Torek, 7. 3. 2017, 9.57
7 let, 2 meseca
Evropa v vesolje poslala satelit, ki bo Zemljo snemal v infrardeči svetlobi
Evropska vesoljska agencija (ESA) je ponoči iz evropskega vesoljskega izstrelišča Kourou v Francoski Gvajani izstrelila satelit Sentinel-2B, ki bo skupaj s satelitom Sentinel-2A vsakih pet dni na Zemljo pošiljal posnetke celotne površine planeta.
Liftoff for Europe's #Sentinel2 aboard Vega #VV09 #Sentinel2Go pic.twitter.com/n9MAKiSWAI
— ESA (@esa) March 7, 2017
Sentinel-2B je v orbito ponesla raketa Vega ob 2.49 po srednjeevropskem času. Malo manj kot uro kasneje so potrdili, da se je satelit utiril v orbito 775 kilometrov nad površjem Zemlje in se začel napajati.
Confirmation of successful execution of Auto-Sequence. Arrays will start rotating & the spacecraft will get power from the sun #Sentinel2Go pic.twitter.com/fKT2WZSbmU
— ESA (@esa) March 7, 2017
Satelit Sentinel-2B je opremljen z veliko kamero, s katero bo lahko posnel površje Zemlje in obalne vode tudi v infrardeči svetlobi. To je četrti satelit, ki ga je ESA poslala v vesolje v okviru programa Copernicus, to je trenutno najbolj dovršen sistem za opazovanje Zemlje.
WATCH Europe's #Sentinel2 #VV09 launch from Kourou & follow #Sentinel2Go launch event at ESOC. Questions? #askESA https://t.co/w50XsCkfz3 pic.twitter.com/0m4jlnUroa
— ESA (@esa) March 4, 2017
Satelita Sentinel-2A in Sentinel-2B potujeta v isti orbiti, a 180 stopinj narazen, in bosta vsakih pet dni s kamerami pokrila celotno površino Zemlje, če ne bo preveč oblačno.
Podatki, ki jih bosta poslala na Zemljo, bodo uporabni predvsem pri izboljšanju kmetijstva, nadzorovanju gozdov, spremljanju taljenja ledenikov, prepoznavanju onesnaženja in spremljanju katastrof.
Uporabniki bodo podatke satelitov lahko dobili brezplačno. Za to se je registriralo že več tisoč ljudi.