, pa sta krog pozneje poskrbela za zanimiv padec: v istem zavoju sta hkrati padla na povsem enak način, ko sta v lepem umetniškem slogu drug ob drugem zdrsnila v pesek. To je odprlo pot Vinalesu do prvih stopničk v motoGP, kar je na koncu tudi uresničil. Za Suzuki je to prva uvrstitev na stopničke v elitnem razredu po letu 2008.

Marquez pa še ni povsem obupal, tudi zaradi že precej osiromašene konkurence je lahko s krogom zaostanka dirko končal na 13. mestu in s tem dobil tri točke.

Skupnega vodstva sicer ni rešil, saj je Lorenzo z novimi 25 zdaj pri 90, je pa boj za prvo mesto zdaj precej izenačen. Marquez ima namreč 85 točk, tretji Rossi pa le 12 manj od Lorenza.

V ospredju pa si je Lorenzo do konca privozil deset sekund naskoka. Brez odra za zmagovalce je ostal Dani Pedrosa, peti je bil Pol Espargaro, šesti pa njegov brat Aleix Espargaro.

Rossi: Vedel sem, da sem boljši kot Marquez

"Dobra dirka, štart je bil sicer slab, ampak potem mi je šlo zelo dobro. Ko sem ujel ritem, sem vedel, da sem boljši kot Marquez, Jorge pa je bil tokrat premočan. A pomembnih je novih 20 točk," je bil z razpletom zadovoljen Rossi.

"Vedel sem, da se dirka ne konča, čeprav imaš veliko prednost. Ko sta padla Marquez in Dovizioso, sem ostal zbran, tako da sem lahko zelo zadovoljen. Tako z novimi točkami kot svojim nastopom," pa je zmago pospremil Lorenzo.

V razredu moto2 je zmagal Španec Alex Rins pred Italijanom Simonejem Corsijem, tretji pa je bil Švicar Tom Lüthi. V najšibkejšem razredu moto3 pa je bil najhitrejši Južnoafričan Brad Binder, drugo mesto je osvojil njegov italijanski moštveni sotekmovalec Romano Fenati, tretji je bil Španec Jorge Navarro.

Sezona se bo nadaljevala čez 14 dni v italijanskem Mugellu.