Sreda, 12. 4. 2023, 11.40
1 leto, 7 mesecev
Planet 18
Kdo je najbolj zaželen pri delodajalcih? #video
Kako je Slovenija pripravljena na pomanjkanje kadrov, ki nas čaka v prihodnjih letih? Po katerih poklicih bo največ povpraševanja? Je na trende zaposlovanja, ki nas čakajo, pripravljeno tudi slovensko šolstvo?
Zdravniki, medicinske sestre in negovalci – poklici, ki jih predvsem v času, ko pogosto govorimo o krizi v zdravstvu, zagotovo močno primanjkuje. Nikakor pa niso edini. Delodajalci najbolj iščejo varilce, voznike težkih tovornjakov in vlačilcev, zidarje, prodajalce, natakarje, skladiščnike in kuharje. Ob vsem tem pa se zastavlja pomembno vprašanje predvsem za tiste, ki so še v procesu izobraževanj: bodo ti poklici tako zaželeni tudi v prihodnosti?
Pomanjkanje kadrov postaja vse večja težava, ki pesti slovenske delodajalce. Razlogov zanj pa je veliko. Vsekakor so to demografske spremembe, pravi direktorica zaposlitvenega portala Saša Boštjančič. Torej kot lahko zaznavamo tudi že v vsakdanjem življenju, vidimo, da smo v vrhu, kar zadeva starajočo se družbo. Razlog pa je tudi to, da imajo delodajalci povečano povpraševanje po delavcih, ker še vedno zaznavamo gospodarsko rast, posledično pa imamo tudi nizko brezposelnost.
Ker se spremembe na teh področjih dogajajo hitro, izobraževalni sistem včasih težko sledi potrebam delovnega trga.
Z zavoda za zaposlovanje, ki vodi največjo statistiko potreb trga dela, pa odgovarjajo, da bolj kot o poklicih prihodnosti lahko govorimo o kompetencah prihodnosti, ki so povezane s komunikacijo, medkulturno komunikacijo, organizacijo, sposobnostjo globljega razumevanja napisanega in povedanega, analizo podatkov, kreativnostjo in socialno inteligenco. V veliki meri so to kompetence, ki jih umetna inteligenca vsaj za zdaj še ne zmore.