Petek, 7. 4. 2023, 10.09
1 leto, 7 mesecev
Planet 18
Na kaj naj bomo pozorni pri nakupu jajc? #video
Številni ste že začeli pripravljati velikonočne dobrote, med katerimi ne smejo manjkati pirhi. Pet rdečih pirhov simbolizira kaplje Kristusove krvi. Ob tem pa se postavlja vprašanje, ali vemo, kakšna jajca kupujemo, če jih doma ne znesejo kokoši?
Vsako jajce na trgovski polici mora imeti na lupini jasno razvidno oznako, iz katere lahko kupci razberemo precej podatkov – med drugim tudi način reje kokoši, ki so to jajce znesle.
Jajca so med surovinami, za katere smo letos na ravni Evropske unije beležili pomanjkanje. Pri nas je stopnja samooskrbe z jajci na srečo najvišja v zadnjih 15 letih. 97-odstotno samooskrbo smo zabeležili leta 2021, ko je konzumna jajca valilo 1,4 milijona kokoši, kar pomeni, da so v povprečju znesle skoraj milijon jajc na dan. Največje povpraševanje je v času velike noči, ko se trgovcem prodaja poveča za več deset odstotkov. To opažajo tudi na slovenski kmetiji s 30-letno tradicijo reje, kjer imajo trenutno 15 tisoč kokoši nesnic.
Prebivalci Slovenije smo sicer veliki porabniki jajc – z 11 kilogrami na prebivalca jih pojemo toliko kot povprečni Evropejec. Vsako jajce, ki se prodaja na našem trgu, mora na lupini imeti posebno oznako, ki je sestavljena več številk. Reje se med seboj razlikujejo po tem, v kakšnih življenjskih pogojih so kokoši nesnice jajca izvalile. Najbolj prosto se gibljejo v ekološki reji, najmanj svobode pa imajo v baterijski. Jajca iz baterijske reje so tako ponavadi najcenejša in jih je na policah praviloma tudi največ, so pred leti ugotovili na zvezi potrošnikov Slovenije.
Na embalaži je poleg datuma zapisana tudi oznaka masnega razreda, ki nam pove, kako velika jajca kupujemo, in oznaka kakovostne kategorije.