Petek, 25. 5. 2018, 16.00
6 let, 8 mesecev
Tudi če se Janša umakne, Šarec ne bi šel v koalicijo s SDS
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je popoldne na družbenem omrežju Twitter zavrnil vstop v povolilno koalicijo s stranko SDS tudi v primeru, če bi se z vrha SDS po volitvah umaknil dolgoletni predsednik stranke Janez Janša. Odhod v desno koalicijo je Šarec pred tem označil za brezpredmetnega, saj verjame, da bo njegova stranka sestavila novo slovensko vlado.
"En spin na dan odžene resnico stran. Resnica je, da bomo, če dobimo dovolj glasov, v LMŠ sestavljali vlado. Zato je vprašanje odhoda v desno vlado brezpredmetno. Kakor da ne bi bili v letu 2018. Čas je za reforme, tudi miselne. Problem se ne bo spremenil v rešitev," je na družbenem omrežju Twitter zapisal predsednik LMŠ in kamniški župan Marjan Šarec. S tem se je odzval na namigovanja na družbenih omrežjih, da se z SDS (in NSi) pogovarja o povolilnem sodelovanju.
Tudi če se Janša umakne, Šarec ne sprejema sodelovanja s SDS
Na njegov zapis se je odzval eden od uporabnikov, ki je Šarca vprašal, ali vstop v koalicijo s SDS zavrača tudi, če bi se predsednik SDS Janez Janša v primeru, da bi dobil mandat za sestavo vlade, v dobrobit nove koalicije po zgledu Zorana Jankovića, ki je leta 2013 zamrznil funkcijo predsednika PS, umaknil z vseh funkcij. "Ne," se je glasil kratek odgovor Šarca.
Šarceva LMŠ si po volitvah želi sodelovati s svežimi silami, ki se ne ozirajo v preteklost. "SDS med njih ne sodi," poudarjajo v stranki.
LMŠ: SDS ne spada med sveže sile, ki se ne bodo ozirale nazaj
Kot so za Siol.net pred dnevi sporočili iz LMŠ, bodo po volitvah sestavili koalicijo, ki bo razvojno naravnana in ki bo gledala naprej: "Če nam bodo ljudje namenili dovolj glasov, bomo sestavili vlado, ki bo delala za dobro ljudi." Poudarili so, da so naklonjeni svežim silam, ki se ne bodo ozirale nazaj. "SDS med njih ne spada," so dodali.
Zadnja javnomnenjska raziskava, ki so jo za Siol.net pripravili na Inštitutu Mediana, LMŠ na volitvah 3. junija napoveduje drugo mesto. Stranka SDS kljub manjšemu upadu ohranja največjo javnomnenjsko podporo med strankami, pred LMŠ ima skoraj pet odstotnih točk prednosti. Četrtina vprašanih glede na omenjeno anketo še ni odločena, koga bi volili.
Levica in sredina proti koaliciji s SDS
LMŠ sicer ni edina stranka, ki po volitvah zavrača sodelovanje s SDS. Da po volitvah ne bodo vstopili v koalicijo s SDS, so za Siol.net potrdili v strankah SD, SMC, DeSUS, Levici in Stranki Alenke Bratušek. Edina parlamentarna stranka, ki po volitvah ne izključuje koalicije s SDS, je NSi.
SDS: Vnaprej ne izključujemo nikogar
V SDS medtem poudarjajo, da po volitvah ne izključujejo sodelovanja z nobeno od strank. "SDS je v mandatu 2004–2008 že dokazala svojo povezovalno politiko, ko je vsem strankam ponudila sodelovanje v obliki partnerstva za razvoj. Vnaprej ne izključujemo nikogar oziroma nobene stranke," so sporočili iz SDS.
79