Laulauga Tausaga Faith Kipyegon Soufiane El Bakkali Gianmarco Tamberi SP Budimpešta 2023 Nika Glojnarič

Torek, 22. 8. 2023, 23.01

BUDIMPEŠTA, SP V ATLETIKI, 4. dan

Slovenski sosed skočil do svetovnega naslova, Kenijka do "trojčka" na 1500 m

Nika Glojnarič, SP Budimpešta | Nika Glojnarič je bila četrti dan 19. svetovnega prvenstva v atletiki edina slovenska predstavnica. | Foto Peter Kastelic/AZS

Nika Glojnarič je bila četrti dan 19. svetovnega prvenstva v atletiki edina slovenska predstavnica.

Kenijka Faith Kipyegon je četrti dan svetovnega prvenstva v atletiki v Budimpešti, ko so podelili štiri komplete medalj, osvojila tretje prvo mesto na 1500 m (3:54,87). Prvi so bili še Italijan Gianmarco Tamberi v skoku v višino (2,36), Laulauga Tausaga iz ZDA v metu diska (69,49 m) in na 3000 m zapreke Maročan Soufiane El Bakkali (8:03,53). Edina slovenska predstavnica Nika Glojnarič je v prvem krogu kvalifikacij teka na 100 m ovire izpadla s 35. izidom med 48 tekmovalkami, tekla je 13,13 sekunde.

Leja Glojnarič
Sportal Leja Glojnarič popravila svetovni rekord in postala evropska prvakinja

V skupini 22-letne slovenske atletinje in debitantke na velikih članskih tekmovanjih je bila tudi Nigerijka Tobi Amusan, ki je lani zlato na SP v Eugenu osvojila s svetovnim rekordom (12,12). Amusan je dosegla skupno tretji čas kvalifikacij z 12,48. Pred njo sta bili v drugih skupinah hitrejši Američanka Kendra Harrison, srebrna na olimpijskih igrah 2021 v Tokiu je z 12,24 tekla izid sezone na svetu, in Devynne Charlton. Ta je bila srebrna na lanskem dvoranskem SP na 60 m ovire in je z 12,44 tekla rekord Bahamov.

"Manjka mi več izidov pod 13 sekundami"

"Pričakovala sem boljši čas, tudi na ogrevanju in pred tekmo sem se dobro počutila. Malo sem razočarana, a so bila dekleta tokrat zelo hitra in manjka mi več izidov pod 13 sekundami. Imela sem doslej dva, a bi me izenačen osebni rekord popeljal v polfinale. To je nova izkušnja in spodbuda za naprej. Želim se uvrstiti na dvoransko SP marca prihodnje leto, normo za EP v Rimu že imam, prav tako pa je cilj nastop na olimpijskih igrah v Parizu," je dejala Nika Glojnarič.

Njen naslednji cilj je dvoransko SP 2024. | Foto: Peter Kastelic/AZS Njen naslednji cilj je dvoransko SP 2024. Foto: Peter Kastelic/AZS

Brežičanka je tekla v zadnji, peti skupini prvega kroga, imela je z letošnjim osebnim rekordom vseeno najslabši čas v skupini. Doslej je najhitreje tekla 8. junija v avstrijskem St. Pöltnu. Z dosežkom 12,92 sekunde se je prvič v karieri spustila pod magično mejo 13 sekund in je odtlej druga najhitrejša vseh časov med Slovenkami. Nato je 8. julija na državnem prvenstvu v Velenju na visokih ovirah drugič v karieri tekla pod 13 sekundami (12,99).

Nika Glojnarič, SP Budimpešta | Foto: Peter Kastelic/AZS Foto: Peter Kastelic/AZS Pred njo sta mejo 13 sekund med Slovenkami prebili le Brigita Bukovec, ki je z dosežkom 12,59 za srebro na olimpijskih igrah v Atlanti 31. julija 1996 tekla slovenski rekord, ter pred desetimi leti tudi Marina Tomić, ki je dosegla izid 12,94.

