termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
FC Koper je bankrotiral. Ekipa koprskega župana Borisa Popoviča ga bo reševala s pomočjo podjetja iz davčne oaze, ki ga obvladuje nogometni menedžer Andy Bara, poslovni sodelavec alfe in omege hrvaškega nogometa Zdravka Mamića. Največji osmoljenec bo zdajšnji predsednik Olimpije Milan Mandarić, ki bo ostal brez milijona evrov.
Ko so vajeti nogometnega kluba FC Koper konec lanskega leta prevzeli mestni veljaki na čelu z županom Borisom Popovićem, je v njem prišlo do revolucije.
Klub, ki ga s pol milijona evrov letnega sponzorskega vložka financira državna Luka Koper, je zamenjal predsednika, športnega direktorja, trenerja, barvo dresov, logotip in skoraj celotno ekipo. V Koper je prišlo sedemnajst novih igralcev, velika večina iz tujine. Ambicije so zrasle do neba. Župan je napovedal naskok na naslov državnega prvaka in celo uvrstitev v ligo prvakov.
Pri ustvarjanju nogometnega velikana na Obali, ki se je v pretekli sezoni šele v zadnjem krogu rešil izpada iz prve lige, se je Popovič naslonil na hrvaškega nogometnega menedžerja Andyja Baro, ki v zadnjih letih poslovno sodeluje tudi z alfo in omego hrvaškega nogometnega kluba Dinamo Zdravkom Mamićem (več spodaj). V zadnjih mesecih se je večkrat omenjala možnost, da bi v Koper prišlo več igralcev tega zagrebškega kluba.
Foto: Gregor Jamnik
Toda v Kopru so že nekaj časa vedeli, da je pred njihovimi visokoleteči načrti o ligi prvakov najmanj ena ovira: dolg do Milana Mandarića, zdaj predsednika Nogometnega kluba Olimpija, ki je pred leti vodil in financiral koprski nogometni klub.
Iz tistih časov Mandariću v Kopru še vedno dolgujejo okrog milijon evrov, ki jih je klubu posodil v preteklosti. Mandarić je dolg sprva skušal izterjati z izvršbami. Nato se je z nekdanjim predsednikom koprskega kluba Antejem Gubercem dogovoril o njegovem umiku in postopni poravnavi dolga. Tega bi moral FC Koper poplačati z izkupičkom od prodaje igralcev (Mandariću bi pripadla polovica odškodnine od vsakega prodanega igralca) in v mesečnih obrokih po štiri tisoč evrov.
Nekaj mesecev po tem, ko je Guberac, lastnik Grafista, dolgoletnega hišnega gradbinca Mestne občine Koper in financerja kluba, po sporu s Popovičem moral zapustiti FC Koper, se je Mandarić dogovor odločil razdreti. 21. junija ga je uradno odpovedal, s čimer je koprski klub pahnil v insolventnost. Mandarić za pojasnila ni bil dosegljiv, ker je do ponedeljka na dopustu.
Iz Mestne občine Koper so nam sporočili, da je župan Popovič z zadevo seznanjen, saj je Mandarić preko svojega odvetnika Francija Matoza klubu zagrozil, da bodo blokirali račun in uničili ter zaprli klub. Ob tem Popovič pravi: "Vodstvo kluba si tega ne sme in ne more privoščiti, zato je kot dober gospodar reagiralo v skladu z zakonom."
Župan dodaja, da ni pri vsej zadevi nobenih čudnih ozadij, sicer pa v samem klubu nimajo nikakršnega namena razčiščevati v medijih.
Nova vodstvena garnitura v Kopru se je zato domislila načrta, s katerim bi se dolga do ameriškega poslovneža srbskega rodu preprosto znebila. To namerava storiti s pomočjo slovenske insolvenčne zakonodaje.
Novi predsednik FC Koper Valter Valenčič, ki zadeve ni želel komentirati, je tako v četrtek na okrožno sodišče vložil predlog za začetek postopka poenostavljene prisilne poravnave. Kot glavni ukrep v načrtu finančnega prestrukturiranja je predviden visok, kar 95-odstotni odpis dolgov do upnikov, ki jim FC Koper dolguje skoraj 1,4 milijona evrov.
Med upniki je bil še konec lanskega leta največji prav Mandarić, ki bi moral imeti odločilno besedo pri odločanju o poenostavljeni prisilni poravnavi, v kateri sam zagotovo ne bi podprl odpisa dolgov. Po zakonu bi namreč v FC Koper za uspeh poenostavljene "prisilke" potrebovali 60 odstotkov glasov upnikov. Mandarić pa je imel še konec lanskega leta v lasti 73 odstotkov terjatev do FC Koper.
