Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Engelbert Osojnik

Petek,
31. 7. 2015,
21.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Renault Bernie Ecclestone

Petek, 31. 7. 2015, 21.01

8 let, 7 mesecev

Bodo Ecclestonovi milijoni premamili Renault?

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Izvršni direktor formule 1 Bernie Ecclestone je razkril, da bo Renaultu zagotovil večmilijonski finančni dodatek, če bo kupil moštvo F1 in spet postal konstruktor.

Alfa in omega formule 1 Bernie Ecclestone že nekaj časa intenzivno lobira, da bi se Renault, ki je trenutno dobavitelj motorjev Red Bullu in Toro Rossu, povečal svojo prisotnost v športu in postal lastnik moštva ter posledično konstruktor dirkalnikov. Britanec je Francozom že začel pihati na dušo prek medijev, kar je njegova stalna praksa.

"Če se bo Renault vrnil kot konstruktor, bi mu lahko dali status zgodovinskega konstruktorja, kot ga imajo Ferrari, McLaren, Mercedes, Red Bull in Williams. Če bo Renault prevzel Lotus in naredil isto, kot sta storila Mercedes (ki je leta 2009 prevzel ekipo Brawn, op. p.) in Red Bull (ki je leta 2004 prevzel Jaguarja, op. p.), se bo kvalificiral za dodaten finančni bonus. Torej, za njih je več možnosti in veseli bi bili, če bi jih imeli na krovu," je za Autosport povedal Bernie Ecclestone.

Ecclestone pa se ne boji, da bi Red Bull, ki v zadnjem času ni v najboljših odnosih z Renaultom, blokiral Francoze pri pridobivanju statusa zgodovinskega konstruktorja: "Mislim, da za to ne potrebujemo privolitve nikogar. Mislim, da bi se zlahka dogovorili." Če se bo Bernie odločil, da Renaultu podeli omenjeni status, se bo to pač zgodilo. In Renault bo prejel zajetno količino denarja.

Renault bi lahko postal del elite, ki jo trenutno sestavljajo Ferrari, Red Bull, Mercedes, McLaren in Williams

In kaj pravzprav pomeni status zgodovinskega konstruktorja? Predvsem zelo zelo veliko denarja. Gre za milijone evrov, ki so ključni za konkurenčnost moštev v formuli 1 in ki rišejo ločnico med prvo in drugo ligo v športu.

Denar v formuli 1 se deli po posebnem ključu, ki najbolj nagrajuje najtrofejnejša moštva. Formula One Management (FOM), ki upravlja formulo 1, vsako sezono zbere prihodke od dirkališč, ki plačajo, da so lahko del velikega spektakla, od medijskih pravic in sponzorjev, ki oglašujejo na stezah. 65 odstotkov vsega zbranega denarja razdeli med deset najboljših moštev, preostalih 35 odstotkov denarja pa si razdelijo delničarji FOM.

Omenjenih 65 odstotkov nato razdelijo še na dva dela: 50 odstotkov moštvom razdelijo na podlagi rezultata v konstruktorskem prvenstvu, preostalih 15 odstotkov pa po posebnem ključu pripade elitni peterici – Ferrariju, Red Bullu, Mercedesu, McLarnu in Williamsu. Za takšno razdelitev denarne pogače se je pet največjih moštev dogovorilo z izvršnim direktorjem FOM Berniejem Ecclestonom leta 2012, preden je potekel Concorde Agreement (dogovor FOM z vsemi moštvi).

Ferrari je tako za lansko četrto mesto v konstruktorskem prvenstvu prejel 67 milijonov ameriških dolarje v, 25 milijonov manj kot svetovni prvak Mercedes. A poskočni konjiček je srebrno puščico prehitel v drugi denarni postavki, ki Ferrariju namenja status žive legende formule 1 in znamke, ki je edina nepogrešljiva (97 milijonov dolarjev proti Mercedesovim 34 milijonov dolarjev). Ecclestone je nekoč izjavil, da si ne predstavlja formule 1 brez Ferrarija in brez VN Monaka. Vse drugo je zamenljivo.

Renault je v avtošportu že več kot 100 let, v formuli 1 pa 37

Tudi Red Bull je v skupnem seštevku boljši od Mercedesa (82 milijonov dolarjev za drugo mesto med konstruktorji in 74 milijonov dolarjev iz druge postavke). To si je zaslužil, ker je kraljeval v moderni dobi formule 1 (2010–2013).

Ferrariju bo torej pripadlo 164 milijonov, Red Bullu 156 milijonov, Mercedesu pa 126 milijonov dolarjev. Sledita McLaren z 98 milijoni (64 + 34) in Williams s 83 milijoni (73 + 10) dolarjev. Čeprav je bil Williams lani tretji konstruktor, bo prejel skoraj še enkrat manj kot Ferrari, ki je bil četrti! Force India bo prejela 60 milijonov, Toro Rosso 54 milijonov, Lotus 51 milijonov, Manor (naslednik Marussie) 48 milijonov, Sauber pa 44 milijonov dolarjev. Vsa moštva bodo skupaj prejela 884 milijonov dolarjev, je poročal Autosport.

Če bo Renault kupil moštvo F1 (najverjetneje Lotus), se bo pridružil elitni peterici in mu bo pripadel del od omenjenih 15 odstotkov, kar pa vsekakor ne bo zanemarljivo v boju s tekmeci.

In s čim bi si lahko Renault zaslužil status zgodovinskega konstruktorja v formuli 1? Renault je v avtošportu prisoten več kot sto let. V takšni ali drugačni obliki (kot konstruktor, kot dobavitelj motorjev, kot sponzor) je v športu navzoč že 37 let. V letih 2005 in 2006 je s Fernandom Alonsom osvojil vse, kar je bilo mogoče: dva zaporedna naslova svetovnega prvaka med dirkači in med konstruktorji, in to z lastnim dirkalnikom in lastnim motorjem.

Kot dobavitelj motorjev je po številu zmag tretji najuspešnejši v zgodovini F1 (168 zmag), pred njim sta le Ford (176) in Ferrari (224). Kot dobavitelj motorjev je pobral deset naslovov svetovnega prvaka (pet z Williamsom, štiri z Red Bullom in enega z Benettonom). Med letoma 1992 in 1997 je bil šest let zapored nepremagljiv, prav tako med letoma 2010 in 2013.

Ne spreglejte