Petek, 19. 6. 2015, 13.03
8 let, 7 mesecev
"Izpuščen test še ne pomeni dopinga"
Mo Farah se je znašel v težkem položaju, čeprav ni zagrešil prav ničesar. Kršitve dopinških pravil obtožujejo njegovega trenerja Alberta Salazarja, atlet, ki naj bi že pri 16 letih jemal testosteron na njegovo pobudo, pa naj bi bil Galen Rupp, olimpijski podprvak v teku na 10 tisoč metrov.
Farah naj bi pred olimpijskimi igrami v Londonu, kjer je osvojil dvojno krono, izpustil dva dopinška testa, a tudi to ni kršitev, saj kazen atleta doleti po izpuščenem tretjem testu.
Vrhunski atleti, ki so vključeni v program posredovanja lokacij, večkrat potarnajo, da je včasih težko z gotovostjo napovedati, kje bodo. Lahko se tudi zgodi, da pozabijo sporočiti spremembo, če se jim spremenijo načrti. Zato izpuščen test še ne pomeni dopinga, saj se vsakomur lahko zgodi kakšna neprevidnost. Farah naj bi tako pri drugem testu preslišal domači zvonec.
Nekateri atleti so mu stopili v bran
"Nikoli nisi prost testov. Nekoč so me v šestih tednih obiskali devetkrat. Vendar izpuščen test še ne pomeni dopinga, pomeni le, da si bil nekoliko nepazljiv. Nisi pa zaradi tega grešnik," je v bran Frahau stopila 38-letna Kelly Sotherton, nekdanja britanska mnogobojka, ki je leta 2004 na olimpijskih igrah v Atenah osvojila bronasto medaljo.
"Težko je tri mesece vnaprej predvideti, kje boš. Zapomniti si moraš, kje si napisal, da boš, in potem tam tudi biti," je dejala Jenny Meadows, nekdanja dvoranska evropska prvakinja v teku na 800 metrov.
Oglasila se je tudi Lynsey Sharp, aktualna evropska podprvakinja v teku na 800 metrov: "Ni veliko prostora za napake. Strinjam se, da imamo dober sistem, a za atlete je lahko včasih težko."