Sreda, 18. 6. 2014, 20.55
6 let, 1 mesec
"Danes indijska, jutri kolumbijska, pojutrišnjem kenijska … kuhinja"
Max Zimani je vodja restavracije Skuhne, socialno podjetniškega projekta, kjer vsak dan ponujajo kuhinjo druge dežele. S tem pa priseljencem pomagajo pri vstopu na trg dela in vključitvi v družbo.
"Nekaj časa sem ugotavljal, kako priseljenci, s katerimi sem se srečeval v okviru priprave različnih dogodkov, radi kuhajo. Pa ne le radi, temveč tudi dobro. Še pomembnejše se mi je zdelo, da je njihova hrana tudi dobro sprejeta. Zato smo razmišljali, če priseljenci tovrstno znanje že imajo, je to tudi najboljši način, da jim olajšamo dostop do trga dela,” pojasnjuje izhodišča vodja Skuhne in ustanovitelj zavoda Global Max Zimani.
Izboljšanje družbenega položaja priseljencev je eno od poslanstev zavoda Global, usmerjenega predvsem h globalnemu učenju, s čimer želijo prispevati predvsem k večjemu razumevanju svetovnega juga. Stereotipov je še veliko, predstave o drugih kulturah in deželah so polne predsodkov in nepoznavanja, poudarja Zimani.
Zimani pravi, da je naša družba izključujoča. Drugega, drugačnega težko sprejme, kar vedno znova občuti, ko ga ljudje, po tem, ko že več kot 30 let živi tu in se tako kot Afričan počuti Slovenec, še vedno sprašujejo, od kod je. Odgovor, da je iz Brezovice, jih v večini ne zadovolji. Pogosto temu namreč sledi še podvprašanje: “No, od kod si zares?”
Zaveda se, da je pri razgrajevanju stereotipov treba začeti že zgodaj, pri najmlajših. Pri tem spomni le na nekatere pravljice, ki poustvarjajo nerealne predstave o različnih kulturnih okoljih. Za primer navede Pavčkovo pravljico Juri Muri v Afriki, legendo o Tarzanu, ustavi pa se pri slovenskih učbenikih. Njihove kritične analize so se lotili v okviru Društva Afriški center, katerega predsednik je bil pred leti.
Tuja ljudstva so v geografskih učbenikih za osnovne šole obravnavana površno in žaljivo. To so v okviru skupine, nastale pred leti, ugotovili antropologi iz Slovenskega etnološkega in antropološkega združenja Kula ter drugi strokovnjaki, združeni v Iniciativi skupine za neomalovažujoče predstavljanje svetovnih kultur v slovenskih učbenikih. Sporna je zastarela, žaljiva terminologija, ki temelji na rasni miselnosti, in vizualna upodabljanja tujih kultur in etničnih skupin.
"Posledica tega pregleda pa je bila tudi sprememba učnega načrta za osnovne šole. To je bil korak v pravi smeri. Tovrstne spremembe lahko vplivajo na odraščajoče, da bodo lahko drugače videli svet in njegove prebivalce," pravi Zimani.
V tem kontekstu doda: "Razmišljal sem, da bi naredil parodijo, in sicer, da bi vse skupaj obrnil naokrog. Napisal bi zgodbo o tem, kako pride afriški otrok reševat Slovenijo." Ob tem se spomniva na film Kurji praznik, režiserja Walterja Wippersberga, ki na humoren in kritičen način na glavo postavlja stereotipiziranje etičnih skupin. Na kratko: skupina raziskovalcev iz Afrike v Evropi snema dokumentarni film o eksotičnem podalpskem ljudstvu in njegovem prazniku Oktoberfest. Zimani film uporablja za učno gradivo.