Hellen Obiri Joshua Cheptegei svetovno prvenstvo kros

Sobota, 30. 3. 2019, 16.44

5 let

arhus, Svetovno prvenstvo v krosu

Joshua Cheptegei in Hellen Obiri nova svetovna prvaka v krosu

Joshua Cheptegei | Joshua Cheptegei je osvojil prvi naslov v krosu za Ugando. | Foto Reuters

Joshua Cheptegei je osvojil prvi naslov v krosu za Ugando.

Joshua Cheptegei iz Ugande in Kenijka Hellen Obiri sta na prvenstvu v danskem Arhusu postala nova svetovna prvaka v krosu. Na 10.025 m dolgi in zelo težki progi je Cheptegei s časom 31 minut in 40 sekund osvojil prvi naslov svetovnega prvaka v krosu za Ugando.

Pred dvema letoma je v dramatičnem zaključku ostal brez zlata na SP na domačih teh. V Kampali je imel že ogromno prednost, vendar je v zadnjih 800 m tako popustil, da je nazadoval na 30. mesto.

Drugi je bil tokrat presenetljivo njegov 18-letni rojak Jacob Kiplimo (31:44), ki se je raje odločil za nastop med člani kot mladinci. Tretje mesto je osvojil branilec naslova Geoffrey Kamworor iz Kenije (31:55).

Hellen Obiri je potrdila vlogo favoritinje. | Foto: Reuters Hellen Obiri je potrdila vlogo favoritinje. Foto: Reuters

Favorizirana Obirijeva je s časom 36:14 v dvoboju za zmago le za dve sekundi ugnala Etiopijko Dero Dida (36:16), bron pa je osvojila rojakinja slednje Letesenbet Gidey (36:24).

Obirijeva je tako postala prva atletinja v zgodovini s posamičnimi zlatimi medaljami na SP na prostem in v dvorani ter na SP v krosu. Devetindvajsetletnica je bila prva na 5000 m na SP v Londonu 2017, na dvoranskem SP pa na 3000 m v Istanbulu 2012.

Slovenskih predstavnikov na Danskem ni bilo.