17.32

polmaraton

Sobota, 16. 2. 2013, 17.32

Kabuujeva blizu svetovnega rekorda, hiter tudi Kipsang

Kenijka Lucy Kabuu je na polmaratonu v Združenih Arabskih Emiratih s časom 1;06:09 postala druga najhitrejša polmaratonka vseh časov. Njen rojak Geoffrey Kipsang je zmagal s časom 58:54.

Polmaraton v Ras Al-Khaimahu je znova postregel z odličnimi rezultati. Prvi trije pri moških so se spustili pod mejo 59 minut, pri dekletih pa je šest tekačic teklo pod mejo 1;08. Tako pri moških kot pri dekletih se je zbrala vrhunska zasedba, kar je tudi botrovalo takim rezultatom.

Geoffrey Kipsang, ki je zmagal s časom 58:54 in se na večni polmaratonski lestvici zavihtel na sedmo mesto, je aktualni svetovni mladinski prvak v krosu, star pa je komaj 20 let. Njegov rojak Stanley Biwoot, zmagovalec zadnjega polmaratona v Parizu, je na drugem mestu zaostal le dve sekundi. Geoffrey Mutai, ki je bostonski maraton leta 2011 pretekel v času 2;03:02, je bil s časom 58:58 tretji, prvič v zgodovini pa se je zgodilo, da so trije tekači tekli pod mejo 59 minut.

Drugi, tretji in peti najboljši čas v zgodovini

Tudi pri dekletih je o zmagovalki odločal ciljni finiš, največ moči pa je za konec prihranila izkušena Kenijka Lucy Kabuu. S časom 1;06:09 je postala druga najhitrejša polmaratonka vseh časov. Njena rojakinja, olimpijska podprvakinja Priscah Jeptoo, ki je zaostala dve sekudni, je postavila tretji izid vseh časov, tretjeuvrščena Rita Jeptoo pa petega (1;06:27). Nekdanja svetovna prvakinja v polmaratonu Florence Kiplagat je bila peta, ena najboljših dolgoprogašic, Etiopijka Meselech Melkamu, pa sedma.