Torek, 22. 4. 2025, 19.07
2 tedna, 5 dni
Putin o predlogu Zelenskega: Treba ga je preučiti, morda celo dvostransko

"Vse to je treba natančno preučiti, morda celo dvostransko," je dejal Putin glede predloga Volodimirja Zelenskega.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek nakazal pripravljenost Rusije na neposredne pogovore z Ukrajino. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se ni neposredno odzval, dejal pa je, da je Ukrajina pripravljena na pogovore, ki bi zagotovili varnost civilistov.
19.05 ZDA po oceni Kallas še niso uporabile vseh orodij za pritisk na Rusijo
18.50 Trumpov odposlanec znova v Rusijo
7.18 Putin nakazal pripravljenost na neposredne pogovore z Ukrajino
19.05 ZDA po oceni Kallas še niso uporabile vseh orodij za pritisk na Rusijo
ZDA še niso uporabile vseh orodij za pritisk na Rusijo, je danes ocenila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. To je dejala za francosko tiskovno agencijo AFP, potem ko je predsednik ZDA Donald Trump prejšnji teden zagrozil, da bo odstopil od prizadevanj za ustavitev vojne v Ukrajini, če Moskva in Kijev ne bosta dosegla napredka.
V pogovoru za AFP je Kallas tudi obtožila Moskvo, da je bila njena napoved 30-urne velikonočne prekinitve ognja v Ukrajini samo trik, s katerim je želela preprečiti, da bi Trump izgubil potrpljenje s Kremljem.
Izpostavila je, da Rusija prekinitve ognja ni spoštovala. "Jasno je, da Rusija igra vse te igrice in zavlačuje ter si v resnici ne želi miru," je ocenila. Po njenem namreč Moskva misli, da je čas na njeni strani in zato ne kaže dobre volje.
Trump, ki je prejšnji teden zagrozil z odstopom od prizadevanj za ustavitev vojne v Ukrajini, če Kijev in Moskva kmalu ne bosta dosegla napredka, je kasneje izrazil upanje, da bosta dogovor o prekinitvi ognja dosegla še ta teden. V tem primeru je obema državama obljubil velike posle z ZDA.
Kallas je dejala, da Kijev in njegove evropske zaveznice upajo, da bo Washington v odnosu do Moskve zavzel strožje stališče, preden bo opustil prizadevanja za mir. "Pravzaprav imajo ZDA v rokah orodja, ki jih lahko uporabijo za pritisk na Rusijo. Teh orodij še niso uporabile," je dejala in se vprašala, zakaj bi ZDA končale prizadevanja za mir, ne da bi ta orodja uporabile.
Boji se, da bi Trump lahko dvignil roke od vojne v Ukrajini, ob tem pa želel z Moskvo nadaljevati "posle in poslovanje kot običajno".
Kallas je še opozorila, da bi bilo napačno, če bi ZDA v okviru dogovora razmišljale o priznanju ukrajinskega polotoka Krim kot ruskega. "Rusija bi potem dobila, kar želi," je opozorila. Poudarila je, da EU nezakonite ruske priključitve Krima leta 2014 ne bo nikoli priznala.
Evropska unija je bila doslej izključena iz mirovnih prizadevanj pod vodstvom ZDA, vendar Washington priznava, da jo bo treba vključiti zaradi obsežnih sankcij, ki jih je uvedla proti Rusiji. Kremelj si želi, da bi jih odpravili v okviru morebitnih pogajanj.
Kallas meni, da EU ne bi smela ublažiti sankcij proti Moskvi, dokler Rusija ne dokaže, da spoštuje morebitni končni mirovni sporazum. "Preden naredimo te korake, moramo videti verodostojne dokaze, tudi s strani Rusije, da mirovni sporazum spoštuje," je dodala.
18.50 Trumpov odposlanec znova v Rusijo
Odposlanec ameriškega predsednika Donalda Trumpa Steve Witkoff bo predvidoma ta teden znova obiskal Rusijo, je danes sporočil Putinov svetovalec Jurij Ušakov. To bo Witkoffov četrti obisk Moskve od vrnitve Trumpa v Belo hišo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Trump si od začetka drugega mandata konec januarja prizadeva za končanje vojne v Ukrajini, a njegova prizadevanja za zdaj niso prinesla bistvenega napredka. Kljub temu je nedavno izrazil upanje, da bosta Rusija in Ukrajina še ta teden sklenili dogovor.
7.18 Putin nakazal pripravljenost na neposredne pogovore z Ukrajino
Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek za državno televizijo dejal, da bo Moskva preučila predlog Ukrajine o podaljšanju prekinitve ognja za preprečitev zračnih napadov na civilno infrastrukturo.
"Vse to je treba natančno preučiti, morda celo dvostransko," je dejal Putin glede predloga Zelenskega. Ta se je v soboto izrekel za to, da bi se 30-urna velikonočna prekinitev ognja, ki jo je razglasil Putin, nadaljevala tudi po veliki noči in bi trajala 30 dni.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je pozneje pojasnil, da je ruski predsednik govoril o neposrednih pogovorih z ukrajinsko stranjo.
"Ko je predsednik dejal, da je mogoče razpravljati o nenapadanju civilnih ciljev, tudi dvostransko, je imel v mislih pogajanja in pogovore z ukrajinsko stranjo," je Peskov dejal za rusko tiskovno agencijo Interfax, ki jo povzema britanski BBC.
Zelenski se na njegove besede ni neposredno odzval, je pa v večernem nagovoru dejal, da je Ukrajina pripravljena na kakršnekoli pogovore, ki bi zagotovili varnost civilistov. Poudaril je še, da Ukrajina od Moskve potrebuje jasen odgovor glede ustavitve napadov na civilno infrastrukturo.
Peskov je danes še posvaril pred hitenjem pri iskanju rešitve konflikta. "Ta tema je tako zapletena (...), da seveda ni smiselno postavljati togih časovnih okvirov in poskušati doseči dogovor, izvedljiv dogovor, v kratkem času," je povedal. Prepričan je tudi, da bi Ukrajina morala "sprejeti nekatere ukrepe za odpravo ovir", če si dejansko želi pogajati o miru, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Med stranema od začetka ruske agresije nad Ukrajino februarja 2022 še ni bilo neposrednih dvostranskih pogovorov.