V začetku letošnjega leta, ko je klub že obvladovala ekipa župana Popovića, se je med upniki nenadoma pojavilo podjetje Swiss Sport Agency z Maršalovih otokov, ene najbolj nepreglednih davčnih oaz. Iz dostopnih dokumentov je razvidno, da mu FC Koper dolguje kar 2,12 milijona evrov. Uradno gre za "vračunane obveznosti po pogodbah za igralce", torej po vsej verjetnosti za odškodnine, ki bi jih klub moral plačal podjetju, da mu je to pomagalo pripeljati igralce.
Koper upnikom dolguje 2,12 milijona evrov.
Foto: Vid Ponikvar
Kar je najpomembneje, podjetje Swiss Sport Agency je s tem dobilo odločilno besedo pri glasovanju o poenostavljeni prisilni poravnavi FC Koper. Njegove terjatve namreč predstavljajo natanko 60,8 odstotka vseh terjatev, ki bodo smele glasovati. Če bodo v Swiss Sport Agency potrdili načrt prestrukturiranja, morajo v FC Koper prepričati le še polovico od 123 upnikov. V to ne gre dvomiti, saj ima večina od njih za le nekaj sto ali tisoč evrov zahtevkov.
Mandarićevi glasovi so se medtem zmanjšali na slabih 29 odstotkov. Z njimi izglasovanja poenostavljene prisilne poravnave in s tem nadaljnjega delovanja koprskega kluba ne more več preprečiti.
Obstaja več razlogov za dvom v resnični obstoj terjatve Swiss Sport Agency do FC Koper:
FC Koper je imel na zadnji dan lanskega leta za pol milijona evrov poslovnih obveznosti, od tega 350 tisoč evrov do dobaviteljev. Letos, ko je klub razglasil insolventnosti, pa je bilo med desetimi največjimi upniki kluba mogoče najti Terme Čatež (41.900 evrov), Hotel Bio (25.380 evrov), avtobusnega prevoznika Avrigo (10.400 evrov) in nekdanjega trenerja Kopra Rodolfa Vanolija (10.500 evrov), ki zdaj sedi na klopi Mandarićeve Olimpije.
Na zadnji dan lanskega leta je FC Koper okrog 400 tisoč evrov dolgoval tudi Gubercu. Tega dolga v bilancah s konca letošnjega marca ni več mogoče najti.
Andy Bara velja za zvezo Zdravka Mamića s španskim trgom. Skupaj sta sodelovala tudi pri lanski neuspešni prodaji hrvaškega reprezentanta Anteja Čorića v Real Madrid. Mamić se je prav zaradi pravic do odškodnine ob prodaji tega igralca, ki naj bi jih prenesel na lastno off-shore podjetje, lani znašel pod drobnogledom hrvaških organov odkrivanja in pregona. V Dinamu je zastopal dva igralca – Brazilca Sammirja in katalonskega nogometnega upa Danija Olma.
Je tudi sodelavec mednarodne športne agencije Doyen Sports, ki je eden prvih tako imenovanih nogometnih skladov tveganega kapitala. Z denarjem vlagateljem namreč kupuje pravice do zastopanja igralcev in s poplačilom od njihovih prestopov ustvarja dobiček.
Bara je dolgoletni znanec hrvaškega estradnega tiska. Pred leti se je v Nemčiji znašel na sodišču zaradi ferrarija, ki ga ni vrnil tamkajšnji lizinški hiši, saj je zatrjeval, da so mu ga ukradli pred enim od lokalov s turbofolk glasbo.
Sponzorska nakazila in plačila stroškov v višini več kot 70 tisoč evrov, ki jih je Komunala Koper pod vodstvom Gašparja Gašparja Mišiča v pol leta nakazala klubu FC Koper, bo preverjala Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Ker je Mišič tudi član upravnega odbora FC Koper, bi po navedbah KPK lahko šlo za korupcijo, je poročala TV Slovenija.
Ob tem velja poudariti, da je v upravnem odboru kluba tudi Dejan Škerlič, predsednik nadzornega sveta komunale in svetovalec župana Borisa Popovića. Obe funkciji sočasno opravlja tudi Goran Malenič. V nadzornem odboru kluba sedijo tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik, pristaniški nadzornik Damir Ban in vodja potniškega terminala v Luki Bojan Babič.
Imena | višina v EUR |
---|---|
Luka Koper | 646.542 |
UEFA | 448.970 |
Prestopi igralcev | 412.000 |
Občina Koper in z njo povezana podjetja | 325.556 |
Vadnina | 65.240 |
Prodaja vstopnic | 52.920 |
Drugo | 49.751 |
NZS | 38.488 |
TV prenosi | 37.000 |
Skupaj | 2.076.467 |
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.