Ponedeljek, 5. 10. 2015, 13.57
7 let, 1 mesec
Iz arhiva: "Nekateri so, ko jim zastonj ponudim svoje znanje, nekoliko sumničavi. Kar niti ni čudno, saj živimo v svetu, kjer ni nič zastonj."
Francoski inženir zvoka Luc de La Selle že pet mesecev potuje po Evropi. Glasbenikom na svoji poti zastonj ponuja svoje znanje, v zameno pa želi, da mu namenijo čas. Ustavil se je tudi v Ljubljani.
"Evropa ni povezana le politično in gospodarsko, temveč tudi prek kulture in umetnosti," pravi francoski zvočni inženir Luc de La Selle, ki ga zanima ta raven. Da bi takšne vezi še dodatno vzpostavil, se je odločil za nomadsko-glasbeni projekt.
Že pet mesecev potuje po Evropi, trije so mu še ostali. S kombijem, v katerem ima opremo za avdio- in videosnemanje, je obiskal že različne evropske države: Nizozemsko, Dansko, Nemčijo, Švedsko, Poljsko, Češko, Avstrijo, Madžarsko, Grčijo, Italijo, Srbijo, Hrvaško in druge. Ustavil se je tudi v Ljubljani. Prepotoval bo še Švico, Španijo, Portugalsko, Irsko, Anglijo ...
"Potovanje razumem kot srečevanje. S tem ciljem, da želim na svoji poti spoznavati predvsem glasbenike. Na ta način namreč združujem svoje znanje, strast in opremo."
Potovanje kot srečevanje
In kaj je bistvo njegove evropske poti? "Potovanje razumem kot srečevanje. S tem ciljem, da želim na svoji poti spoznavati predvsem glasbenike. Na ta način namreč združujem svoje znanje, strast in opremo."
Koraki so povsod podobni. V posameznem mestu prek spletne strani BandCamp poišče glasbenike. S tistimi, ki se na njegovo ponudbo odzovejo, nato nadaljuje sodelovanje in spoznavanje.
"Danes glasba ni več dovolj. Glasbeniki morajo poskrbeti za svojo promocijo predvsem z videi. Ta je danes za glasbo bistvenega pomena." In tu vstopi Luc de La Selle, ki se na glasbenike v posamezni državi obrne s predlogom, da zanje pripravi posnetek. In to zastonj, kar je pomemben poudarek.
Gre za izmenjavo. Glasbenikom ponudi svoje znanje in opremo, v zameno pa mu ti namenijo nekaj svojega časa. Za druženje, za predstavitev kulturnega in zgodovinskega ozadja svojega kraja, zadovoljen je tudi, če mu pripravijo kosilo, ponudijo prho, možnost, da si pri njih opere perilo, kdaj pa tudi kavč za prenočitev. Tega bo še posebej vesel v zimskih mesecih, ko bo spanje v kombiju na prostem zanj kar izziv.
"Nekateri glasbeniki so ob moji ponudbi, da delam zastonj, nekoliko sumničavi. Pomislijo, da morda nisem pretirano profesionalen ali da imam kakšen skrit namen. Živimo v svetu, kjer ni nič zastonj, zato takšen dvom."
Zanima ga vse od klasične do religiozne glasbe, od popa do uličnih glasbenikov
Do zdaj je tako spoznal že veliko glasbenikov po Evropi, naredil že okoli sto glasbenih videov, namerava pa jih še več. Njegov cilj ni odkrivanje novih bendov in povezovanje z velikimi imeni. Gre za srečevanje z glasbeniki, pa naj gre za amaterje ali profesionalce. Zanimajo ga glasbeniki z različnimi ozadji in slogi. Od klasične do religiozne glasbe, od popa do eksperimentalnih tonov.
Sodobni hipi
"Nekateri glasbeniki so ob moji ponudbi, da delam zastonj, nekoliko sumničavi. Pomislijo, da morda nisem pretirano profesionalen ali da imam kakšen skrit namen. Živimo v svetu, kjer ni nič zastonj, zato takšen dvom," pravi zvočni inženir. Dodaja, da je po srcu hipi, zato je sprejel takšno odločitev.
"Ni vedno lahko biti veliko sam"
Po večmesečni izkušnji takšnega potovanja Luc de La Selle pravi, da njegov projekt deluje in da ima smisel. Najtežje pri tem pa je, da veliko časa preživi sam. "Že res, da srečujem veliko ljudi, a velikokrat se zgodi, da glasbeniki kljub vsemu nimajo veliko časa zame, saj imajo svoja življenja. Tako se velikokrat srečujem z osamljenostjo. Še posebej med dolgimi vožnjami. Ni vedno lahko biti veliko sam. To je najtežji del tega."