Sestra Nike Glojnarič, Leja, je lani na 24. poletni olimpijadi gluhih v kraju Saxias do Sul na jugu Brazilije osvojila zlati kolajni v mnogoboju in skoku v višino, danes pa postala še evropska prvakinja v mnogoboju.

Faith Kipyegon kronala izjemno sezono

Faith Kipyegon je svetovna prvakinja že tretjič zapored. | Foto: Reuters Faith Kipyegon je svetovna prvakinja že tretjič zapored. Foto: Reuters Dvakratna zaporedna olimpijska zmagovalka Faith Kipyegon je letos postavila svetovne rekorde na 1500 m, na miljo in 5000 m, izjemno sezono pa je kronala s tretjim svetovnim naslovom po letih 2017 v Londonu in 2022 v Eugenu. Druga je bila leta 2015 v Pekingu in leta 2019 v Dohi. Prednost, ki si jo je priborila med tekom, je zadržala tudi v ciljni ravnini. Tako sta se 21-letna Etiopijka Diribe Welteji in Sifan Hassan iz Nizozemske pomerili za srebro, osvojila ga je prva z (3:55,69) za svoje prvo člansko odličje na velikih tekmah.

Slabe štiri desetinke je zaostala Hassan (3:56,00). Slednja je v madžarski prestolnici s tem osvojila prvo odličje in je osmoljenka tekmovanja, je pa to tretji bron v karieri na SP. Na OI v Tokiu je bila zlata na 5000 m in 10.000 m ter bronasta na 1500 m. Na slednji razdalji je bila zlata na SP leta 2019 v Dohi, kjer je bila prva še na 10.000 m.

Presrečni dobitniki medalj na 3000 m zapreke. | Foto: Reuters Presrečni dobitniki medalj na 3000 m zapreke. Foto: Reuters

Maročan prehitel Etiopijca

Tek na 3000 m zapreke in skok v višino sta se odločala skoraj hkrati ob koncu večera. V prvi disciplini si je drugo zaporedno zlato na SP pritekel olimpijski zmagovalec Soufiane El Bakkali, ki je bil v cilju skoraj dve sekundi pred Lamecho Girmo (8:05,44), Etiopijcem, ki je letos postavil svetovni rekord in je bil za Maročanom drugi na OI 2021. Girma je tretjič zapored postal svetovni podprvak. Tretji je bil daleč za njima Kenijec Abraham Kibiwot (8:11,98).

Gianmarco Tamberi je v prvo preskočil 236 cm. | Foto: Reuters Gianmarco Tamberi je v prvo preskočil 236 cm. Foto: Reuters

Gianmarco Tamberi, aktualni evropski prvak, je do svojega prvega odličja na SP na prostem prišel z uspešno opravljenim prvim poskusom na višini 2,36 m, koliko je zmogel tudi Američan JuVaughn Harrison, a v drugem skoku. Ta je tako osvojil srebro in prve zmagovalne stopničke na veliki tekmi. Trikratni zaporedni svetovni prvak Mutaz Essa Barshim iz Katarja je končal na tretjem mestu po uspešnem skoku na 2,33 metra. Slednji je s Tamberijem razdelil zlato na OI v Tokiu.

Laulauga Tausaga je na Madžarskem popravila osebni rekord. | Foto: Reuters Laulauga Tausaga je na Madžarskem popravila osebni rekord. Foto: Reuters

Petindvajsetletna Laulauga Tausaga je presenetljivo do svojega prvega velikega članskega odličja prišla z metom 69,49 metra v peti seriji, ko je za pet cm popravila osebni rekord. Tedaj je na drugo mesto potisnila dotlej vodilno rojakinjo Valarie Allman. Olimpijska zmagovalka je pred tem vodila z 69,23 m in potem izida v zadnjem metu ni več izboljšala. Je pa s srebrom nadgradila bron z lanskega domačega SP. Tretja je bila branilka naslova, Kitajka Bin Feng, ki je z 68,20 m najboljši dosežek zmogla v zadnji seriji.